REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Korekta zeznania podatkowego

Oliwia Jafra

REKLAMA

Jednym z podstawowych przywilejów podatnika jest prawo do składania korekty zeznania podatkowego. Najczęstszą przyczyną składania korekty jest stwierdzenie w niej błędów dotyczących danych autoryzujących, tj. błąd w nazwisku, imieniu, NIP, numerze PESEL. Zdarzają się również poważniejsze błędy, które skutkować mogą nałożeniem kary przez urząd z tytułu popełnionego wykroczenia lub nawet przestępstwa karno-skarbowego.

Zobacz wskaźnik: Odsetki za zwłokę od zaległości podatkowych

REKLAMA

Autopromocja


W celu uniknięcia takiej sytuacji należy złożyć deklarację korygującą z prawidłowymi danymi wraz z dołączonym uzasadnieniem przyczyny korekty. Dokładne uregulowania zawarte są w rozdziale 10 przepisów Ordynacji podatkowej. Jednakże zgodnie z treścią przepisów ustawy o PIT nie w każdym przypadku możliwe jest złożenie korekty.

Jakie są konsekwencje złożenia deklaracji PIT po terminie


Prawo do złożenia korekty


Zgodnie z treścią przepisu art. 81 § 1 Ordynacji podatkowej podatnicy, płatnicy i inkasenci mają prawo do skorygowania uprzednio złożonej deklaracji, jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej. Oczywiście korekty deklaracji dokonujemy tylko wtedy, gdy dane zawarte w pierwotnej deklaracji są nieprawidłowe. Skorygowanie rozliczenia następuje przez ponowne sporządzenie prawidłowo wypełnionego rozliczenia przy zaznaczeniu w nim, że jest to korekta oraz załączeniu pisma wyjaśniającego przyczyny składania korekty.

Nową deklarację wraz z uzasadnieniem składamy osobiście w okienku podawczym bądź też za pośrednictwem Poczty Polskiej do właściwego miejscowo Urzędu Skarbowego. Można również przesłać taką korektę w formie elektronicznej. Korekty dokonywane drogą elektroniczną mogą zostać w ten sposób złożone zarówno w przypadku, gdy pierwotna deklaracja została przesłana w formie elektronicznej, jak i tradycyjnej formie papierowej. Wybór należy do osobistych preferencji podatnika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto przy tym pamiętać, tak jak w przy składaniu wcześniejszej deklaracji, aby posiadać potwierdzenie nadania korekty deklaracji. W przypadku składania korekty drogą elektroniczną formą jej potwierdzenia jest Urzędowe Poświadczenie Odbioru, w skrócie UPO. Dokument ten możemy pobrać zaraz po przyjęciu deklaracji w wyniku pozytywnej weryfikacji przez system elektroniczny.

Ulga na dziecko w rozliczeniu rocznym za 2013 r.

Zapraszamy na forum o podatku PIT


Czas na złożenie korekty


W myśl ogólnych zasad korekty można dokonać do czasu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Termin ten jest stosunkowo długi, gdyż wynosi 5 lat i swój bieg rozpoczyna od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności należnego podatku bądź termin na zwrot nadpłaty podatku przez Urząd Skarbowy. Zatem oznacza to, iż podatnik na złożenie korekty zeznania za rok 2013 ma czas aż do końca 2019 roku.

 

 


Kiedy nie można składać korekty?


Należy pamiętać, zgodnie z brzmieniem art. 81b Ordynacji, że uprawnienie do skorygowania deklaracji ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej
i dotyczy zakresu objętego tym postępowaniem lub kontrolą. Korekty złożone w wymienionych przypadkach nie wywołują żadnych skutków prawnych, czyli zostaną potraktowane tak, jakby w ogóle ich nie złożono.

Natomiast po zakończeniu kontroli podatkowej, a także postępowania podatkowego nadal przysługuje uprawnienie do złożenia deklaracji korygującej. Z tym, że w przypadku postępowania jedynie w zakresie nieobjętym decyzją określającą wysokość zobowiązania podatkowego. Przykładowo zatem w sytuacji, gdy podatnik złożył zeznanie roczne i jego prawidłowość zostanie skontrolowana przez organ podatkowy, który wyda decyzję o zobowiązaniu do uiszczenia kwoty zależnego podatku, to takiej wartości podatnik nie będzie mógł już zmienić przez korektę.

Zasady rozliczania ulg podatkowych w rozliczeniu rocznym PIT

Oczywiście prawnie skutecznej deklaracji korygującej nie ma możliwości złożyć również po upływie terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego w niej wykazanego. Zatem wraz
z końcem roku 2014 upływa termin na złożenie korekty za rok 2009.


Dlaczego warto składać korektę?


W znacznej większości przypadków dotyczy to otrzymania wyższego zwrotu podatku. Często również zdarza się, że podatnik zapomniał lub też nie wiedział o możliwości skorzystania
z przysługującej mu ulgi, np. za Internet czy bilety MPK na dojazdy do pracy.

W przypadku omyłkowego wykazania mniejszych przychodów niż w rzeczywistości lub też ich zawyżenia korekta zeznania sprostuje powstałą różnicę między tym co faktycznie podatnik powinien zapłacić, a tym co wpłynęło do Urzędu Skarbowego. Jeżeli korekta pociąga za sobą konieczność uiszczenia podatku należy pamiętać, aby wraz z należną kwotą wpłacić również odsetki za zwłokę.

Nowa ulga prorodzinna korzystna dla rodzin wielodzietnych

Dzięki dokonaniu korekty unikniemy poniesienia odpowiedzialności karnej skarbowej za zaistniałe błędy, a co za tym idzie unikniemy sytuacji nałożenia kary przez Urząd, która obecnie może wynosić do 720 stawek dziennych (ok. 36 tys. zł) albo nawet pozbawienie wolności do lat trzech.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

REKLAMA

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje

Księgowość jest nadal pewnym wyborem. Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje, mimo nowych technologii i sztucznej inteligencji.

Skarbówka gorliwie kontroluje podatek u źródła (WHT). WSA w Warszawie: zabezpieczenie „na zapas” wykluczone

Rozliczenia w podatku u źródła (WHT) w ostatnich latach są obiektem wzmożonego zainteresowania organów podatkowych. Oprócz wszczynania kontroli podatkowych czy celno-skarbowych wobec płatników, organy dokonują bardziej dotkliwych i niekorzystnych działań, takich jak chociażby wszczynanie postępowań karnoskarbowych czy wydawanie decyzji zabezpieczających. Często te dodatkowe działania podejmowane są jedynie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia i wydłużenia czasu na wydanie decyzji. Takie działania organów podlegają jednak kontroli sądowej, czego wyraz dał WSA w Warszawie w wyroku z 22 lutego 2024 r., sygn. III SA/Wa 2564/23.

Nowa era fundacji rodzinnych w Polsce: wyzwania i korzyści po roku funkcjonowania

W ciągu roku od wprowadzenia przepisów o fundacjach rodzinnych, powstało ich ponad tysiąc, a setki innych czekają na rejestrację. Niemniej jednak, w tym okresie pojawiły się pewne aspekty wymagające poprawy.

Rzecznik MŚP: Liczne małe firmy nie udźwigną kosztów podwyżki płacy minimalnej od 2025 roku. Upadną lub zawieszą działalność

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od 1 stycznia 2025 r. ma wynosić ponad 4,6 tys. złotych brutto, sprawi, że wielu małych firm nie będzie stać na zatrudnianie pracowników - poinformowała PAP rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska.

REKLAMA

Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA