REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opodatkowanie stypendiów doktoranckich uzyskiwanych za granicą

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Mateusz Potocki

REKLAMA

Student pobierając prywatne stypendium zagraniczne zobowiązany jest do odprowadzenia podatku w Polsce. Zwolnienie z podatku dochodowego może dotyczyć wyłącznie stypendiów krajowych pobieranych ze środków publicznych lub samorządowych. Za państwowe stypendia zagraniczne przysługuje dieta jak za podróż służbową.

 

REKLAMA

W ramach podatku dochodowego od osób fizycznych realizowana jest zasada nieograniczonego obowiązku podatkowego w związku z rezydencją na terytorium Rzeczpospolitej, co przekłada się na opodatkowaniu przychodów bez względu na źródło ich pochodzenia. Rezydentem jest osoba przebywająca w kraju dłużej niż 183 dni w roku, bądź taka dla której Polska stanowi centrum interesów osobistych lub gospodarczych. W braku tych przesłanek, do pozostałych osób fizycznych stosuje się zasadę źródła, której istota polega na opodatkowaniu przychodów osiągniętych na terytorium Rzeczpospolitej.

Jak rozliczyć podatek za pracę za granicą?


Brytyjczycy zwolnili- słusznie?


W stosunkach transgranicznych obrót wymusił na państwach rozwiązanie kwestii kolizji praw do nieograniczonego obowiązku podatkowego, który w sytuacji braku umowy bilateralnej powoduje podwójne opodatkowanie przychodów podatnika. Grupa posłów, którą reprezentował Józef Lassota z Platformy Obywatelskiej zgłosiła interpelację do Ministra Finansów w sprawie opodatkowania w Polsce stypendium doktoranckiego pochodzącego ze źródeł prywatnych, które pobierane było w Wielkiej Brytanii. Rząd brytyjski zwalnia podatników z obowiązku odprowadzenia podatku od stypendiów prywatnych. Posłowie zwrócili się do ministra o wyjaśnienie przyczyn odmiennej regulacji tego zjawiska na gruncie prawa polskiego.


Student ma swoje prawa w konwencji


Obowiązującą obecnie Konwencja z 20 lipca 2006 roku w sprawie unikania podwójnego opodatkowania zawarta pomiędzy Rzeczpospolitą Polską, a Zjednoczonym Królestwem o kwestii studentów traktuje w art. 20. Stanowi on, iż świadczenia otrzymywane na utrzymanie się lub odbycie praktyki przez studenta, których źródło pochodzi spoza obszaru państwa odbywania praktyk, na jego obszarze zwolnione są od podatku. Ministerstwo tłumaczy, że dla możliwości zastosowania regulacji tego artykułu konwencji student musi posiadać status rezydenta innego państwa przez cały okres pobytu w państwie goszczącym, przebywać w nim wyłącznie w celu kształcenia lub odbycia praktyki, a płatności w związku z pobieranym stypendium muszą pochodzić ze źródła znajdującego się poza obszarem państwa goszczącego, co niekoniecznie musi oznaczać, iż chodzi tu o państwo rezydencji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy zniesienie współwłasności podlega PIT


Stypendium w państwie goszczącym to inny dochód


Art. 20 nie znajdzie zatem zastosowania w stanie faktycznym przedstawionym w interpelacji, ponieważ źródło przychodu w związku z pobieranym stypendium znajdowało się na terytorium Wielkiej Brytanii. Oznacza to, że w grę wchodzi jedynie norma z art. 21 konwencji, a zatem przychód zwolniony z podatku w Zjednoczonym Królestwie, według zasad ogólnych zostanie opodatkowany w Polsce.

Zapraszamy na forum PIT

 


Kto i kiedy jest zwolniony?


Posłowie zarzucili polskiej regulacji podatkowej nierówne traktowanie obywateli, które jednocześnie ma wpływ na społeczne i ekonomiczne przesłanki powodujące brak chęci powrotu obywateli do kraju po odbyciu szkolenia na wysokokwalifikowanym poziomie w związku z którym obłożeni byliby dodatkowym opodatkowaniem. Ustawa o szkolnictwie wyższym przewiduje zwolnienia podatkowe dla studentów pobierających stypendia oraz pomoc materialną pochodzącą z budżetu państwa lub samorządu terytorialnego. Dodatkowo ustawa traktuje o zwolnieniach dotyczących stypendiów zagranicznych. Wobec osób podlegających nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, które czasowo przebywają w innym państwie i tam pobierają stypendia, zwolnieniu podlega kwota o równowartości  diety z tytułu podróży służbowej poza granicami za każdy dzień, w którym otrzymywane było stypendium. Kwoty stypendiów zagranicznych pobieranych w walucie obcej przelicza się według średniego kursu ogłaszanego przez NBP.

Ile oddamy fiskusowi w 2014 r.?


Po pierwsze równość


Warunkiem zwolnienia od podatku w Polsce jest pobieranie stypendium ze środków publicznych. Wszelkie stypendia prywatne nie korzystają obecnie z żadnych preferencji. Ministerstwo Finansów podkreśliło jednocześnie, iż zastosowanie tego rodzaju zwolnienia w stosunku do stypendystów zagranicznych instytucji prywatnych naruszałoby konstytucyjną zasadę równości wszystkich obywateli wobec prawa, co swoim w orzecznictwie wielokrotnie podkreślał Trybunał Konstytucyjny.

 

 

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaczynasz działalność gospodarczą? Tak można obniżyć składki ZUS na początku działania firmy [komunikat ZUS]

Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej wiąże się z kosztami, szczególnie na starcie. Dlatego początkujący przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulg, które pozwalają płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne albo nie płacić ich wcale. Do najważniejszych form wsparcia należą: ulga na start, preferencyjne składki, „Mały ZUS Plus” czy wakacje składkowe.

Ulga dla spadkobierców i przejrzystość dla podatników. Nowości w ustawie podatku od spadków i darowizn już wkrótce

Jest projekt nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn, który umożliwi przywrócenie terminu zgłoszenia spadku w wyjątkowych przypadkach oraz doprecyzuje moment powstania obowiązku podatkowego. Zmiany mają uprościć procedury, zwiększyć przejrzystość i wspierać sukcesję firm rodzinnych.

KSeF 2.0: firmy będą miały tylko 4 miesiące na testy. Co trzeba zrobić już teraz?

W czerwcu 2025 r. – zgodnie z harmonogramem – Ministerstwo Finansów udostępniło dokumentację interfejsu API KSeF 2.0. Jest to jednak materiał dla integratorów systemów i dostawców oprogramowania. Firmy wciąż czekają na udostępnienie środowiska testowego, które zaplanowano na koniec września. Konkretne testy będą więc mogły zacząć się dopiero w październiku. Tymczasem obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur dla części firm wchodzi już w lutym – oznacza to niewiele czasu na przygotowanie.

Projekt ustawy wdrażającej obowiązkowy KSeF po pierwszym czytaniu w Sejmie. Co się zmienia a co pozostaje bez zmian [komentarz eksperta]

W dniu 9 lipca 2025 r., Sejm przeprowadził pierwsze czytanie i skierował do prac w komisji finansów projekt ustawy zakładającej wdrożenie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Wszystkie kluby i koła poselskie zapowiedziały dalsze prace nad projektem. Prace legislacyjne wchodzą w końcową fazę. Z coraz większą pewnością możemy więc stwierdzić, że obowiązkowy KSeF będzie wdrażany w dwóch etapach - od 1 lutego 2026 i od 1 kwietnia 2026 r.

REKLAMA

Podatek u źródła 2025: Objaśnienia podatkowe ministra finansów dot. statusu rzeczywistego właściciela. Praktyczne szanse i nieoczywiste zagrożenia

Po latach oczekiwań i licznych postulatach ze strony środowisk doradczych oraz biznesowych, Ministerstwo Finansów opublikowało długo zapowiadane objaśnienia dotyczące statusu rzeczywistego właściciela w kontekście podatku u źródła (WHT). Teraz nadszedł czas, by bardziej szczegółowo przyjrzeć się poszczególnym zagadnieniom. Dokument z 3 lipca 2025 r., opublikowany na stronie MF 9 lipca, ma na celu rozwianie wieloletnich wątpliwości dotyczących stosowania klauzuli „beneficial owner”. Choć sam fakt publikacji należy ocenić jako krok w stronę większej przejrzystości i przewidywalności, nie wszystkie zapisy spełniły oczekiwania.

Polski podatek cyfrowy jeszcze w tym roku? Rząd nie ogląda się na Brukselę

Choć Komisja Europejska wycofała się z planów nałożenia podatku cyfrowego, Polska idzie własną drogą. Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zapowiada, że projekt ustawy będzie gotowy do końca roku.

KSeF 2026: koniec z papierowymi fakturami, zmiany w obiegu dokumentów i obsłudze procesu sprzedaży w firmie

W przyszłym roku w Polsce zostanie uruchomiony obowiązkowy system fakturowania za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Obowiązek ten wejdzie w życie na początku 2026 roku i wynika z procedowanego w Parlamencie projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Aktualny postęp prac legislacyjnych nad projektem, oznaczonym numerem druku 1407, można śledzić na stronach Sejmu.

Składki ZUS dla małych firm w 2025 roku - preferencje: ulga na start, mały ZUS plus i wakacje składkowe

Ulga na start, preferencyjne składki, czy „Mały ZUS plus”, a także wakacje składkowe – to propozycje wsparcia dla małych przedsiębiorców. Korzyści to możliwość opłacania niższych składek lub ich brak. Warto też zwrócić uwagę na konsekwencje z tym związane. ZUS tłumaczy kto i z jakich ulg może skorzystać oraz jakie są zagrożenia z tym związane.

REKLAMA

Zwracasz pracownikom wydatki na taksówki – czy musisz pobrać zaliczkę na podatek PIT? Najnowsze wyjaśnienia fiskusa (taksówki w podróży służbowej i w czasie wyjścia służbowego)

Pracodawcy mają wątpliwości, czy w przypadku zwracania pracownikom wydatków na taksówki (kiedy to pracownicy wykonują obowiązki służbowe – zarówno w podróży służbowej jak i w czasie tzw. wyjścia służbowego), trzeba od tych kwot pobierać zaliczki na podatek dochodowy? Pod koniec czerwca 2025 r. wyjaśnił to dokładnie Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Kilka miesięcy wcześniej odpowiedzi na to pytanie udzielił Minister Finansów.

Minister Majewska chce uproszczenia ZUS dla firm – konkretne propozycje zmian już na stole

Minister Agnieszka Majewska zaproponowała szereg zmian w przepisach dotyczących ubezpieczeń społecznych, które mają ułatwić życie mikro, małym i średnim przedsiębiorcom. Wśród postulatów znalazły się m.in. podniesienie limitu Małego ZUS Plus, likwidacja składki rentowej dla emerytów-przedsiębiorców, uproszczenia przy wakacjach składkowych oraz ułatwienia dla łączących biznes z rodzicielstwem.

REKLAMA