REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zarobki dziecka w zeznaniu rocznym PIT

Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska

REKLAMA

Kiedy zarobki uzyskane przez dziecko należy wykazać w rocznym zeznaniu podatkowym PIT rodzica (czyli łącznie z dochodami rodzica), a kiedy należy rozliczyć je osobno?


Tylko dochody z pracy, ze stypendiów i z przedmiotów oddanych małoletnim do swobodnego użytku podlegają opodatkowaniu na imię dziecka. Inne opiekunowie wpisują do swojej deklaracji.

Autopromocja


Czy rodzice wykażą nagrodę sportową


Uczennica szkoły podstawowej, zawodniczka uczniowskiego klubu sportowego, za zajęcie pierwszego miejsca w zawodach młodzików w siatkówce otrzymała nagrodę w wysokości 1,5 tys. zł ufundowaną przez wójta. Czy rodzice powinni wykazać tę kwotę łącznie ze swoimi dochodami?

 

Jednostki samorządu terytorialnego mogą ustanawiać i finansować m.in. nagrody i wyróżnienia dla osób fizycznych za osiągnięte wyniki sportowe. Wynika to z przepisów ustawy o sporcie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kwalifikacja nagród, w tym sportowych, do odpowiedniego źródła przychodu uzależniona jest od tego, kto i z jakiego tytułu je otrzymuje. Przychody z uprawiania sportu zasadniczo przypisane są do działalności wykonywanej osobiście, co wynika z art. 13 pkt 2 ustawy o PIT. Chodzi tu nie tylko o przychody ze sportu profesjonalnego (uprawianego w celach zarobkowych), ale o wszystkie przychody otrzymywane przez zawodników, o ile pozostają one w związku z uprawianą dyscypliną sportową. Jeżeli zatem przyznaną przez jednostkę samorządu terytorialnego nagrodę otrzymuje sportowiec w związku z uprawianiem sportu, należy ją zaliczyć do przychodów z działalności wykonywanej osobiście. W pozostałych przypadkach nagroda stanowi przychód z innych źródeł (tak wynika np. z interpretacji dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 4 lipca 2012 r., nr ILPB2/415-353/12-2/WS i dyrektora IS w Katowicach z 8 listopada 2011 r., nr IBPBII/1/415-719/11/HK).

Zgodnie zaś z art. 7 ust. 1 ustawy o PIT dochody małoletnich dzieci dolicza się do dochodów rodziców, z wyjątkiem dochodów z ich pracy, stypendiów oraz z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku. Przynależność do uczniowskiego klubu sportowego jest wyrazem zainteresowań dziecka aktywnością sportową i z zasady nie służy celom zarobkowym. Otrzymania nagrody przez małoletnią córkę podatników za osiągnięcia w siatkówce nie można zakwalifikować do kategorii przychodów z pracy. Nagroda podlega więc doliczeniu do dochodów jej rodziców. Warto wskazać, że bez znaczenia jest to, iż nie przekracza ona wysokości kwoty wolnej od podatku w 2013 r. (3091 zł).


Podstawa prawna

Art. 7 ust. 1, art. 13 pkt 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 361 z poźn. zm.).

Art. 31 ustawy z 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz.U. nr 127, poz. 857 z późn. zm.).


Czy dochód z pracy rozlicza się oddzielnie


Podatnicy mają 16-letnią córkę, która uzyskała wynagrodzenie z tytułu odpłatnej praktyki szkolnej. Czy powinni je wykazać w osobnym PIT?

 

Dochody małoletnich dzieci własnych i przysposobionych podlegające opodatkowaniu na terytorium Polski dolicza się do dochodów rodziców, chyba że nie przysługuje im prawo pobierania pożytków ze źródeł przychodów dzieci. Mówi o tym art. 7 ustawy o PIT. Przepis ten ustanawia jednocześnie pewne wyjątki. I tak, zasada doliczania dochodów dzieci do zarobków rodziców nie dotyczy dochodów z pracy, stypendiów oraz z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku. Zatem tylko tego rodzaju dochody podlegają opodatkowaniu na imię małoletniego dziecka.

Wyjaśnijmy, że sposób opodatkowania dochodów niepełnoletnich uzależniony został od tego, czy rodzicom przysługuje zarząd nad danym składnikiem majątku dziecka, czy też nie, a to z kolei wynika z przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Zgodnie z nim rodzice obowiązani są sprawować z należytą starannością zarząd nad majątkiem dziecka pozostającego pod ich władzą rodzicielską. Ten zarząd nie obejmuje jednak zarobku syna lub córki ani przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku. Stąd też obowiązek wykazywania tego rodzaju dochodów w osobnym zeznaniu PIT, składanym w imieniu dziecka.

 

Cały artykuł znajdziesz w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA