| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Jak rozliczyć wydatek na karę umowną za nieterminową dostawę towaru

Jak rozliczyć wydatek na karę umowną za nieterminową dostawę towaru

Prowadzę działalność gospodarczą polegającą na handlu maszynami roboczymi. W zawieranych umowach są zamieszczane klauzule, że w przypadku opóźnień w dostawie będę zobowiązany do zapłaty kary umownej. Czy zapłacone kary mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

RADA

Tak. Zapłacona przez Pana kara może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów. Umowa została wykonana prawidłowo, choć nieterminowo, a więc przysługująca kontrahentowi kara nie jest karą za wady towaru lub usługi.

UZASADNIENIE

Kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 updof.

Ustawodawca przewidział ograniczenia w zaliczaniu do kosztów kar umownych. W art. 23 ust. 1 pkt 19 updof stwierdzono, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów:

kar umownych i odszkodowań z tytułu wad dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług oraz zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad lub zwłoki w usunięciu wad towarów albo wykonanych robót i usług.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ

Nie uważa się za koszty kar umownych i odszkodowań z tytułu wad dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług oraz zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad lub zwłoki w usunięciu wad towarów albo wykonanych robót i usług.

W praktyce oznacza to, że nie wszystkie kary umowne zostały wyłączone z kosztów. Jeżeli więc kara umowna przysługuje wierzycielowi z innego tytułu niż wymienione w art. 23 ust. 1 pkt 19 updof, wysokość tej kary będzie u płacącego kosztem uzyskania przychodów.

W sytuacji opisanej w pytaniu zawarta przez Pana umowa została wykonana prawidłowo, choć nieterminowo. W związku z tym, ponieważ zapłacona kara nie jest karą za wady towaru lub usługi, to może zostać przez Pana zaliczona do kosztów.

Również organy podatkowe potwierdzają, że opóźnienie w wykonaniu zawartej umowy nie oznacza, że towar lub usługa były wadliwe. W piśmie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Iławie z 25 sierpnia 2005 r., nr PD/415-15/05, czytamy, że:

Przepis art. 23 ust. 1 pkt 19 ustawy nie dotyczy wszystkich kar umownych i odszkodowań (....). Dlatego też w opisanej sytuacji stanowisko podatnika, że kary umowne z tytułu nieterminowego wykonania zamówienia stanowią koszty uzyskania przychodu, jest prawidłowe (...)”.

W tym miejscu warto dodać, iż kary umowne stają się kosztem roku podatkowego, w którym powstał przychód z tytułu dostaw towarów, których te kary dotyczą.

l art. 23 ust. 1 pkt 19 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 99, poz. 658

Rafał Styczyński

doradca podatkowy

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK