reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co nie jest kosztem > Kiedy strata nie jest kosztem uzyskania przychodów

Kiedy strata nie jest kosztem uzyskania przychodów

Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i podatku dochodowym od osób prawnych przewidują takie same rozwiązania w zakresie nieuznawania strat za koszty uzyskania przychodów. Przyjmijmy, że strata oznacza utratę, zmniejszenie wartości składników majątkowych podatnika, na skutek wystąpienia zdarzeń losowych.
Poniżej prezentujemy przypadki, w których ustawodawca nie uznaje straty za koszt uzyskania przychodów.

Strata w środkach trwałych w części pokrytej sumą odpisów amortyzacyjnych

Wydatki na nabycie środków trwałych zaliczymy do kosztów uzyskania przychodów stopniowo, poprzez odpisy amortyzacyjne. Dlatego podatnik nie może uznać za koszt podatkowy np. skradzionego samochodu, w części już zaliczonej do kosztów poprzez odpisy amortyzacyjne, ponieważ dwa razy zaliczyłby do kosztów podatkowych te same kwoty.

Straty powstałe w wyniku likwidacji nie w pełni umorzonych środków trwałych, jeżeli środki te utraciły przydatność gospodarczą na skutek zmiany rodzaju działalności

Nie zaliczymy do kosztów uzyskania przychodów zlikwidowanego środka trwałego, jeżeli:
- zlikwidowaliśmy środek trwały niezamortyzowany,
- likwidacja jest związana ze zmianą rodzaju prowadzonej działalności,
- na skutek zmiany rodzaju działalności likwidowany środek trwały utracił przydatność gospodarczą,

Warto zauważyć, że strata powstała na skutek likwidacji może być kosztem podatkowym, w przypadku gdy, nie wystąpi którykolwiek z podanych warunków.

Straty z tytułu odpłatnego zbycia wierzytelności, chyba że wierzytelność ta uprzednio, została zarachowana jako przychód należny

Jeżeli mamy prawo żądać od drugiej osoby spełnienia określonego świadczenia pieniężnego (np. zapłaty pieniędzy) lub rzeczowego przysługuje nam wobec niej wierzytelność. Wierzytelności mogą być przedmiotem obrotu (np. sprzedaży).

Co do zasady, jeżeli wierzytelność sprzedamy poniżej jej nominalnej wartości, poniesiemy na tej operacji stratę, która nie stanowi kosztu uzyskania przychodu.
Wierzytelność będzie jednak kosztem, jeżeli wcześniej zaliczyliśmy ją do przychodów.

Straty powstałe w wyniku nieobjętych zwolnieniem od podatku akcyzowego ubytków wyrobów akcyzowych

Tym wyłączeniem powinni się zainteresować podatnicy podatku akcyzowego. W ustawie regulującej ten podatek znajdziemy definicję ubytków wyrobów akcyzowych.

Jeśli nie obejmuje je zwolnienie podatkowe, podlegają one opodatkowaniu. Do kosztów uzyskania przychodów nie zaliczymy ubytków wyrobów akcyzowych nie objętych zwolnieniem oraz ubytków przekraczających zakres zwolnienia (przekraczających normy dopuszczalnych ubytków ustalonych decyzją organu celnego dla konkretnego podatnika).

Straty powstałe w wyniku utraty lub likwidacji samochodów oraz kosztów ich remontów powypadkowych, jeżeli samochody nie były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym

Musimy pamiętać, że brak ubezpieczenia AC samochodu wyłącza uznanie za koszt uzyskania przychodu straty z tytułu jego utraty, likwidacji oraz kosztów poniesionych w związku z remontami powypadkowymi.

Straty powstałe w wyniku utraty dokonanych przedpłat, zaliczek, zadatków w związku z niewykonaniem umowy

Przypadek ten dotyczy sytuacji, gdy na poczet zawartej umowy podatnik dokonał przedpłaty, uiścił zaliczkę albo zadatek, ale nie wykonał umowy. Jeśli w wyniku niewykonania umowy podatnik utracił zapłaconą na poczet umowy kwotę, to nie zaliczy tej straty do kosztów podatkowych.

Podstawa prawna:
- art. 22 ust. 1, art. 23 ust. 1 pkt 5 i 6, art. 23 ust. 1 pkt 34, art. 23 ust.1 pkt 44, art. 23 ust.1 pkt 48, art. 23 ust.1 pkt 54 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz
- art. 15 ust.1, art. 16 ust.1 pkt 5 i 6, art. 16 ust.1 pkt 39, art. 16 ust.1 pkt 47, art. 16 ust. 1 pkt 50, art. 16 ust. 1 pkt 56 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Witko

doradca w zakresie testowania oprogramowania i zarządzania jakością

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama