REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Strategia podatkowa a schematy podatkowe

Wioleta Biel, doradca podatkowy, prezes BG TAX&LEGAL
BG TAX & LEGAL
Spółka BG TAX & LEGAL od 2015 r. świadczy usługi profesjonalnego doradztwa podatkowego na rzecz średnich i dużych przedsiębiorstw, specjalizując się w bieżącym doradztwie podatkowym, jak i transakcyjnym.
Strategia podatkowa a schematy podatkowe
Strategia podatkowa a schematy podatkowe
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

MDR to skrót od Mandatory Disclosure Rules – są to przepisy prawa związane z obowiązkiem przekazywania (raportowania) do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) informacji o schematach podatkowych. Regulacje te mają istotny wpływ na działalność podatników – w określonych przypadkach nakładają na podatników obowiązek raportowy, jak również obowiązek wdrożenia i stosowania tzw. procedury wewnętrznej.

MDR - przepisy

Przepisy MDR zostały wprowadzone do ustawy – Ordynacja podatkowa i weszły w życie z dniem 1 stycznia 2019 r.

REKLAMA

Autopromocja

Nowe obowiązki zakłóciły pracę wielu przedsiębiorstw w związku z obowiązkiem wykazywania się należytą starannością w zakresie bieżącej oceny działań przedsiębiorcy.

I tu zaczyna się problem.

Posiadanie (nieobowiązkowe dotychczas) procedur mających za zadanie identyfikację decyzji biznesowych, które mogą spełniać definicje schematu podatkowego spowodowało, iż wielu podatników musiało przemodelować procesy swojego wewnętrznego funkcjonowania.

Możemy analizować stopień skomplikowania przedmiotowych przepisów i w tym temacie jest mnóstwo ogólnodostępnych materiałów, ale mało kto pochyla się nad kwestiami praktycznymi, z którymi obecnie podmioty kwalifikujące się do dokonywania określonych zgłoszeń MDR muszą się zmagać.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeszkolenie pracowników, którzy mogą zaistnieć, jako wspomagający w schemacie podatkowym i zostać ewentualnie pociągniętym do odpowiedzialności za brak odpowiedniego zgłoszenia, czy wdrażanie procedur, które nie tylko mają zdyscyplinować pracowników w zakresie prawidłowego działania w atmosferze potencjalnego schematu podatkowego, ale przede wszystkim ich chronić przed ewentualną odpowiedzialnością osobistą.

W konsekwencji powyższego trudno mówić o tym, iż procedury inne niż promotora, nie stanowią obowiązku podatnika, chociażby z perspektywy zachowania należytej staranności.

Strategia podatkowa

REKLAMA

Dodatkowym argumentem przemawiającym za tym, iż posiadanie procedur/wytycznych stanowi obowiązek należytego podatnika jest to, iż z dniem 1 stycznia 2021 r. do naszego systemu prawnego wszedł kolejny obowiązek informacyjny, mianowicie przygotowywanie strategii podatkowej.

Jak czytamy w Wytycznych w zakresie Ram Wewnętrznego Nadzoru Podatkowego – strategia podmiotu powinna wskazywać, że kwestie podatkowe traktowane są jako zagadnienie odpowiedzialności przedsiębiorstwa, a płacenie podatków w kwocie i w czasie wymaganymi przepisami prawa jest traktowane jako należny zwrot części zysku do społeczeństwa, w którym podmiot funkcjonuje i wykorzystuje jego zasoby.

Strategia podatkowa to wizja, wskazanie celów, ale i również opisanie posiadanych procedur mających za zadanie wywiązywanie się w sposób prawidłowy z obowiązków podatnika nałożonych na niego przez przepisy prawa podatkowego.

Mając na uwadze powyższe, nowym obowiązkiem niektórych podatników będzie również wskazanie sposobu wywiązywania się z obowiązku identyfikacji ewentualnych schematów podatkowych. Pamiętajmy, iż należyta staranność w MDR to działania systematyczne, podejmowane w formie przykładowo przeglądów, wypełniania stosownych ankiet, rozmów z zarządem, czy działami finansowymi w przedsiębiorstwie.

MDR a strategia podatkowa

W konsekwencji, podatnicy zobowiązani do przygotowania strategii podatkowej będą zmuszeni do przedstawienia swojego podejścia również w kwestii MDR. To w konsekwencji wymusza na podatnikach wdrażanie określonych procesów w wewnętrzne funkcjonowanie przedsiębiorstw, z którego będą musieli się wyspowiadać w strategii podatkowej.

Pytanie, które pozostaje otwarte to na jakim poziomie szczegółowości organ będzie chciał zapoznać się z naszym wewnętrznym modelem działania w obszarze podatkowym przedsiębiorstwa.

Wioleta Biel, doradca podatkowy, prezes BG TAX&LEGAL

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK i rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

REKLAMA

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

REKLAMA

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA