reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Opodatkowanie stypendiów doktoranckich uzyskiwanych za granicą

Opodatkowanie stypendiów doktoranckich uzyskiwanych za granicą

Student pobierając prywatne stypendium zagraniczne zobowiązany jest do odprowadzenia podatku w Polsce. Zwolnienie z podatku dochodowego może dotyczyć wyłącznie stypendiów krajowych pobieranych ze środków publicznych lub samorządowych. Za państwowe stypendia zagraniczne przysługuje dieta jak za podróż służbową.


Kto i kiedy jest zwolniony?


Posłowie zarzucili polskiej regulacji podatkowej nierówne traktowanie obywateli, które jednocześnie ma wpływ na społeczne i ekonomiczne przesłanki powodujące brak chęci powrotu obywateli do kraju po odbyciu szkolenia na wysokokwalifikowanym poziomie w związku z którym obłożeni byliby dodatkowym opodatkowaniem. Ustawa o szkolnictwie wyższym przewiduje zwolnienia podatkowe dla studentów pobierających stypendia oraz pomoc materialną pochodzącą z budżetu państwa lub samorządu terytorialnego. Dodatkowo ustawa traktuje o zwolnieniach dotyczących stypendiów zagranicznych. Wobec osób podlegających nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, które czasowo przebywają w innym państwie i tam pobierają stypendia, zwolnieniu podlega kwota o równowartości  diety z tytułu podróży służbowej poza granicami za każdy dzień, w którym otrzymywane było stypendium. Kwoty stypendiów zagranicznych pobieranych w walucie obcej przelicza się według średniego kursu ogłaszanego przez NBP.

Ile oddamy fiskusowi w 2014 r.?


Po pierwsze równość


Warunkiem zwolnienia od podatku w Polsce jest pobieranie stypendium ze środków publicznych. Wszelkie stypendia prywatne nie korzystają obecnie z żadnych preferencji. Ministerstwo Finansów podkreśliło jednocześnie, iż zastosowanie tego rodzaju zwolnienia w stosunku do stypendystów zagranicznych instytucji prywatnych naruszałoby konstytucyjną zasadę równości wszystkich obywateli wobec prawa, co swoim w orzecznictwie wielokrotnie podkreślał Trybunał Konstytucyjny.

 

 

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 3.0 – przewodnik po zmianach

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kapała-Sokalska

Adwokat, właściciel Kancelarii Adwokackiej AKS

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama