reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > KPiR > ABC KPiR > Od 2011 roku podatkowa księga przychodów i rozchodów dostosowana do PKWiU 2008

Od 2011 roku podatkowa księga przychodów i rozchodów dostosowana do PKWiU 2008


Na stronach internetowych Ministerstwa Finansów został umieszczony projekt rozporządzenia zmieniającego od 2011 roku rozporządzenie w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Głównym celem projektowanych zmian jest dostosowanie przepisów aktualnego rozporządzenia do dokonywanych zmian w przepisach regulujących opodatkowanie podatkiem VAT – tam, gdzie takie odniesienie ma miejsce.

Pierwsza z proponowanych zmian ma na celu dostosowanie rozwiązań zawartych w rozporządzeniu o księdze do obowiązujących regulacji w zakresie nowej Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, które weszło w życie z dniem 1 stycznia 2009 r.

Obecnie obowiązujące rozporządzenie w § 3 pkt 2 odwołuje się bowiem do PKWiU z 1997 r. Zgodnie z tym przepisem do celów opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT), podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz karty podatkowej do dnia 31 grudnia 2010 r. stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. (Dz. U. Nr 42, poz. 264, z późn. zm.).

Po tej dacie więc nie byłoby podstawy prawnej do odwoływania się do tej Klasyfikacji. Jednocześnie też brak byłoby podstawy prawnej do stosowania nowej PKWiU z 2008 r. Zmiana ta umożliwi zatem stosowanie nowej PKWiU od 1 stycznia 2011 r., harmonizując równocześnie przepisy rozporządzenia o księdze ze znowelizowanymi przepisami ustawy o podatku od towarów i usług.

Podobnego ujednolicenia wymaga limit zwolnienia podmiotowego z VAT ze względu na wielkość sprzedaży. Znowelizowany art. 113 ust. 1 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług od 1 stycznia 2011 r. określa go w wysokości 150 000 zł.

Polecamy: Podatki 2011

Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie

Jeśli taka wartość sprzedaży opodatkowanej nie zostanie przekroczona łącznie w poprzednim roku podatkowym, to podatnik z mocy ustawy korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Obecne rozporządzenie zaś, w załączniku nr 1 w 'Objaśnieniach do podatkowej księgi przychodów i rozchodów' w ust. 15, w zakresie ewidencjonowania kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych, określa obowiązki podatników korzystających ze zwolnienia podmiotowego w podatku od towarów i usług w sytuacji, gdy wartość sprzedaży przekroczy równowartość 10.000 euro.

Projektowana w tym zakresie zmiana polega na odesłaniu do właściwych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, określających wartość sprzedaży warunkującej zwolnienie podmiotowe w podatku od towarów i usług, bez wskazania wysokości kwoty limitu tego zwolnienia.

To pozwoli uniknąć konieczności dokonywania nowelizacji rozporządzenia w razie ewentualnych kolejnych zmian wartości przedmiotowego limitu.

Pełna treść projektu

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

radca prawny, doradca podatkowy

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Ministerstwo Finansów
Ministerstwo Finansów

INFORLEX Twój Biznes Covid-19 i tarcza antykryzysowa98.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama