Dowód przesunięcia towarów w kpir
REKLAMA
REKLAMA
Działalność prowadzona w oparciu o kilka zespołów składników materialnych i niematerialnych , jaki są w szczególności sklepy , zakłady, punkty usługowe, przeznaczone do realizacji określonych zadań gospodarczych, to przedsiębiorstwa wieloskładnikowe ( par 3 pkt 10 rozporządzenia w sprawie kpir).
REKLAMA
W przypadku prowadzenia przedsiębiorstwa wielozakładowego księgi muszą znajdować się w każdym zakładzie. Podatnik może jednak prowadzić jedną księgę w miejscu wskazanym, jako jego siedziba, pod warunkiem że w poszczególnych zakładach jest prowadzona co najmniej ewidencja sprzedaży.
Polecamy serwis: Mała firma
W przypadku dokonywania przesunięć (przerzutów) towarów handlowych oraz materiałów podstawowych między zakładami należącymi do tego samego podatnika, podatnik dokumentuje te zdarzenia dowodami wewnętrznymi, zwanymi „dowodami przesunięć”.
Dowody te sporządza się w dwóch egzemplarzach, z których jeden przechowywany jest w zakładzie, z którego dokonano przesunięcia towaru lub materiału, a drugi - w zakładzie, w którym przyjęto te towary lub materiały.
Dowody przesunięć powinny zawierać co najmniej następujące dane: numer kolejny wpisu, datę dokonania przesunięcia, nazwę towarów lub materiałów oraz ich ilość i wartość obliczoną według cen zakupu.
Jeżeli podatnik prowadzi jedną księgę dla przedsiębiorstwa wielozakładowego, a zakupione towary przekazuje tylko do jednego zakładu (oddziału), nie ma obowiązku sporządzania dowodu przesunięć, pod warunkiem że na dowodzie zakupu poda nazwę zakładu, do którego przekazał te towary.
Czy w przypadku prowadzenia przedsiębiorstwa wielozakładowego istnieje możliwość podziału jednej faktury zakupu na dwa punkty sprzedaży poprzez sporządzenie dowodu WZ?
Prowadząc jedną księgę przychodów i rozchodów, nabywając towary handlowe udokumentowane jedną fakturą VAT, które następnie po podziale w siedzibie podatnik dostarcza do dwóch punktów sprzedaży, nie znajduje zastosowania przepis § 9 ust. 4 rozporządzenia w sprawie prowadzenia kpir. Zatem podstawą zapisów w tym przypadku będzie faktura VAT, na której dla własnych potrzeb podatnik może podać nazwę i ilość towarów przekazywanych do danego zakładu. W przedmiotowej sprawie nie znajduje zastosowania dokument WZ, gdyż służy on jedynie dokumentowaniu wydania materiału na zewnątrz firmy (z interpretacji Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku z dnia 27 czerwca 2006 r. nr RO-ZV/415/PDOF-253/333/US/06).
Polecamy serwis: Podatki
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów ( Dz.U z 2003 Nr 152 poz 1475 ze zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat