Przychody z innych źródeł w rozliczeniu rocznym PIT
REKLAMA
Przychody z innych źródeł
Źródeł przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych jest wiele. Do najpopularniejszych należą przychody z: pracy na etacie, umów cywilnoprawnych, emerytury lub renty, działalności gospodarczej czy najmu. Pełen katalog zawiera art. 10 ust. 1 ustawy o PIT, w którym znalazły się również „inne źródła”. Z czego wynika ta kategoria? Otóż zasadą jest, że opodatkowaniu PIT podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem tych wyraźnie zwolnionych lub takich, od których minister finansów zaniechał poboru podatku. Jeśli więc nie jesteśmy w stanie przyporządkować uzyskanego przychodu do żadnego ze źródeł wyraźnie nazwanych, a jednocześnie nie jest on objęty żadną z podatkowych preferencji (zwolnieniem lub zaniechaniem poboru podatku), to zasadniczo powinniśmy go wykazać w zeznaniu rocznym właśnie jako przychód z innych źródeł.
REKLAMA
Przykładowy katalog
Wszystkich tego rodzaju przychodów nie sposób wymienić. Nie określają ich również przepisy ustawy o PIT, które posługują się jedynie przykładowym katalogiem (art. 20 tej ustawy). Znalazły się w nim:
- kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny,
- kwoty uzyskane z tytułu zwrotu z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) oraz wypłaty z IKZE, w tym także dokonane na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczędzającego,
- zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego,
- alimenty,
- stypendia,
- dotacje i subwencje (inne niż te zaliczane do przychodu z działalność gospodarczej),
- dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do innych źródeł przychodów,
- przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.
Jest to katalog otwarty.
Uzyskanie w roku podatkowym przychodów z innych źródeł nie zawsze będzie oznaczać, że podatek wystąpi. Niektóre z nich (w całości lub części) zostały bowiem z niego zwolnione. Dotyczy to m.in. określonych w ustawie alimentów, czy stypendiów. Zanim więc wykażemy przychód w PIT, koniecznie trzeba sprawdzić listę zwolnień z podatku. Jeśli preferencja jest tylko częściowa, tzn. przysługuje do określonej kwoty, to wówczas w zeznaniu rocznym wykażemy wyłącznie ewentualną nadwyżkę przychodu ponad limit zwolnienia.
Podstawa prawna:
- Art. 10 ust. 1, art. 20, art. 42a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.).
Cały artykuł znajdziesz w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat