Uczestnictwo w imprezie integracyjnej a podatek dochodowy od osób fizycznych
REKLAMA
REKLAMA
Stan faktyczny, będący przedmiotem wniosku o udzielenie interpretacji, dotyczył sytuacji, w której pewna spółka z o.o. (dalej „spółka”) świadcząca usługi dystrybucji gazu, w ramach integracji organizowała pracownikom różnego rodzaju zawody sportowe, w tym branżowe, a także imprezy integracyjne o charakterze sportowym. Spółka w ramach wydatków na zawody sportowe ponosiła koszty związane z udziałem pracowników w tych zawodach.
U spółki pojawiła się wątpliwość, czy wydatki poniesione na rzecz pracowników biorących udział w integracji - zawodach sportowych (przejazdy, wyżywienie, zakwaterowanie) sfinansowane ze środków obrotowych spółki dolicza się do przychodów na podstawie ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm., dalej „ustawa o PIT”).
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu (dalej „organ podatkowy”) wyjaśnił, że zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o PIT, opodatkowaniu podatkiem podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wyraźnie wymienionych w przepisach.
REKLAMA
Organ podatkowy wskazał, że przychodami ze stosunku pracy są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość świadczeń pieniężnych w naturze, bądź ich ekwiwalenty niezależnie od źródła ich finansowania. Z tego wynika, iż przychodem ze stosunku pracy jest nie tylko wynagrodzenie za pracę, ale i inne przysporzenia majątkowe, takie jak nieodpłatne, czy też częściowo odpłatne świadczenia. Do nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń na rzecz pracownika zaliczyć można zatem również wyjazdy o charakterze imprez integracyjnych, jeśli spełniają określone warunki.
Wskazać należy, że jeżeli przedmiotem nieodpłatnego świadczenia lub świadczenia częściowo odpłatnego nie jest rzecz lub usługa wchodząca w zakres działalności pracodawcy, wartość pieniężną tego rodzaju świadczenia ustala się według zasad określonych w art. 11 ust. 2-2b ustawy o PIT.
Organizowane imprezy integracyjne mają charakter otwarty, co zdaniem organu podatkowego oznacza, że wszyscy pracownicy mają prawo brać w nich udział. Organ podatkowy w niniejszej sprawie zauważył jednak, że pracownicy spółki uczestnicząc w zawodach sportowych branżowych występują w imieniu i na rzecz swojego pracodawcy. Przez uczestnictwo w zawodach utrwalają i promują wizerunek firmy. Zdaniem organu podatkowego to oddelegowani i najlepsi w danej dziedzinie sportowej pracownicy spółki podejmują działania na rzecz spółki, w ten sposób promując jej wizerunek na rynku handlowym. W takiej sytuacji nie można przyjąć, iż działania pracodawcy zostały poczynione jako nieodpłatne świadczenie na rzecz pracownika.
Podsumowując, należy stwierdzić, że wartość wydatków na rzecz pracowników z tytułu uczestnictwa w imprezie integracyjnej w przedstawionym stanie faktycznym nie stanowiła dla pracowników przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat