reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co nie jest kosztem > Czy są kosztem uzyskania przychodów odsetki od kredytu zapłacone w czasie realizacji inwestycji

Czy są kosztem uzyskania przychodów odsetki od kredytu zapłacone w czasie realizacji inwestycji

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością buduje magazyn. Zamierza wykorzystywać go przez dłuższy okres na składowanie własnych towarów, a w części przeznaczyć pod wynajem. Na realizację inwestycji spółka zaciągnęła kredyt, od którego płaci miesięczne odsetki. Czy może je zaliczać do kosztów uzyskania przychodów w momencie zapłaty?

Nie jest to możliwe. Wybudowany magazyn spółka zamierza przez wiele lat wykorzystywać w prowadzonej działalności gospodarczej, dlatego budowę należy potraktować jako realizację inwestycji. 

W takim przypadku nie obowiązuje zasada bezpośredniego uznawania za koszty podatkowe odsetek zapłaconych od kredytów (odsetek) zaciągniętych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Odsetki od kredytu naliczone i zapłacone w czasie budowy magazynu nie zwiększą więc kosztów uzyskania przychodów już w momencie zapłaty.

Z przepisów regulujących podatki dochodowe (zarówno podatek dochodowy od osób prawnych, który płaci spółka z ograniczona odpowiedzialnością jak i podatek dochodowy od osób fizycznych) wynika, że za koszty uzyskania przychodów nie uważa się odsetek, prowizji, różnic kursowych od pożyczek (kredytów) zwiększających koszty inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji.

Przyjęte regulacje nie oznaczają jednak, że koszty realizacji inwestycji (również zapłacone odsetki) w ogóle nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Inne są jedynie zasady zaliczania ich do kosztów podatkowych. A więc musimy „wstrzymać się” z zaliczeniem odsetek do kosztów podatkowych do czasu przekazania magazynu (jako środka trwałego) do używania. 

W czasie budowy magazynu odsetki będą zwiększać jego wartość początkową, którą w przypadku wytwarzania środka trwałego we własnym zakresie stanowi tzw. koszt wytworzenia. 

Do kosztów wytworzenia ustawodawca zaliczył między innymi odsetki i prowizje naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania. Zapłacone w czasie budowy magazynu odsetki od kredytu zwiększą więc jego wartość początkową. Podatnik zaliczy je do kosztów podatkowych pośrednio, poprzez odpisy amortyzacyjne, a więc amortyzując wybudowany magazyn. 

Warto pamiętać, że za dzień przekazania do używania środka trwałego należy traktować dzień, w którym faktycznie przekazano środek trwały do używania. Nie jest to dzień, w którym wprowadziliśmy środek trwały do ewidencji środków trwałych.

Zauważmy również, że opisane zasady dotyczą nie tylko spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, ale również podatników podatku dochodowego od osób fizycznych. A więc podobnie rozliczą odsetki zapłacone od kredytu w czasie realizacji inwestycji również osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą (samodzielnie albo w innych formach).

Podstawa prawna:
- art. 16 ust.1 pkt 12, art. 16g ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,
- art. 23 ust.1 pkt 33, art. 22g ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bożena Radzikowska

Dyplomowany konsultant feng shui

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama