Zwolnienie z PIT dla Ukraińców i Polaków
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Zwolnienie z PIT dla korzystających z pomocy Ukraińców
Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy zwolniła z podatku dochodowego od osób fizycznych pomoc humanitarną otrzymaną w okresie od 24 lutego 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. przez podatników będących obywatelami Ukrainy, którzy w tym okresie przybyli do Polski z terytorium Ukrainy. Preferencja dotyczy świadczeń uzyskiwanych od osób fizycznych i firm. Na podstawie wcześniejszych przepisów ustawy o PIT zwolniona z podatku jest również pomoc otrzymywana od organizacji pozarządowych. Dzięki tym rozwiązaniom obywatele Ukrainy, którym nieodpłatnie udostępnione zostaną np. mieszkania, czy zapewnione wyżywienie, albo sfinansowane zostanie leczenie nie będą płacić podatku PIT.
Zwolnienie dla Polaków pomagających obywatelom Ukrainy
Zwolnione z podatku dochodowego będą również świadczenia pieniężne od rządu dla tych podatników, którzy udzielają pomocy uchodźcom. Chodzi o osoby i firmy, które przyjmą pod swój dach uchodźców wojennych z Ukrainy i będą otrzymywać od państwa dodatkowe środki na każdego uchodźcę. Dzięki preferencji podatkowej otrzymywane świadczenia będą wolne zarówno od PIT, jak i CIT.
Pomoc dla obywateli Ukrainy z preferencjami podatkowymi - pytania i odpowiedzi.
— Ministerstwo Finansów (@MF_GOV_PL) March 17, 2022
🇺🇦 #SolidarnizUkrainą #PomagamUkrainie #PolandFirstToHelp #SolidarityWithUkraine
Więcej ➡ https://t.co/savl6FzX1i pic.twitter.com/mBhcm8KzXO
Podatkowe koszty dla firm
Ustawa wprowadziła również korzystne rozwiązania dla firm, które niosą pomoc dla Ukrainy za pośrednictwem organizacji, do których zaliczone zostały:
- organizacje pozarządowe (również z Ukrainy),
- jednostki samorządu terytorialnego,
- Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych,
- podmioty wykonujące działalność leczniczą oraz z zakresu ratownictwa medycznego na terytorium Polski i Ukrainy.
Preferencja polega na możliwości ujęcia wydatków na tę pomoc w kosztach podatkowych (zarówno w PIT, jak i w CIT). Kosztem uzyskania przychodów będą wydatki na wytworzenie lub cena nabycia rzeczy i praw przekazanych w ramach pomocy, jak również koszty poniesione z tytułu nieodpłatnych świadczeń (np. darmowej pomocy medycznej). Preferencja będzie obowiązywała od 24 lutego do 31 grudnia 2022 r.
Ustawa wprowadziła również korzystne rozwiązania dla firm, które niosą pomoc dla Ukrainy za pośrednictwem szerokiego spektrum organizacji, w tym m. in. organizacji pozarządowych i samorządów. 🇺🇦 #SolidarnizUkrainą #PomagamUkrainie
— Ministerstwo Finansów (@MF_GOV_PL) March 16, 2022
➡️https://t.co/ZJ59YWv3nm pic.twitter.com/UFLzRHH7jY
Darowizny bez zmian
Obywatele Ukrainy nie muszą płacić podatku od darowizn, o ile wartość nabytych rzeczy lub praw majątkowych od jednej osoby, czy organizacji nie przekroczy 4 902 zł na osobę w ciągu 5 lat.
opracowano na podstawie komunikatu MF
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat