REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy warunkiem ulgi uczniowskiej są uprawnienia do szkolenia uczniów wszystkich wspólników

Leszek Porowski

REKLAMA

Prowadzimy działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. Zatrudniamy uczniów w celu nauki zawodu. Jeden z nas ma uprawnienia do szkolenia uczniów, natomiast drugi takich uprawnień nie posiada. Zajmuje się pracami biurowymi, niezwiązanymi bezpośrednio z pracą wykonywaną przez uczniów. Który z nas może odliczyć ulgę uczniowską?

rada

To, że tylko jeden ze wspólników posiada uprawnienia do szkolenia uczniów, nie pozbawia prawa drugiego wspólnika do ulgi. Warunkiem jest spełnienie także innych ustawowych warunków wymaganych do uzyskania ulgi. Obydwaj wspólnicy powinni złożyć wnioski o przyznanie ulgi z tytułu wyszkolenia uczniów.

uzasadnienie

Przepisy regulujące tzw. ulgę uczniowską znajdowały się od 1 stycznia 2001 r. w art. 27c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Na podstawie tego przepisu podatnicy uzyskujący przychody z działalności gospodarczej mogli korzystać z ulgi polegającej na obniżeniu swojego podatku dochodowego. Od 1 stycznia 2004 r. zlikwidowano tzw. ulgę uczniowską. Jednak podatnicy mają prawo do obniżenia swojego podatku dochodowego o wcześniej nabyte ulgi, na zasadzie kontynuacji, pod warunkiem że nie wybrali opodatkowania podatkiem liniowym. Ulga uczniowska przysługiwała osobom prowadzącym działalność gospodarczą, w tym również w formie spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej, z wyjątkiem spółki partnerskiej.

Przysługiwała ona także w przypadku, gdy uprawnionym do szkolenia uczniów był jeden ze wspólników lub pracownik spółki prowadzącej działalności gospodarczą. Przepis ten jednoznacznie rozstrzygał wątpliwości, czy wspólnikowi spółki nieposiadającemu uprawnień do szkolenia uczniów ulga również przysługuje.

Należy zauważyć, że nawet w poprzednim stanie prawnym (kiedy przepisy regulujące ulgę uczniowską znajdowały się w rozporządzeniu Ministra Finansów), choć nie wynikało to wprost z przepisów, niektóre urzędy skarbowe udzielały ulgi uczniowskiej obydwu wspólnikom nawet wtedy, gdy tylko jeden z nich posiadał uprawnienia do szkolenia uczniów. Takie stanowisko zaprezentował również Minister Finansów w piśmie z 30 grudnia 1999 r., nr PB2/MK-0366-1987/99. Podobnie orzekł NSA w wyroku z 21 maja 1999 r. (sygn. akt ISA/Gd 2841/98). Zdanie odmienne w tej sprawie miał jednak NSA w Warszawie w wyroku z 22 marca 2005 r. (sygn. akt FSK 1825/04).

Reasumując, w opisanym stanie faktycznym obydwu wspólnikom będzie przysługiwała ulga uczniowska. Warunkiem jest, aby chociaż jeden z nich posiadał uprawnienia do szkolenia uczniów. Wspólnicy muszą też spełniać inne wymagane przepisami warunki do skorzystania z ulgi.

Podstawa prawna

l art. 27c ust. 1-2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2003 r. Nr 202, poz. 1956 w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2003 r.

l § 10 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 24 marca 1995 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - Dz.U. Nr 35, poz. 173; ost.zm. Dz.U. z 1997 r. Nr 145, poz. 981


Leszek Porowski

doradca podatkowy, współwłaściciel Biura Rachunkowego Porowski Consulting

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny prądu od lipca 2024 r. Gospodarstwa domowe będą zwolnione z opłaty mocowej? Jakie to kwoty?

W dniu 22 maja 2024 r. sejmowa komisja ds. energii zarekomendowała Sejmowi przyjęcie poprawek, które do ustawy ws. osłon dla odbiorców energii zgłosił Senat. Chodzi tu w szczególności o czasowe zwolnienie gospodarstw domowych z opłaty mocowej, które miałoby dodatkowo ograniczyć prognozowany od 1 lipca wzrost rachunków za prąd.

Kiedy podatnik ma prawo otrzymać zwrot VAT – zasady, terminy

Zgodnie z ustawą o VAT, jeżeli kwota podatku naliczonego, jest w danym okresie rozliczeniowym (miesiąc lub kwartał) wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik VAT ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy. Przepisy art. 87 oraz art. 146k ustawy o VAT precyzują zasady i terminy tego zwrotu VAT.

Ulgi ZUS dla przedsiębiorców z ul. Marywilskiej. 2.000 zł z Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu. Dofinansowanie do wynagrodzeń z Urzędu Pracy

Od 23 maja 2024 r. eksperci ZUS, Urzędu Pracy m.st. Warszawy oraz Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu będą udzielać informacji o możliwych formach pomocy przedsiębiorcom poszkodowanym w wyniku pożaru hali przy ul. Marywilskiej w Warszawie.

Jak złożyć wniosek o wydanie interpretacji ogólnej?

Nie każdy wie, że może złożyć wniosek do Ministra Finansów o wydanie ogólnej interpretacji podatkowej. Jak to można zrobić? 

Minimalne wynagrodzenie w 2025 roku ustalane jak dotąd. Potem 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia? Ponad 5 tys. zł płacy minimalnej w 2026 roku?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozpoczęło prace nad wdrożeniem przez Polskę unijnej dyrektywy w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w UE. Ministerstwo skłania się, aby orientacyjna wartość referencyjna określona była jako 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia - poinformowało PAP Biznes biuro prasowe resortu. Jednocześnie MRPiPS zastrzegło, że wybór danej wartości referencyjnej i jej poziomu nie oznacza, że minimalne wynagrodzenie musi być jej równe.

Jak złożyć wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej? Dlaczego warto ją uzyskać?

Wielu podatników składa wnioski o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej. Jak to zrobić prawidłowo? Do czego taka interpretacja może się przydać podatnikowi? Kiedy Dyrektor KIS nie musi ani nawet nie może wydać interpretacji indywidualnej?

KSeF od 1 lutego 2026 r.? Senat nie zgłosił poprawek do ustawy przesuwającej uruchomienie KSeF, przepisy trafią już teraz do podpisu prezydenta

KSeF od 1 lutego 2026 r.? Jest już ustawa przesuwająca wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r. Obowiązujące wcześniej przepisy zakładały, że obowiązkowy KSeF zacznie obowiązywać od 1 lipca 2024 roku.

Ubezpieczenie dla firmy – czy to mi się opłaci? Spokój za 1 promil wartości majątku

Co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniu biznesu i firmy. Ile to kosztuje, co można ubezpieczyć? I najważniejsze: czy ubezpieczenie się opłaci?

Opodatkowanie wyrównawcze od 2025 roku. Trzy nowe podatki dla biznesu. Konsultacje trwają do 24 maja 2024 r.

W Ministerstwie Finansów trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych. Ustawa ta ma wprowadzić w Polsce od 2025 roku system globalnego podatku minimalnego oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego:  globalny podatek wyrównawczy, krajowy podatek wyrównawczy oraz podatek od niedostatecznie opodatkowanych zysków. Konsultacje publiczne tego projektu zakończą się 24 maja 2024 r. Do tego dnia można przesyłać do MF swoje uwagi i opinie.

Fundacja rodzinna - opodatkowanie i oskładkowanie świadczeń dla beneficjentów

Fundacja rodzinna jako instytucja prawna będzie 22 maja 2024 r. obchodzić swoje pierwsze urodziny. Zgodnie z ustawowymi celami ma służyć do zarządzania i kumulowania majątku w interesie beneficjentów oraz wypłacania im świadczeń. Jakie są zasady opodatkowania i oskładkowania świadczeń na rzecz beneficjentów fundacji rodzinnej?

REKLAMA