| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > KPiR > Koszty > Jak zaksięgować w kpir usługi transportowe przeznaczone do dalszej odsprzedaży

Jak zaksięgować w kpir usługi transportowe przeznaczone do dalszej odsprzedaży

Pytanie: W której kolumnie podatkowej książki przychodów i rozchodów podatnik powinien umieścić usługi transportowe przeznaczone do dalszej odsprzedaży?


Zakup usług transportowych przeznaczonych do dalszej odsprzedaży należy zaewidencjonować w kolumnie 14 podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Kolumna 12 podatkowej księgi przychodów i rozchodów przeznaczona jest do ewidencjonowania kosztów reprezentacji i reklamy prowadzonej w inny sposób niż w środkach masowego przekazu lub prowadzonej publicznie w inny sposób. Kolumna 13 jest przeznaczona do umieszczania w niej kosztów wynagrodzeń brutto wypłacanych pracownikom (w gotówce i w naturze).

Porównaj: Zakup towarów pochodzenia polskiego w celu ich odsprzedaży ewidencjonowana w kpir

Regulacja dotycząca ewidencjonowania kosztów w kolumnach od 10 do 13 zostały szczegółowo określone w załączniku nr 1 do ww. rozporządzenia Ministra Finansów i nie przewidują umieszczenia w nich kosztów związanych z zakupem usług transportowych przeznaczonych do dalszej odsprzedaży.

Pozostałe koszty poza wymienionymi w kolumnach 10 do 13 należy ewidencjonować w kolumnie 14 podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Jeżeli podatnik zakupił usługę transportową i posiada fakturę spełniającą wymogi określone w ustawie o podatku od towarów i usług, nie ma przeszkód aby wartość objętą fakturą zaliczyć do pozostałych kosztów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej i umieścić w kolumnie 14 podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Polecamy serwis: Koszty

Zakup usług transportowych przeznaczonych do dalszej odsprzedaży należy zaewidencjonować w kolumnie 14 podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
Pozostałe koszty poza wymienionymi w kolumnach 10 do 13 należy ewidencjonować w kolumnie 14 podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Zatem, w świetle cytowanych przepisów, jeżeli podatnik zakupił usługę transportową i posiada fakturę spełniającą wymogi określone w ustawie o podatku od towarów i usług, nie ma przeszkód aby wartość objętą fakturą zaliczyć do pozostałych kosztów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej i umieścić w kolumnie 14 podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U z 2003 Nr 152 poz 1475 ze zm.)


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »