REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wydatki na bankiety promocyjne mogą być kosztem podatkowym

Rafał Kacprowski
Ekspert podatkowy
PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał korzystny wyrok dotyczący wydatków spółki, która jest wydawcą czasopism i magazynów. Spółka ta organizuje bankiety, których funkcją jest promowanie poszczególnych tytułów. Istotą sprawy było pytanie, czy wydatki związane z organizacją takich bankietów mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów.

Zgodnie z praktyką rozpowszechnioną na rynku medialnym, spółki wydawnicze często organizują okolicznościowe bankiety, których funkcją jest promowanie należących do nich tytułów prasowych. Wydatki związane z organizacją takich bankietów są wydatkami o charakterze reklamowym, a nie reprezentacyjnym. Dlatego mogą być w całości zaliczane do kosztów uzyskania przychodów. 

Autopromocja

Powyższe stwierdzenie to zasadnicza teza wynikająca z ustnego uzasadnienia wyroku WSA w Warszawie z 24 maja 2010 r. (sygn. III SA/Wa 1905/09). 

Konkurs, plebiscyt i bankiet

Wyrok dotyczył spółki, która zajmuje się wydawaniem i sprzedażą znanych ogólnopolskich magazynów i czasopism. W ramach tej działalności organizuje konkursy lub plebiscyty o tematyce związanej ze znanymi osobami, wydarzeniami lub produktami.

Wspomniane konkursy i plebiscyty są ogłaszane w czasopismach wydawanych przez spółkę, a ich wynik często zależy od głosowania czytelników (w wersji alternatywnej, spółka korzysta z pomocy jury, w którym zasiadają znane osobistości). Finałem takich przedsięwzięć jest bankiet, na którym ogłaszane są wyniki konkursu. Czasopisma należące do spółki przedstawiają relację z takiego bankietu; niekiedy, niezależne relacje pojawiają się też w innych mediach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: serwis Urząd skarbowy

Dlatego też konkursy i plebiscyty połączone z bankietami są ważnym elementem strategii marketingowej spółki, zaś ich celem jest promowanie wydawanych przez nią czasopism. Każda taka impreza jest ściśle powiązana z określonym czasopismem. Ten marketingowy aspekt jest zawsze wzmacniany obecnością znanych osób ze świata kultury, sztuki, sportu itd.

W związku z organizacją takich przedsięwzięć, spółka ponosi rozmaite koszty, takie jak m.in. wydatki na najem i przygotowanie sali, wydatki na organizację bankietu, koszty podróży i/lub zakwaterowania części zaproszonych gości oraz koszty stylizacji dla gwiazd lub osób prowadzących uroczystość.

Polecamy: serwis VAT

Reprezentacja czy reklama: granica jest płynna

Nawiązując do przedstawionego stanu faktycznego, spółka złożyła wniosek o interpretację do właściwego dyrektora IS. We wniosku tym zapytała, czy wydatki związane z organizacją opisanych powyżej imprez mogą być w całości zaliczane do kosztów uzyskania przychodów. W odpowiedzi na wniosek, dyrektor uznał, że nie jest to dopuszczalne w przypadku kosztów ściśle powiązanych z bankietem.

Zdaniem Dyrektora, są to koszty o charakterze reprezentacyjnym, a nie reklamowym. Tymczasem, koszty reprezentacji powinny być usunięte z kosztów podatkowych na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT. Spółka nie zgodziła się ze stanowiskiem dyrektora i wniosła skargę do WSA w Warszawie.

Po rozpatrzeniu skargi, sąd uznał, że jest ona zasadna i uchylił zaskarżoną interpretację. W ustnym uzasadnieniu wyroku sąd przyznał, że granica między pojęciami reprezentacji i reklamy, jest płynna. Niemniej jednak uznał, że wszystkie wydatki, o których była mowa we wniosku spółki, mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, bowiem organizacja bankietów ma – w całości – charakter reklamowy. Służy reklamowaniu tytułów wydawniczych spółki.

Źródło: taxonline.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zadeklarowałaś składki od 8000 zł? Chciałaś zdobyć dobry zasiłek? ZUS obniży podstawę 8000 zł i odbierze świadczenie

  ZUS może obniżać podstawę składek społecznych zadeklarowanych przez przedsiębiorcę, który przez krótki czas płaci wysokie składki społeczne. Jego celem jest "nabicie" wysokiej podstawy składek przez kilka miesięcy, by później otrzymywać wysoki zasiłek (np. macierzyński). 

  Zmiany: zwolnienie z PIT zapomóg do 10 000 zł tylko do końca 2023 r. W 2024 r. będzie gorzej

  Tylko do końca 2023 r. wysokie limity zwolnień w PIT dla niektórych zapomóg. Już od 1 stycznia 2024 r. gorsze warunki podatkowe dla tych świadczeń.

  Ile lat trzeba pracować by dostać emeryturę. Jak zagwarantować sobie minimalną emeryturę - 1 588,44 zł do corocznej waloryzacji

  Po to każdy pracujący na etacie jest zobowiązany do płacenia obowiązkowo składek na ubezpieczenie społeczne – podobnie jak jego pracodawca – by w przyszłości gdy już osiągnie ustawowy wiek emerytalny mógł złożyć wniosek o emeryturę i już do końca życia otrzymywać z ZUS takie świadczenie, które zapewni mu utrzymanie, podobnie jak wcześniej zapewniało wynagrodzenie za pracę. Mało kto jest zadowolony ze swojej emerytury, a ściślej – jej wysokości.

  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

  Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

  REKLAMA