| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Kiedy do kosztów > Rozliczanie kosztów w czasie metodą kasową (uproszczoną) i metodą memoriałową

Rozliczanie kosztów w czasie metodą kasową (uproszczoną) i metodą memoriałową

Z przepisów ustaw o podatkach dochodowych wynikają dwie metody rozliczania kosztów uzyskania przychodów - metoda kasowa (uproszczona) i metoda memoriałowa.

Metoda kasowa (uproszczona) polega na zaliczaniu wydatków do kosztów uzyskania przychodów w tym roku podatkowym, w którym wydatki zostały poniesione i bez względu na fakt, czy w tym samym roku poniesione koszty doprowadziły do uzyskania przychodu. 

Co do zasady podatnicy stosujący tę metodę rozliczania kosztów zaliczają wydatki do kosztów podatkowych w momencie ich poniesienia. 

Dniem poniesienia kosztu jest dzień wystawienia faktury (rachunku) albo innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu.

Metodę kasową stosują podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, o ile prowadzą ewidencję księgową w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

W przypadku metody uproszczonej nie jest potrzebne rozróżnianie kosztów podatkowych na koszty bezpośrednie i pośrednie. Stosując tę metodę wydatki zaliczymy do kosztów podatkowych w dacie poniesienia, niezależnie jakiego okresu koszty dotyczą i czy faktycznie zostały opłacone.

Rozliczanie wydatków zgodnie z metodą memoriałową oznacza, że podatnik powinien analizować związek kosztu z przychodem danego roku podatkowego.

Istotą tej metody jest bowiem przyporządkowanie kosztów podatkowych do roku podatkowego, którego koszty dotyczą. Wydatki uznamy za koszt uzyskania przychodu tego roku, w którym uzyskaliśmy przychód związany z poniesionym wydatkiem.

Jeżeli takiego związku nie można się doszukać (np. ponieśliśmy koszty pośrednio wpływające na powstawanie przychodów), wówczas należy odstąpić od zasady memoriału i koszt rozliczyć w tym momencie, w którym został on poniesiony.

Polecamy: Czy nieściągalne należności można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów

Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie

Metodę memoriałową stosują:

- podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych (np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjne, spółki w organizacji, a więc podmioty, które prowadzą ewidencję księgową w formie ksiąg rachunkowych zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości,

- podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, jeśli prowadzą księgi rachunkowe,

- podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów, jeżeli wybrali taką metodę rozliczania kosztów w czasie. Podatnicy ci muszą jednak spełnić dodatkowy warunek, polegający na tym, że stale, w każdym roku podatkowym będą prowadzić księgi w sposób umożliwiający wyodrębnienie kosztów uzyskania przychodów odnoszących się tylko do tego roku podatkowego.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Soneta sp. z o.o.

Firma Soneta sp. z o.o. jest polskim producentem oprogramowania do zarządzania i księgowości – enova365.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK