REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wolny zawód a forma opodatkowania - jaką wybrać?

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wolny zawód to pojęcie funkcjonujące w języku prawniczym, ale nie do końca sprecyzowane. W języku potocznym najczęściej bywa kojarzone z profesjami adwokatów, architektów, lekarzy, weterynarzy, psychologów, notariuszy czy radców prawnych. Jaką formę opodatkowania wybrać będąc przedstawicielem wolnego zawodu?

 

Autopromocja

 

 

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 


Karta podatkowa i ryczałt a wolne zawody


Niektóre osoby wykonujące określoną profesję na własny rachunek są określane w przepisach jako przedstawiciele wolnych zawodów i mogą rozliczać się ryczałtem lub kartą podatkową. Wybór tych dwóch form opodatkowania nie zawsze jest jednak opłacalny.


Wolny zawód według fiskusa


Definicja wolnego zawodu znajduje się w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. Wspomniany akt prawny przewiduje, że przedstawicielami wolnych zawodów są:

- lekarze,

- lekarze stomatolodzy,

- technicy dentystyczni,

- felczerzy,

- położne,

- pielęgniarki,

- weterynarze,

- tłumacze,

- korepetytorzy.

Wykonywanie jednej z powyższych profesji nie wystarcza jednak, aby uzyskać prawo do rozliczania się za pomocą uproszczonych form opodatkowania (karty podatkowej lub ryczałtu). Fiskus wymaga dodatkowo, by przedstawiciele omawianych profesji: 

świadczyli usługi tylko na rzecz osób fizycznych,

nie zatrudniali osób wykonujących ten sam zawód na podstawie umowy o pracę lub umów cywilnoprawnych.

Przedstawiciele każdego z wymienionych zawodów, którzy spełniają powyższe warunki, są uprawieni do prowadzenia rozliczeń wedle najwyższej stawki ryczałtu lub karty podatkowej. Wyjątek stanowią tłumacze, dla których ustawodawca przewidział tylko jeden wariant - ryczałt ewidencjonowany (stawka 20%).

Opodatkowanie w formie karty podatkowej lub ryczałtu jest opcjonalne. Przedstawiciele wolnych zawodów, którzy z niego nie skorzystają, mają takie same możliwości, jak pozostali przedsiębiorcy. Mogą wybrać:

- rozliczenie na zasadach ogólnych (stawka 18% lub 32% w zależności od kwoty uzyskiwanego dochodu; w rozliczeniu bierze się pod uwagę kwotę wolną od podatku),

- opodatkowanie stawką liniową (stawka 19% - niezależnie od uzyskiwanego dochodu; kwota wolna od podatku nie obowiązuje)

Ustawowa lista wolnych zawodów jest zamknięta, w związku z tym ryczałtu oraz karty podatkowej nie mogą opłacać przedstawiciele innych profesji, które zwyczajowo są określane jako wolne zawody. Mowa tutaj m.in. o:

- adwokatach,

- architektach,

- brokerach ubezpieczeniowych,

- notariuszach,

- doradcach inwestycyjnych,

- doradcach podatkowych,

- psychologach.


Kiedy karta podatkowa lub ryczałt są opłacalne dla wolnych zawodów?


Niezależnie od tego czy przedsiębiorca wykonuje wolny zawód, czy zajmuje się inną działalnością, ryczałt i karta podatkowa zwykle nie są opłacalne przy wysokich kosztach. W obu przypadkach bowiem podczas wyliczania kwoty podatku nie bierze się pod uwagę kosztów uzyskania przychodu. W przypadku ryczałtu, podatek dochodowy wylicza się jako procent od przychodu, natomiast w przypadku karty podatkowej jest to zwykle stała kwota,  uzależniona od wykonywanej profesji, miejsca zamieszkania i liczby zatrudnionych pracowników.

Warto pamiętać, że podatek wynikający z karty podatkowej zwykle płaci się także wówczas, gdy działalność nie przynosi żadnych zysków. Natomiast w przypadku niektórych wolnych zawodów, przepisy przewidują opłaty liczone od godziny pracy (zwykle przy działalności na niewielką skalę). Dzięki temu, podatku nie trzeba opłacać, jeśli działalność nie przynosi zysków.

Jeśli koszty na początku działalności gospodarczej są wysokie (np. związane z jednorazowym zakupem sprzętu do gabinetu), a później niskie, to warto rozważyć rozpoczęcie działalności korzystając z zasad ogólnych, a następnie przejście na kartę podatkową. Wówczas trzeba pamiętać, że takiej zmiany można dokonać tylko raz w roku, składając odpowiedni wniosek w urzędzie skarbowym do 20 stycznia na dany rok podatkowy.

 

Stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych dla wolnych zawodów wynosi 20%. W związku z wysoką stawką, ryczałt dla wolnych zawodów rzadko jest korzystniejszy od zasad ogólnych, podatku liniowego lub karty podatkowej. Natomiast stawki wynikające z karty podatkowej są dla niektórych wolnych zawodów opłacalne.

Oczywiście, należy także wziąć pod uwagę fakt, że karta podatkowa i ryczałt od przychodów ewidencjonowanych zwalniają z konieczności prowadzenia księgowości w formie KPiR. Dla wielu osób z pewnością jest to zaletą.


Profesje medyczne a karta podatkowa


Dla pielęgniarek i położnych, fiskus przewidział niską stawkę podatku rozliczanego godzinowo, w wysokości 1,3 zł za godzinę. Co więcej, stawka nie zależy od liczby godzin przepracowanych w danym miesiącu. W przypadku pielęgniarek oraz położnych, koszty uzyskania przychodu zwykle nie są wysokie, a to znacząco zwiększa atrakcyjność korzystania z karty podatkowej.

Lekarze i stomatolodzy na karcie podatkowej płacą:

- 11,10 zł za godzinę, jeśli pracują do 48 godzin w miesiącu,

- 532,8 zł + 14,90 za każdą godzinę powyżej 48 godzin, jeśli pracują od 48 do 96 godzin w miesiącu,

- 1248 zł - jeśli pracują powyżej 96 godzin w miesiącu.

Oprócz kwestii kosztów działalności, które w przypadku lekarzy mogą być wysokie, rozpatrując kartę podatkową należy wziąć pod uwagę stawkę godzinową oraz liczbę przepracowanych godzin w miesiącu. Niska stawka godzinowa przy dużej liczbie godzin w miesiącu może sprawić, że karta nie jest opłacalna.


Karta podatkowa dla weterynarza


Z karty podatkowej może także skorzystać weterynarz. Stawki podatku dochodowego wynoszą 5 zł za godzinę przy działalności do 48 godzin w miesiącu. Przy pracy od 48 do 96 godzin weterynarz płaci 240 zł + 6 zł za każdą godzinę powyżej 48 godzin, zaś jeśli przekracza 96 godzin miesięcznie, stawka wynosi 528 zł.


Nauczyciele udzielający lekcji na godziny


Korepetytorzy mają możliwość wyboru karty podatkowej. W ich przypadku minimalna stawka wynosi 3 zł za godz, jeśli pracują do 48 godz. w miesiącu. Jeśli pracują od 48 do 96 godzin, płacą 144 zł + 6 zł za każdą godzinę powyżej 48 godzin. Jeśli zaś przekraczają 96 godzin pracy w miesiącu, podatek wynosi 432 zł. Oczywiście i tym razem, opłacalność karty podatkowej zależy od natężenia pracy korepetytora oraz wysokości stawek godzinowych. Przy niewielkiej liczbie godzin, z pewnością jest to dobre rozwiązanie.


Karta podatkowa a współpracownicy


Minusem karty podatkowej w przypadku wolnych zawodów, jest ograniczona możliwość współpracy z innymi osobami. W przypadku lekarzy, pielęgniarek, weterynarzy czy nauczycieli, zastosowanie karty podatkowej nie jest możliwe jeśli działalność prowadzona jest w formie spółki. Ponadto, profesje medyczne korzystające z karty mogą zatrudniać maksymalnie jedną osobę, jako „pomoc fachowa lub przyuczona”, ale nie może to być inny lekarz, położna czy weterynarz. Korepetytor nie może zatrudniać żadnych pracowników.


Inne wolne zawody


Adwokat, notariusz, radca prawny, doradca inwestycyjny, architekt czy psycholog to wolne zawody, które silnie kojarzą się z tym pojęciem. Jednak wspomniana Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym nie pozwala im na korzystanie z karty podatkowej lub ryczałtu. Takie osoby powinny skorzystać z zasad ogólnych. Przyjmuje się bowiem, że podatek liniowy jest opłacalny tylko wówczas, gdy przedstawiciel wolnego zawodu osiąga dochód przekraczający 100 tys. zł. Podatek liniowy wyklucza możliwość korzystania z kwoty wolnej od podatku i wielu ulg, w tym możliwość rozliczania wspólnie z małżonkiem.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Infact

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

REKLAMA