REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przychody ze zbycia świadectw pochodzenia energii są opodatkowane

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przychody uzyskane ze zbycia praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia energii elektrycznej należy zaklasyfikować jako przychody z kapitałów pieniężnych, podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

W podniesionej sprawie podatnik w maju 2007 r. zakwestionował interpretację przepisów podatkowych w zakresie świadectw energetycznych. Zdaniem podatnika wytwarzanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii jest nierozerwalnie związane z prawami majątkowymi, a te z kolei są efektem prowadzenia działalności gospodarczej. Podatnik interpretując przepisy we własnym zakresie uznał, że sprzedaż praw majątkowych podlega opodatkowaniu jako przychód z działalności gospodarczej, co upoważnia go do opodatkowania podatkiem zryczałtowanym.

REKLAMA

Autopromocja

Organy podatkowe odrzuciły stanowisko podatnika twierdząc, że wskazane przychody są opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, co jednak nie uprawnia podatnika do stosowania tej formy opodatkowania do przychodów osiąganych ze zbycia świadectw pochodzenia energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, które to świadectwa stanowią jedynie potwierdzenie ilości wyprodukowanej energii i obrót nimi nie jest już związany z przychodami uzyskanymi z produkcji energii. Prawa majątkowe wynikające ze wskazanych świadectw należy uznać za instrumenty finansowe będące papierami wartościowymi, a przychody uzyskane z ich zbycia należy zaklasyfikować jako przychody z kapitałów pieniężnych opodatkowane 19 proc. podatkiem dochodowym z ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późniejszymi zmianami).

WSA również nie podzielił stanowiska podatnika, wskazanego w odwołaniu. Sąd powołał się na ustawę z dnia 20 listopada 1988 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998 r. Nr 144, poz. 930 z późniejszymi zmianami). Tym samym potwierdzone zostało stanowisko, że prawa majątkowe są instrumentami finansowymi, a przychód ze sprzedaży tych praw ma charakter odrębny w stosunku do dochodu uzyskiwanego ze sprzedaży energii i należy je zaliczyć do przychodów z kapitałów pieniężnych. W takiej sytuacji nie ma zastosowania opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Podatnik wniósł skargę kasacyjną do NSA, która jednak nie została uwzględniona. Stanowisko NSA potwierdziło, że przychody z określonej działalności, kwalifikowane jako przychody z kapitałów pieniężnych, nie stanowią wówczas przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Zdaniem NSA przychody podatnika uzyskiwane są z działalności gospodarczej związanej ze sprzedażą energii elektrycznej oraz ze sprzedaży praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia energii. Dochód uzyskany ze świadectw stanowi odrębny dochód w stosunku do dochodu uzyskiwanego ze sprzedaży energii.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

NSA przywołał art.17 ust.1 pkt. 10 ustawy o PIT jako potwierdzenie swojego stanowiska, że sprzedaż praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia energii stanowi źródło przychodów z kapitałów pieniężnych w postaci pochodnych instrumentów finansowych. W konsekwencji sprzedaż praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia energii przez przedsiębiorcę - producenta energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych - nie stanowi zbycia lub realizacji praw z instrumentów finansowych w wykonaniu prowadzonej w tym celu działalności gospodarczej.

W ocenie Kancelarii Prawnej M. Szulikowski i Partnerzy, kolejny wyrok NSA w obszarze opodatkowania obrotu świadectwami pochodzenia energii może ponownie wywołać spore wątpliwości wśród podatników dla których, mimo ugruntowanej praktyki organów skarbowych, linia orzecznicza sądów administracyjnych kształtowała się w ostatnich latach korzystniej.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 29 maja 2009 r. do sygnatury II FSK 300/08, wskazujący, że źródłem przychodów z kapitałów pieniężnych w postaci pochodnych instrumentów finansowych jest sprzedaż praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia energii.

Maciej Szulikowski

Radca Prawny i Partner Zarządzający

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA