Dokumentowanie podróży służbowej w kpir
REKLAMA
REKLAMA
TAK - Dokumenty są wystarczającymi dowodami do zaliczenia diet w koszty uzyskania przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej.
REKLAMA
Udokumentowanie zapisów w księdze, dotyczących niektórych kosztów (wydatków), mogą być sporządzone dokumenty zaopatrzone w datę i podpisy osób, które bezpośrednio dokonały wydatków (dowody wewnętrzne), określające: przy zakupie - nazwę towaru oraz ilość, cenę jednostkową i wartość, a w innych przypadkach - przedmiot operacji gospodarczych i wysokość kosztu (wydatku).
Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie
Dowody te mogą dotyczyć m.in. kosztów diet i innych należności za czas podróży służbowej pracowników oraz wartości diet z tytułu podróży służbowych osób prowadzących działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących.
Dowody wewnętrzne dotyczące rozliczenia kosztów podróży służbowych pracowników oraz wartości diet z tytułu podróży służbowych osób prowadzących działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących powinny zawierać co najmniej następujące dane: imię i nazwisko, cel podróży, nazwę miejscowości docelowej, liczbę godzin i dni przebywania w podróży służbowej (data i godzina wyjazdu oraz powrotu), stawkę i wartość przysługujących diet.
Porównaj: Zestawienie opłat za autostradę, jako dowód księgowy w kpir
W celu ustalenia wartości diet podlegających zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodu za poszczególne lata podatkowe należy sporządzić dowody wewnętrzne odpowiadające wymogom określonym w cytowanych wyżej przepisach prawa podatkowego.
Podstawą sporządzenia dowodów wewnętrznych winny być uwierzytelnione karty drogowe i harmonogramy przejazdów bądź inne dokumenty, z których wynika czas i miejsce trwania podróży służbowej.
Jeżeli wskazane dokumenty (druki rozliczenia diet i tarcze tahograficzne pojazdu) zawierają wyżej wymienione dane umożliwiające sporządzenie dowodów wewnętrznych, o których mowa wyżej, to mogą stanowić podstawę do zliczenia wskazanych w nich wydatków z tytułu diet do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej.
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U z 2003 Nr 152 poz 1475 ze zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat