Jak rozliczyć w kpir usługi adwokackie na zlecenie sądu
REKLAMA
REKLAMA
NIE. Przychody adwokatów z tytułu świadczenia pomocy prawnej na zlecenie sądu, należy kwalifikować do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w art. 13 pkt 6 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
REKLAMA
Zatem obrony z urzędu świadczone przez adwokatów nie zaliczają się do pozarolniczej działalności gospodarczej.
Zgodnie bowiem z art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie jest pozarolniczą działalnością gospodarczą taka działalność, z której przychody są zaliczane do przychodów z działalności wykonywanej osobiście w rozumieniu art. 13 pkt 6 cytowanej ustawy. Aby uniknąć podwójnego opodatkowania, przychodów z działalności wykonywanej osobiście nie należy łączyć z przychodami z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Polecamy: Ustawa VAT
Zgodnie z art. 24a ust. 1 w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów w księdze przychodów i rozchodów powinny być ewidencjonowane tylko przychody i koszty związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Toteż przychody za pomoc prawną z urzędu nie mogą być wpisywane do podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
Wszystkie przychody z prowadzonej działalności gospodarczej, muszą być księgowane w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, co jest warunkiem rzetelności prowadzenia tej księgi. Dotyczy to wszystkich przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Jednak przychody za obrony z urzędu ustawodawca sklasyfikował jako przychody z działalności wykonywanej osobiście i dlatego nie mogą być wpisywane do podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
Decyzja Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 27 lutego 2006 r. PBI-2/4117/IS/IN-4/05/MM
Przeczytaj też: Nierzetelność pkpir - fiskus twierdzi, że nie było transakcji
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U z 2003 Nr 152 poz 1475 ze zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat