REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wolny zawód a forma opodatkowania - jaką wybrać?

inforCMS

REKLAMA

Wolny zawód to pojęcie funkcjonujące w języku prawniczym, ale nie do końca sprecyzowane. W języku potocznym najczęściej bywa kojarzone z profesjami adwokatów, architektów, lekarzy, weterynarzy, psychologów, notariuszy czy radców prawnych. Jaką formę opodatkowania wybrać będąc przedstawicielem wolnego zawodu?

 

 

 

Autopromocja

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur

Kup książkę:

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur + plakat KSeF. Krok po kroku

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 


Karta podatkowa i ryczałt a wolne zawody

Autopromocja

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna

Kup książkę:

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna - Poradnik Gazety Prawnej


Niektóre osoby wykonujące określoną profesję na własny rachunek są określane w przepisach jako przedstawiciele wolnych zawodów i mogą rozliczać się ryczałtem lub kartą podatkową. Wybór tych dwóch form opodatkowania nie zawsze jest jednak opłacalny.


Wolny zawód według fiskusa

Autopromocja

KSEF: wystawianie faktur ustrukturyzowanych

Kto i kiedy musi wystawić fakturę ustrukturyzowaną? Co należy mieć, aby móc wystawić fakturę ustrukturyzowaną? Kary za naruszenie obowiązków w zakresie wystawiania faktur ustrukturyzowanych. Te oraz inne zagadnienia poruszone zostaną podczas tego webinarium.

Webinarium: KSEF: wystawianie faktur ustrukturyzowanych + certyfikat gwarantowany


Definicja wolnego zawodu znajduje się w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. Wspomniany akt prawny przewiduje, że przedstawicielami wolnych zawodów są:

- lekarze,

- lekarze stomatolodzy,

- technicy dentystyczni,

- felczerzy,

- położne,

- pielęgniarki,

- weterynarze,

- tłumacze,

- korepetytorzy.

Wykonywanie jednej z powyższych profesji nie wystarcza jednak, aby uzyskać prawo do rozliczania się za pomocą uproszczonych form opodatkowania (karty podatkowej lub ryczałtu). Fiskus wymaga dodatkowo, by przedstawiciele omawianych profesji: 

świadczyli usługi tylko na rzecz osób fizycznych,

nie zatrudniali osób wykonujących ten sam zawód na podstawie umowy o pracę lub umów cywilnoprawnych.

Przedstawiciele każdego z wymienionych zawodów, którzy spełniają powyższe warunki, są uprawieni do prowadzenia rozliczeń wedle najwyższej stawki ryczałtu lub karty podatkowej. Wyjątek stanowią tłumacze, dla których ustawodawca przewidział tylko jeden wariant - ryczałt ewidencjonowany (stawka 20%).

Opodatkowanie w formie karty podatkowej lub ryczałtu jest opcjonalne. Przedstawiciele wolnych zawodów, którzy z niego nie skorzystają, mają takie same możliwości, jak pozostali przedsiębiorcy. Mogą wybrać:

- rozliczenie na zasadach ogólnych (stawka 18% lub 32% w zależności od kwoty uzyskiwanego dochodu; w rozliczeniu bierze się pod uwagę kwotę wolną od podatku),

- opodatkowanie stawką liniową (stawka 19% - niezależnie od uzyskiwanego dochodu; kwota wolna od podatku nie obowiązuje)

Ustawowa lista wolnych zawodów jest zamknięta, w związku z tym ryczałtu oraz karty podatkowej nie mogą opłacać przedstawiciele innych profesji, które zwyczajowo są określane jako wolne zawody. Mowa tutaj m.in. o:

- adwokatach,

- architektach,

- brokerach ubezpieczeniowych,

- notariuszach,

- doradcach inwestycyjnych,

- doradcach podatkowych,

- psychologach.


Kiedy karta podatkowa lub ryczałt są opłacalne dla wolnych zawodów?


Niezależnie od tego czy przedsiębiorca wykonuje wolny zawód, czy zajmuje się inną działalnością, ryczałt i karta podatkowa zwykle nie są opłacalne przy wysokich kosztach. W obu przypadkach bowiem podczas wyliczania kwoty podatku nie bierze się pod uwagę kosztów uzyskania przychodu. W przypadku ryczałtu, podatek dochodowy wylicza się jako procent od przychodu, natomiast w przypadku karty podatkowej jest to zwykle stała kwota,  uzależniona od wykonywanej profesji, miejsca zamieszkania i liczby zatrudnionych pracowników.

Warto pamiętać, że podatek wynikający z karty podatkowej zwykle płaci się także wówczas, gdy działalność nie przynosi żadnych zysków. Natomiast w przypadku niektórych wolnych zawodów, przepisy przewidują opłaty liczone od godziny pracy (zwykle przy działalności na niewielką skalę). Dzięki temu, podatku nie trzeba opłacać, jeśli działalność nie przynosi zysków.

Jeśli koszty na początku działalności gospodarczej są wysokie (np. związane z jednorazowym zakupem sprzętu do gabinetu), a później niskie, to warto rozważyć rozpoczęcie działalności korzystając z zasad ogólnych, a następnie przejście na kartę podatkową. Wówczas trzeba pamiętać, że takiej zmiany można dokonać tylko raz w roku, składając odpowiedni wniosek w urzędzie skarbowym do 20 stycznia na dany rok podatkowy.

 

Stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych dla wolnych zawodów wynosi 20%. W związku z wysoką stawką, ryczałt dla wolnych zawodów rzadko jest korzystniejszy od zasad ogólnych, podatku liniowego lub karty podatkowej. Natomiast stawki wynikające z karty podatkowej są dla niektórych wolnych zawodów opłacalne.

Oczywiście, należy także wziąć pod uwagę fakt, że karta podatkowa i ryczałt od przychodów ewidencjonowanych zwalniają z konieczności prowadzenia księgowości w formie KPiR. Dla wielu osób z pewnością jest to zaletą.


Profesje medyczne a karta podatkowa


Dla pielęgniarek i położnych, fiskus przewidział niską stawkę podatku rozliczanego godzinowo, w wysokości 1,3 zł za godzinę. Co więcej, stawka nie zależy od liczby godzin przepracowanych w danym miesiącu. W przypadku pielęgniarek oraz położnych, koszty uzyskania przychodu zwykle nie są wysokie, a to znacząco zwiększa atrakcyjność korzystania z karty podatkowej.

Lekarze i stomatolodzy na karcie podatkowej płacą:

- 11,10 zł za godzinę, jeśli pracują do 48 godzin w miesiącu,

- 532,8 zł + 14,90 za każdą godzinę powyżej 48 godzin, jeśli pracują od 48 do 96 godzin w miesiącu,

- 1248 zł - jeśli pracują powyżej 96 godzin w miesiącu.

Oprócz kwestii kosztów działalności, które w przypadku lekarzy mogą być wysokie, rozpatrując kartę podatkową należy wziąć pod uwagę stawkę godzinową oraz liczbę przepracowanych godzin w miesiącu. Niska stawka godzinowa przy dużej liczbie godzin w miesiącu może sprawić, że karta nie jest opłacalna.


Karta podatkowa dla weterynarza


Z karty podatkowej może także skorzystać weterynarz. Stawki podatku dochodowego wynoszą 5 zł za godzinę przy działalności do 48 godzin w miesiącu. Przy pracy od 48 do 96 godzin weterynarz płaci 240 zł + 6 zł za każdą godzinę powyżej 48 godzin, zaś jeśli przekracza 96 godzin miesięcznie, stawka wynosi 528 zł.


Nauczyciele udzielający lekcji na godziny


Korepetytorzy mają możliwość wyboru karty podatkowej. W ich przypadku minimalna stawka wynosi 3 zł za godz, jeśli pracują do 48 godz. w miesiącu. Jeśli pracują od 48 do 96 godzin, płacą 144 zł + 6 zł za każdą godzinę powyżej 48 godzin. Jeśli zaś przekraczają 96 godzin pracy w miesiącu, podatek wynosi 432 zł. Oczywiście i tym razem, opłacalność karty podatkowej zależy od natężenia pracy korepetytora oraz wysokości stawek godzinowych. Przy niewielkiej liczbie godzin, z pewnością jest to dobre rozwiązanie.


Karta podatkowa a współpracownicy


Minusem karty podatkowej w przypadku wolnych zawodów, jest ograniczona możliwość współpracy z innymi osobami. W przypadku lekarzy, pielęgniarek, weterynarzy czy nauczycieli, zastosowanie karty podatkowej nie jest możliwe jeśli działalność prowadzona jest w formie spółki. Ponadto, profesje medyczne korzystające z karty mogą zatrudniać maksymalnie jedną osobę, jako „pomoc fachowa lub przyuczona”, ale nie może to być inny lekarz, położna czy weterynarz. Korepetytor nie może zatrudniać żadnych pracowników.


Inne wolne zawody


Adwokat, notariusz, radca prawny, doradca inwestycyjny, architekt czy psycholog to wolne zawody, które silnie kojarzą się z tym pojęciem. Jednak wspomniana Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym nie pozwala im na korzystanie z karty podatkowej lub ryczałtu. Takie osoby powinny skorzystać z zasad ogólnych. Przyjmuje się bowiem, że podatek liniowy jest opłacalny tylko wówczas, gdy przedstawiciel wolnego zawodu osiąga dochód przekraczający 100 tys. zł. Podatek liniowy wyklucza możliwość korzystania z kwoty wolnej od podatku i wielu ulg, w tym możliwość rozliczania wspólnie z małżonkiem.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Infact
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Darowizna w formie aktu notarialnego z zagranicy. Co jest istotne podatkowo?

  W dzisiejszych czasach, coraz częściej obywatele Polski otrzymują darowizny z zagranicy. Czy jednak taka darowizna podlega opodatkowaniu w Polsce? Jakie są obowiązki podatkowe osoby, która otrzymała taką darowiznę w formie aktu notarialnego?

  Odliczenie VAT od alkoholu dla kontrahenta. Inaczej traktowany poczęstunek a inaczej prezent

  Czy można odliczyć VAT od zakupu alkoholu dla kontrahenta? Czy ma znaczenie, że alkohol jest kupiony jako prezent, czy jako poczęstunek podczas spotkania biznesowego?

  Zatrudnienie i płace w sektorze przedsiębiorstw. Co pokazują dane GUS z sierpnia?

  GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i płacach w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu 2023 roku. Jakie tendy pokazują najnowsze dane?

  Korekta zgłoszenia celnego wywozowego w przypadku obniżki/podwyżki cen towaru po wywozie towaru

  Korekta zgłoszenia wywozowego będzie miała wpływ na rozliczenie VATu w przedsiębiorstwie, więc warto dochować należytej staranności i mylić się jak najmniej. W przypadku pomyłki w trakcie wywozu może się tak zdarzyć, że towaru umieścimy za dużo, za mało lub w ogóle pomylimy towar i wyślemy nie to co było zamówione. Zdarza się również tak, że odprawimy towar zamówiony przez klienta, ale nie na tych dokumentach co powinniśmy. Ścieżki postępowania w takich sytuacjach są podobne i niestety długotrwałe.

  Fundacja rodzinna jako family office

  Od połowy maja 2023 r. przedsiębiorcy mogą korzystać z rozwiązania, na które środowisko czekało ponad trzy dekady, czyli z fundacji rodzinnej na prawie polskim. Większość komentarzy dotyczy fundacji rodzinnej jako wehikułu sukcesyjnego. Jest to rzeczywiście najczęstszy powód, dla którego fundacje są powoływane, czyli budowanie biznesu na pokolenia. Tymczasem można spojrzeć na fundację w szerszej perspektywie. Jedną z nich jest wykorzystanie fundacji jako rozwiązania o charakterze family office.

  Faktura ustrukturyzowana nie jest dokumentem handlowym

  Faktura ustrukturyzowana nie nadaje się do roli dokumentu handlowego ze wszystkich możliwych powodów. Można usiłować nadać tej fakturze charakter dokumentu handlowego, ale wymaga to wielu dodatkowych działań prawnych – pisze profesor Witold Modzelewski.

  Kary za przestępstwa gospodarcze od 1 października. Nawet 25 lat za łapownictwo

  Kary za przestępstwa gospodarcze managerów w firmach, znane jako przestępstwa białych kołnierzyków (z ang. white collar crimes), od 1 października 2023 r. ulegną zaostrzeniu. Za przyjęcie korzyści majątkowej lub osobistej w związku z piastowaniem kierowniczego stanowiska grozić będzie nawet do 25 lat pozbawienia wolności. Dotychczas za taki czyn można było trafić do więzienia na 8 lat.

  Ulga mieszkaniowa w PIT 2023 – pieniądze ze sprzedaży mieszkania można wydać na spłatę udziału byłego małżonka w nieruchomości przyznanej w wyniku rozwodu

  18 września 2023 r. Szef KAS zmienił interpretację indywidualną wydaną we wrześniu 2022 r. przez Dyrektora KIS i uznał, że podatniczka,  która przeznaczyła środki uzyskane ze sprzedaży mieszkania należącego do jej majątku odrębnego na spłatę udziału byłego męża w nieruchomości przyznanej jej na podstawie ugody sądowej zawartej po rozwodzie ma prawo do skorzystania z ulgi mieszkaniowej, o której mowa w art. 21 ust.1 pkt 131 ustawy o PIT. Zmiana stanowiska oznacza, że podatnicy którzy znajdą się w analogicznej sytuacji nie powinni płacić PIT z tytułu dokonanej sprzedaży nieruchomości. 

  Jednolita rejestracja VAT w ramach pakietu ViDA. Przedsiębiorcy popierają to rozwiązanie

  Na ten rok zapowiadane jest uchwalenie ostatecznego kształtu pakietu VAT w epoce cyfrowej (VAT in Digital Age – ViDA), który zakłada dalsze usprawnienie unijnego systemu podatku od wartości dodanej (VAT). Przyjęcie pakietu wiąże się ze znaczącymi zmianami w systemie rozliczenia VAT na terenie UE dla przedsiębiorców prowadzących sprzedaż wewnątrzwspólnotową. Krajowa Izba Gospodarcza dostrzega potrzebę poprawy otoczenia prawnego na poziomie unijnym, popierając projekt rozwiązań modernizujących system VAT oraz promujących gospodarkę cyfrową, zaproponowanych w ramach pakietu ViDA.

  Mikrorachunek podatkowy. Co musisz wiedzieć jako podatnik?

  W świecie podatków i opłat, mikrorachunek podatkowy stał się ważnym narzędziem dla podatników w Polsce. Ale co to dokładnie jest i jak działa? Oto, co musisz wiedzieć o mikrorachunku podatkowym.

  REKLAMA