REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jakim terminie przekazać PIT-11 i PIT-4R w razie likwidacji działalności

Od 1 lutego do 30 kwietnia 2011 r. zatrudnialiśmy zleceniobiorcę, a od 4 maja do 31 lipca 2011 r. ta sama osoba świadczyła u nas pracę na podstawie umowy o pracę. Czy mamy obowiązek wystawić pracownikowi, a wcześniej zleceniobiorcy, w ciągu roku jeden PIT-11 obejmujący przychody zarówno ze zlecenia, jak i z umowy o pracę? Czy powinniśmy jednak odrębnie rozliczyć jego przychody i wystawić dwie informacje PIT-11? Ponadto z końcem sierpnia zakład zostanie zlikwidowany. W jakim terminie powinniśmy wystawić PIT-11 i PIT-4R?

RADA

Powinni Państwo wystawić dwie informacje PIT-11. Deklarację roczną PIT-4R oraz informację PIT-11 dotyczącą przychodów z umowy zlecenia należy złożyć do dnia zaprzestania wykonywania działalności. Ustawowy termin wydania informacji PIT-11 obejmującej przychody ze stosunku pracy przypada do końca lutego następnego roku albo w ciągu 14 dni od złożenia przez pracownika pisemnego wniosku o wydanie PIT-11. Jednak w związku z likwidacją działalności również informację PIT-11 można wydać do dnia zaprzestania wykonywania działalności (szczegóły - w uzasadnieniu).

UZASADNIENIE

W sytuacji gdy w tym samym roku w firmie pracuje ta sama osoba na umowę zlecenia, a następnie na podstawie umowy o pracę, należy wystawić jedną informację PIT-11, wykazując w niej całoroczny przychód z obydwu umów. Taką informację należy przekazać tej osobie oraz właściwemu urzędowi skarbowemu do końca lutego następnego roku.

W omawianej sytuacji między umowami wystąpiła przerwa. Można zatem przyjąć, że w takim przypadku należałoby wydać dwie informacje, obie w terminie do końca lutego br. Nie będzie jednak błędem, jeżeli płatnik sporządzi jedną informację PIT-11 zarówno dotyczącą przychodów ze stosunku pracy, jak i z umowy zlecenia, bowiem określenie dat ma tu drugorzędne znaczenie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W związku z tym, że Państwa zakład będzie zlikwidowany, przepisy przewidują obowiązek wystawienia PIT-11 z tytułu umów cywilnoprawnych do dnia zaprzestania wykonywania działalności (art. 42 ust. 3 updof). Zasada ta nie odnosi się natomiast do informacji PIT-11 wydawanej w związku z osiąganiem przychodów ze stosunku pracy. Przepisy przewidują obowiązek wydania pracownikowi PIT-11 wcześniej niż z końcem lutego następnego roku tylko wtedy, gdy zatrudnienie ustaje w trakcie roku i pracownik złoży wniosek o wydanie PIT-11. Były pracodawca ma wówczas obowiązek wystawić tę informację w terminie 14 dni od dnia złożenia takiego wniosku. Jeśli pracownik nie złoży wniosku o wydanie PIT-11, termin na sporządzenie i przekazanie informacji upływa z końcem lutego następnego roku (za 2011 r. - do 29 lutego 2012 r.). Firma może jednak wydać PIT-11 wcześniej, za czym przemawiają dwie kwestie:

• nie ma przepisu, który zakazywałby wydania PIT-11 wcześniej bez wniosku pracownika,

• sformułowanie „do końca lutego roku następującego po roku podatkowym” sugeruje, że może to być każda wcześniejsza data niż ostatni dzień lutego następnego roku.

 

Autopromocja

Infor IFK - bieżące aktualności o zmianach przepisów:

Nowe obowiązki biur rachunkowych związane z KSeF
Jakie zmiany czekają w prawie pracy i podatkach na 2024 rok?

Subskrybuj serwis IFK

Informację PIT-11 sporządzoną dla pracownika można mu przekazać na 3 sposoby:

• osobiście, za pokwitowaniem odbioru,

• nadając listem poleconym,

• przesyłając drogą elektroniczną (wyłącznie pod warunkiem podpisania PIT-11 bezpiecznym podpisem elektronicznym - wyrok WSA w Poznaniu z 22 października 2010 r., sygn. akt I SA/Po 486/10).

Autopromocja

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna

Kup książkę:

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF ...

W przypadku rozliczenia przychodów z umów zlecenia, umów o dzieło lub innych dotyczących działalności wykonywanej osobiście, PIT-11 można przekazać wyłącznie pocztą bądź drogą elektroniczną. Informacja ta powinna zostać podatnikowi „przesłana”, a nie „złożona” (art. 42 ust. 2 updof).

WAŻNE!

Płatnik, który wydaje PIT-11 osobie uzyskującej przychody z umowy zlecenia czy o dzieło, powinien przesłać jej tę informację, a nie doręczać osobiście.

Do dnia zaprzestania wykonywania działalności mają Państwo bezwzględny obowiązek przekazania do urzędu skarbowego deklaracji rocznej PIT-4R. Termin na złożenie tej deklaracji to koniec stycznia następnego roku. Jednak w razie likwidacji działalności należy przekazać PIT-4R do dnia zaprzestania jej wykonywania (art. 38 ust. 1b i art. 42 ust. 1a updof). PIT-4R sporządza się w jednym egzemplarzu, jednak w praktyce warto sporządzić dodatkową deklarację i zachować ją do celów dowodowych.

• art. 38 ust. 1a i ust. 1b, art. 39 ust. 1 i ust. 2, art. 41 ust. 1, art. 42 ust. 1-4 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.),

Autopromocja

Zarządzanie biurem rachunkowym.

Kup książkę:

Zarządzanie biurem rachunkowym

• załączniki nr 5 i nr 9 do rozporządzenia Ministra Finansów z 25 stycznia 2011 r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz.U. Nr 25, poz. 131).

Magdalena Wypijewska

specjalista ds. kadr i płac

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Odsetki ustawowe w 2023 roku - aktualne stawki, kalkulatory (zmiana oprocentowania od 5 października)

    Jakie odsetki ustawowe obowiązują w 2023 roku? Jaka jest aktualna stawka odsetek ustawowych kapitałowych i odsetek ustawowych za opóźnienie określonych w kodeksie cywilnym? Ile wynosi obecnie stawka odsetek za opóźnienie w transakcjach handlowych? Uwaga! Od 5 października nastąpiła zmiana oprocentowania.

    Stopy procentowe NBP 2023 - obniżka o 0,25 pkt proc. od 5 października

    Rada Polityki Pieniężnej obniżyła 4 października 2023 r. (ze skutkiem od 5 października br.) wszystkie stopy procentowe o 0,25 pkt proc (25 punktów bazowych). Stopa referencyjna, główna stopa NBP, spadła z 6% do 5,75%.

    Międzynarodowe standardy rachunkowości - nowe rozporządzenie Komisji Europejskiej od 16 października 2023 r.

    Komisja Europejska opublikowała rozporządzenie (UE) 2023/1803 z dnia 13 sierpnia 2023 r. przyjmujące międzynarodowe standardy rachunkowości. Nowe rozporządzenie stanowi uproszczenie konstrukcji przepisów UE dotyczących międzynarodowych standardów rachunkowości w celu zapewnienia jasności i przejrzystości. Rozporządzenie wejdzie w życie 16 października 2023 r.

    Tabela kursów średnich NBP nr 192/A/NBP/2023 - z 4 października 2023

    Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 4 października 2023 roku. NBP nr 192/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6303 zł.

    Sprzedaż e-commerce i import towarów - limity 2024

    W roku 2024 nastąpią istotne zmiany w zakresie limitów dla sprzedaży e-commerce oraz importu towarów. W porównaniu z rokiem 2023, nowe limity będą niższe, co może wpłynąć na działalność wielu przedsiębiorców działających w branży e-commerce.

    EBC: kurs EUR/PLN z 2 października 2023 r.

    Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 2 października 2023 roku. Kurs EUR/PLN to 4,6123 zł.

    Mały podatnik 2024. Limit do VAT, PIT, CIT

    Rok 2024 przynosi zmiany dotyczące małych podatników w zakresie VAT, PIT oraz CIT, które dotyczą limitów wartości sprzedaży oraz przychodu, które decydują o tym, czy podatnik może korzystać ze statusu "małego podatnika". W poniższym tekście przedstawiamy szczegółowe informacje na ten temat, oparte o kurs euro z 2 października 2023 roku, ogłoszony przez NBP.

    Zatrudniasz młodocianych pracowników? Sprawdź, co zmienia najnowsze rozporządzenie!

    30 września weszło w życie nowe rozporządzenie dotyczące wykazu prac wzbronionych młodocianym pracownikom oraz warunków ich zatrudniania. Kiedy i na jakich warunkach może być zatrudniona osoba niepełnoletnia? Jakie zmiany wprowadzają nowe przepisy? 

    Zrozumieć startupy: 3 błędy, które trzeba naprawić, by odblokować innowacyjność

    To nie granty pozwalają przyciągać najlepsze startupy do Polski – przyciągają „grant turystów”. Wokół startupów wciąż jest wiele niezrozumienia. Traktujemy je jako projekty technologiczne, albo oczekujemy, że będą zatrudniać jak korporacje. Zdaniem założyciela Maverick Nation, dopóki nie nauczymy się, na czym polega ich wartość, nie zbudujemy prawdziwej innowacyjności.

    Podwyższenie kapitału zakładowego spółki. Kiedy zwolnienie z PCC?

    Umowy spółki i ich zmiany powodujące podwyższenie kapitału zakładowego spółki, podlegają opodatkowaniu PCC. Jednak część czynności jest zwolniona z tego opodatkowania pod warunkiem spełnienia określonych przesłanek.

    REKLAMA