reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Przychody ze zbycia świadectw pochodzenia energii są opodatkowane

Przychody ze zbycia świadectw pochodzenia energii są opodatkowane

Przychody uzyskane ze zbycia praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia energii elektrycznej należy zaklasyfikować jako przychody z kapitałów pieniężnych, podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

W podniesionej sprawie podatnik w maju 2007 r. zakwestionował interpretację przepisów podatkowych w zakresie świadectw energetycznych. Zdaniem podatnika wytwarzanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii jest nierozerwalnie związane z prawami majątkowymi, a te z kolei są efektem prowadzenia działalności gospodarczej. Podatnik interpretując przepisy we własnym zakresie uznał, że sprzedaż praw majątkowych podlega opodatkowaniu jako przychód z działalności gospodarczej, co upoważnia go do opodatkowania podatkiem zryczałtowanym.

Organy podatkowe odrzuciły stanowisko podatnika twierdząc, że wskazane przychody są opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, co jednak nie uprawnia podatnika do stosowania tej formy opodatkowania do przychodów osiąganych ze zbycia świadectw pochodzenia energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, które to świadectwa stanowią jedynie potwierdzenie ilości wyprodukowanej energii i obrót nimi nie jest już związany z przychodami uzyskanymi z produkcji energii. Prawa majątkowe wynikające ze wskazanych świadectw należy uznać za instrumenty finansowe będące papierami wartościowymi, a przychody uzyskane z ich zbycia należy zaklasyfikować jako przychody z kapitałów pieniężnych opodatkowane 19 proc. podatkiem dochodowym z ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późniejszymi zmianami).

WSA również nie podzielił stanowiska podatnika, wskazanego w odwołaniu. Sąd powołał się na ustawę z dnia 20 listopada 1988 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998 r. Nr 144, poz. 930 z późniejszymi zmianami). Tym samym potwierdzone zostało stanowisko, że prawa majątkowe są instrumentami finansowymi, a przychód ze sprzedaży tych praw ma charakter odrębny w stosunku do dochodu uzyskiwanego ze sprzedaży energii i należy je zaliczyć do przychodów z kapitałów pieniężnych. W takiej sytuacji nie ma zastosowania opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Podatnik wniósł skargę kasacyjną do NSA, która jednak nie została uwzględniona. Stanowisko NSA potwierdziło, że przychody z określonej działalności, kwalifikowane jako przychody z kapitałów pieniężnych, nie stanowią wówczas przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zdaniem NSA przychody podatnika uzyskiwane są z działalności gospodarczej związanej ze sprzedażą energii elektrycznej oraz ze sprzedaży praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia energii. Dochód uzyskany ze świadectw stanowi odrębny dochód w stosunku do dochodu uzyskiwanego ze sprzedaży energii.

NSA przywołał art.17 ust.1 pkt. 10 ustawy o PIT jako potwierdzenie swojego stanowiska, że sprzedaż praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia energii stanowi źródło przychodów z kapitałów pieniężnych w postaci pochodnych instrumentów finansowych. W konsekwencji sprzedaż praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia energii przez przedsiębiorcę - producenta energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych - nie stanowi zbycia lub realizacji praw z instrumentów finansowych w wykonaniu prowadzonej w tym celu działalności gospodarczej.

W ocenie Kancelarii Prawnej M. Szulikowski i Partnerzy, kolejny wyrok NSA w obszarze opodatkowania obrotu świadectwami pochodzenia energii może ponownie wywołać spore wątpliwości wśród podatników dla których, mimo ugruntowanej praktyki organów skarbowych, linia orzecznicza sądów administracyjnych kształtowała się w ostatnich latach korzystniej.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 29 maja 2009 r. do sygnatury II FSK 300/08, wskazujący, że źródłem przychodów z kapitałów pieniężnych w postaci pochodnych instrumentów finansowych jest sprzedaż praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia energii.

Maciej Szulikowski

Radca Prawny i Partner Zarządzający

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

reklama

Czytaj także

Zdjęcia


Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kietlińska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama