Jak rozliczyć wydatek na karę umowną za nieterminową dostawę towaru
REKLAMA
RADA
Tak. Zapłacona przez Pana kara może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów. Umowa została wykonana prawidłowo, choć nieterminowo, a więc przysługująca kontrahentowi kara nie jest karą za wady towaru lub usługi.
UZASADNIENIE
Kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 updof.
Ustawodawca przewidział ograniczenia w zaliczaniu do kosztów kar umownych. W art. 23 ust. 1 pkt 19 updof stwierdzono, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów:
kar umownych i odszkodowań z tytułu wad dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług oraz zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad lub zwłoki w usunięciu wad towarów albo wykonanych robót i usług.
WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Nie uważa się za koszty kar umownych i odszkodowań z tytułu wad dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług oraz zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad lub zwłoki w usunięciu wad towarów albo wykonanych robót i usług.
W praktyce oznacza to, że nie wszystkie kary umowne zostały wyłączone z kosztów. Jeżeli więc kara umowna przysługuje wierzycielowi z innego tytułu niż wymienione w art. 23 ust. 1 pkt 19 updof, wysokość tej kary będzie u płacącego kosztem uzyskania przychodów.
W sytuacji opisanej w pytaniu zawarta przez Pana umowa została wykonana prawidłowo, choć nieterminowo. W związku z tym, ponieważ zapłacona kara nie jest karą za wady towaru lub usługi, to może zostać przez Pana zaliczona do kosztów.
Również organy podatkowe potwierdzają, że opóźnienie w wykonaniu zawartej umowy nie oznacza, że towar lub usługa były wadliwe. W piśmie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Iławie z 25 sierpnia 2005 r., nr PD/415-15/05, czytamy, że:
Przepis art. 23 ust. 1 pkt 19 ustawy nie dotyczy wszystkich kar umownych i odszkodowań (....). Dlatego też w opisanej sytuacji stanowisko podatnika, że kary umowne z tytułu nieterminowego wykonania zamówienia stanowią koszty uzyskania przychodu, jest prawidłowe (...)”.
W tym miejscu warto dodać, iż kary umowne stają się kosztem roku podatkowego, w którym powstał przychód z tytułu dostaw towarów, których te kary dotyczą.
l art. 23 ust. 1 pkt 19 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 99, poz. 658
Rafał Styczyński
doradca podatkowy
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA