Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczają się podatnicy prowadzący sezonową działalność gospodarczą

Anna Wojda
inforCMS
Własny biznes na wakacje, nawet jeśli jest to tylko wynajmowanie rowerów wodnych czy leżaków, powoduje konieczność rozliczenia się z fiskusem. Podatnicy mogą płacić podatek według skali, ryczałtu albo wybrać kartę podatkową.

Czy poza sezonem można przyjąć gości

Świadczę usługi agroturystyczne - wynajmuję pokoje. Płacę podatek w formie karty podatkowej. Działalność prowadzę sezonowo. Zawieszam ją w okresie zimowym. Okazuje się jednak, że często pojawiają się u mnie goście poza sezonem. Nie wiem, czy mam odmawiać im gościny, tracąc jednocześnie możliwość zarobienia drobnych sum, czy też przyjmować ich narażając się organom podatkowym?

Tak W takim przypadku wybór uproszczonej formy opodatkowania w formie karty podatkowej może stanowić utrudnienie, zwłaszcza w przypadku świadczenia sezonowo usług hotelarskich. Podatnik po zakończeniu sezonu (np. letniego) zgłasza do urzędu skarbowego okresowe zawieszenie działalności. W okresie przerwy (trwającej nieprzerwanie co najmniej dziesięć dni) nie pobiera się podatku. Jeśli jednak do podatnika w okresie zawieszenia działalności przyjadą niezapowiedziani goście, trzeba powiadomić o tym urząd skarbowy. Informację taką podatnik powinien przekazać najpóźniej w dniu poprzedzającym zakończenie przerwy. Trudno jednak wywiązać się z tak określonego obowiązku, jeśli goście przyjeżdżają niezapowiedziani. Wtedy podatnik może przyjąć gości. Powinien jednak pamiętać o tym, że w przypadku kontroli skarbowej naraża się na konsekwencje karne skarbowe.

Dodatkowo może stracić prawo do korzystania z karty podatkowej. Wtedy zaś trzeba będzie założyć księgi podatkowe i opłacać podatek za cały rok dochodowy według zasad ogólnych.

Podstawa prawna

l Art. 34 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. nr 144, poz. 930 z późn. zm.).

Czy sezonowa firma nie odzyska podatku od auta

Prowadzę działalność sezonową. W związku z tym nie wykorzystuję posiadanych samochodów przez cały rok. Czy oznacza to, że nie mogę skorzystać z ulgi w podatku od środków transportowych?

Nie Z żadnego z przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych nie wynika, by z ulgi mogli korzystać jedynie ci podatnicy, którzy prowadzą działalność przez cały rok. Tym samym można wnioskować, że uprawnieni do niej są także ci podatnicy, którzy wykonują działalność sezonowo. Obowiązek zapłaty podatku nie wiąże się z faktem wykorzystywania objętych nim środków transportu dla celów działalności gospodarczej, a z samym faktem nabycia ich własności.

Podatnik może skorzystać z ulgi wtedy, gdy spełnia warunki określone w art. 11a ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Z przepisu tego wynika, że zwrot zapłaconego podatku od środków transportowych przysługuje podatnikom wykorzystującym środki transportu (m.in. samochody ciężarowe, ciągniki siodłowe i balastowe, przyczepy i naczepy, autobusy) dla wykonywania przewozu w transporcie kombinowanym na terytorium Polski. Kwotę zwrotu podatku ustala się, przyjmując za podstawę liczbę jazd z ładunkiem lub bez ładunku wykonanych przez środek transportu w przewozie koleją w danym roku podatkowym, w następujący sposób: do 100 jazd i więcej podatnik otrzymuje 100 proc. kwoty rocznego podatku. Kwota ta maleje razem z ilością jazd. W przedziale od 70 do 99 jazd włącznie kwota zwrotu wynosi 75 proc. kwoty rocznego podatku. Jeszcze mniej dostaną ci podatnicy, którzy wykonali od 50 do 69 jazd włącznie, bo jedynie 50 proc. kwoty rocznego podatku. Najmniej, bo jedynie 25 proc. kwoty rocznego podatku, otrzymają podatnicy, którzy mogą pochwalić się liczbą jazd od 20 do 49 włącznie.

Podstawa prawna

l Art. 11a ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 121, poz. 844 z późn. zm.).

Czy taksówkarz zawsze musi mieć kasę rejestrującą

Zamierzam uruchomić turystyczną taksówkę. Słyszałem jednak, że muszę - mimo że działalność będę prowadził tylko przez część roku - kupić i zamontować kasę fiskalną. Czy to prawda?

Nie Z przepisów ustawy o VAT wynika co prawda obowiązek zainstalowania kas rejestrujących. Nie każdy jednak taksówkarz będzie do tego zobowiązany. Jeśli okaże się, że obroty nie przekroczyły w poprzednim roku podatkowym kwoty 40 tys. zł, taksówkarz będzie z tego obowiązku zwolniony. Trzeba jednak pamiętać, gdy podatnik poza posiadaniem taksówki turystycznej prowadzi jeszcze inny rodzaj działalności, by przy wyliczaniu wspomnianej kwoty uwzględnił nie cały obrót, jaki osiągnął, ale ten, który podlega ewidencjonowaniu przy zastosowaniu kas. Zakup kasy fiskalnej, do którego zobowiązują przepisy podatkowe, może zostać w części sfinansowany przez urząd skarbowy. Jeśli podatnik rozpocznie ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, może odliczyć od podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania w wysokości 50 proc. jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 2,5 tys. zł.

Podstawa prawna

l Art. 111 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

l Rozporządzenie ministra finansów z dnia 28 marca 2006 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. nr 51, poz. 375 z późn. zm.).

Czy sezonowe firmy płacą VAT

Czy jeśli będę w wakacje sprzedawał pamiątki lub zacznę prowadzić punkt gastronomiczny, powinienem płacić VAT? Kiedy taka konieczność się pojawia i jak poradzić sobie z tego rodzaju obowiązkami?

Tak Z ustawy o VAT wynika, że podatnikami tego podatku są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą. Ustawa o VAT zawiera specyficzną definicję działalności gospodarczej. Obejmuje ona wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Jeżeli działalność taka prowadzona jest samodzielnie, w sposób częstotliwy (nie jest to jedynie okazjonalna sprzedaż), dana osoba prowadzi działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT, a to oznacza, że jest podatnikiem VAT. Z ustawy o VAT wynika, że podatnicy, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym równowartości 10 tys. euro, zwolnieni są z VAT. Z kolei w przypadku podmiotów rozpoczynających działalność w danym roku zwolnieni są z VAT podatnicy, jeżeli przewidywana przez nich wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, równowartości kwoty 10 tys. euro. W przypadku działalności wykonywanej sezonowo w większości przypadków nie będzie konieczności rozliczania VAT właśnie z uwagi na fakt nieprzekroczenia progów określonych w ustawie (podatnik może jednak zrezygnować ze zwolnienia).

Podmioty zwolnione z podatku będą musiały prowadzić ewidencję sprzedaży, która pozwalałaby określić, czy dany podatnik nie przekroczył wspomnianego progu. Nie będą też mogły skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego. Jeśli podatnik przekroczy wspomniane limity lub zrezygnuje ze zwolnienia, będzie zobowiązany rozliczać VAT na zasadach ogólnych, czyli będzie musiał składać deklaracje VAT i to niezależnie od tego, czy podatnik dokonał w danym okresie jakiejś czynności opodatkowanej. W przypadku osób prowadzących działalność sezonową konieczne może okazać się zatem składanie tzw. deklaracji zerowych w okresach, w których nie jest prowadzona działalność.

Podstawa prawna

l Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

Czy wynajem pokoju w mieście jest opodatkowany

Mieszkam w Kołobrzegu. Chcę wynająć w tym roku dwa pokoje letnikom. Czy wynajem ten będzie opodatkowany?

Tak Wynajem lokali letnikom w miastach jest zawsze opodatkowany, czy to w ramach działalności gospodarczej czy poza nią. Inaczej jest na wsi. W tym przypadku agroturystyka korzysta z preferencji. Zwolnione z podatku są dochody uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza pięciu. Większa liczba oferowanych pokoi do wynajmu będzie stanowiła podstawę do opodatkowania przychodów (dochodów) uzyskanych z tego tytułu. Kontrowersje wzbudza opodatkowanie wynajmu lokali, nawet jednego pokoju, wczasowiczom w miejscowościach letniskowych.

Organy podatkowe konsekwentnie przyjmują, że wynajem taki kwalifikować należy do działalności gospodarczej, co oznacza inne jej opodatkowanie np. przy ryczałcie ewidencjonowanym. Urzędy skarbowe przyjmują, że wynajem w sezonie letnim pokoi letnikom to prowadzenie działalności gospodarczej kwalifikowane do tzw. usług świadczonych przez pozostałe miejsca krótkotrwałego zakwaterowania. W niektórych przypadkach, pomimo wcześniejszego opłacania przez podatników tego wynajmu w ramach działalności pozagospodarczej i akceptowania takiego sposobu opodatkowania, organy podatkowe wymagają rejestracji działalności gospodarczej.

Podstawa prawna

l Ustawa z dnia 26 lipca o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Przygotowała ANNA WOJDA

Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!
Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!

Poradnik prezentuje praktyczne wskazówki, w jaki sposób dostosować się do zmian w podatkach i wynagrodzeniach wprowadzanych nowelizacją Polskiego Ładu.

Tyko teraz książka + ebook w PREZENCIE
Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Ordynacja podatkowa - część 1
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść:
  płatnika
  podatnika
  urzędu skarbowego
  budżetu państwa lub budżetu jednostki samorządu terytorialnego
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dzialy specjalne produkcji rolnej. Normy szacunkowe dochodu od 1 stycznia 2023 r.
  Rząd opublikował projekt rozporządzenia określającego normy szacunkowe dochodu działów specjalnych produkcji rolnej. Nowe stawki wchodzą w życie od 1 stycznia przyszłego roku. Dotyczą np. uprawy w szklarniach, uprawy grzybów oraz hodowli kotów rasowych.
  Jak wypłacić zysk ze spółki z o.o.
  Jak wspólnik spółki z o.o. może wypłacić zysk ze spółki, aby było najkorzystniej?
  Straty na lokatach bankowych w 2022 roku
  Nawet ponad 13% – takie realne straty mogą dać depozyty, które kończą się w trzecim kwartale 2022 r. Tak złych wyników w przypadku lokat nie mieliśmy od wielu lat. I choć sytuacja deponentów się poprawia, to i tak trudno liczyć na to, że bankowe lokaty uchronią nasz kapitał przed inflacją.
  SLIM VAT 3 i sankcja 20% VAT - zmiany w VAT od 2023 roku
  Zaprezentowana przez Ministerstwo Finansów w 2020 roku idea „SLIM VAT” doczekała się kolejnej odsłony. 8 sierpnia 2022 roku został opublikowany projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, tzw. SLIM VAT 3. Pakiet ten, tak jak poprzednie, ma na celu wprowadzenie kolejnych uproszczeń w zakresie rozliczenia VAT. Projekt ustawy zakłada również implementację wyroku TSUE z dnia 15 kwietnia 2021 roku w sprawie C-935/19 dotyczącego możliwości nakładania przez organy podatkowe 20 proc. sankcji VAT. Obecnie projekt trafił do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych. Konsultacje projektu potrwają do 26 sierpnia 2022 roku. Z kolei planowane wejście w życie nowych przepisów przewidziano na 1 stycznia 2023 roku.
  Inflacja w Polsce. Presja inflacyjna po 7 miesiącach 2022 roku nie słabnie
  Mimo oczekiwań wielu ekspertów na osłabienie dynamiki wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych, według najnowszych danych GUS, inflacja nadal przyspiesza, sięgając w lipcu 2022 r. 15,6 proc., a więc była nieznacznie wyższa niż miesiąc wcześniej i najwyższa od 1997 roku.
  Fiskus promuje sprzedaż alkoholu z powodu spadku wpływów z akcyzy ... w Japonii
  W Japonii fiskus ogłosił akcję "Sake Viva!", która ma na celu zwiększenie sprzedaży alkoholu w kraju, gdzie jego konsumpcja mocno spada, co powoduje obniżenie wpływów z akcyzy - podaje w czwartek BBC.
  Informacja o realizacji strategii podatkowej - obowiązek dużych firm i grup kapitałowych
  Ministerstwo Finansów przypomina o obowiązku poinformowania naczelnika urzędu skarbowego o adresie strony internetowej, na której umieszczone są informacje o realizowanej strategii podatkowej. Obowiązek dotyczy dużych przedsiębiorstw i grup kapitałowych.
  50% koszty uzyskania przychodu a minimalne wynagrodzenie za pracę
  Możliwość zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodu w ramach m.in. umowy o pracę i umów cywilnoprawnych to sposób na obniżenie należności podatkowych.
  Modele SAAS, PAAS i IAAS – czym różnią się w konsekwencjach podatkowych?
  Czy zastanawiałeś się kiedyś nad świadczeniem usług za pośrednictwem chmury obliczeniowej? W skrócie polega to na dostarczaniu np. mocy obliczeniowej, ale również oprogramowania czy systemów w modelu usługowym. Problem jaki może pojawić się na Twojej drodze to wybór sposobu świadczenia tych usług oraz skutków podatkowych z nimi związanych.
  Dobrowolne zabezpieczenie zobowiązania podatkowego przez podatnika
  Podatnik, który otrzymał decyzję o zabezpieczeniu zobowiązania podatkowego lub posiada nieostateczną decyzję organu I instancji, wyprzedzając działania organu podatkowego, może skorzystać z instytucji zabezpieczenia dobrowolnego. Jak to zrobić i na czym polega dobrowolne zabezpieczenie zobowiązania podatkowego przez podatnika?
  Wystawianie faktur – terminy ustawowe
  Faktura jest podstawowym dokumentem, który potwierdza transakcję zakupową. Stanowi podstawę do obliczeń podatkowych oraz określania zobowiązania podatkowego, w określonych okresach. Nic więc dziwnego, że ustawodawca zdecydował jak powinien wyglądać dokument faktury oraz w jakim czasie minimalnym oraz maksymalnym dokument taki powinien zostać wystawiony.
  Czy członek zarządu spółki może być jej pracownikiem?
  Członek zarządu spółki z o.o. może (choć nie musi) być zatrudniony w tej spółce na podstawie umowy o pracę. Okazuje się jednak, że nie zawsze jest to możliwe.
  Firma w mieszkaniu a koszty podatkowe w PIT
  Szczególnie w trudnych gospodarczo momentach wielu przedsiębiorców zastanawia się nad minimalizacją swoich kosztów. Jedną z opcji jest prowadzenie działalności gospodarczej z prywatnego mieszkania lub domu. Często oznacza to przeznaczenie części nieruchomości na cele biurowe – jak chociażby stworzenie sali spotkań czy gabinetu, a także ponoszenie części kosztów mediów na cele prowadzonej działalności gospodarczej. Czy takie wydatki, ponoszone w prywatnym domu podatnika, ale na cele firmowe mogą być rozliczane firmowo? Czy mają wpływ na wysokość podatku dochodowego od osób fizycznych?
  Kasy fiskalne w myjniach samochodowych od 1 października 2022 r. Konieczny paragon
  Nie wystarczy pozwolić klientom na zeskanowanie elektronicznego kodu QR i przesłać im linku na podany adres e-mailowy. To nie to samo, co wydanie paragonu fiskalnego – stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
  50% kosztów uzyskania przychodów informatyka - jakie wymogi należy spełnić
  Polskie prawo przewiduje możliwość zastosowania preferencyjnych (50%) kosztów uzyskania przychodów przez specjalistów z branży IT, którzy w ramach realizowanych zadań działają w sposób twórczy. Jest to więc związane m.in. z grami komputerowymi i tworzeniem programów. Aby skorzystać z podwyższonych KUP, trzeba jednak spełnić konkretne przesłanki. Przedstawiamy działania po stronie pracodawcy, które pozwolą uniknąć powstania wątpliwości w razie kontroli ze strony Urzędu Skarbowego.
  Nowe przepisy dotyczące firm windykacyjnych. Co się zmieni? Od kiedy?
  Aktualnie windykacja należności, zwłaszcza ta w formie pozasądowej (polubownej), nie jest obwarowana kompleksową regulacją prawną. Odnosi się do zarówno do osoby windykatora, formy prowadzenia działalności, jak i zasad przeprowadzania windykacji pozasądowej. Bez odpowiednich regulacji może dochodzić do naruszeń ze strony firm windykacyjnych, których przedstawiciele popełniają czyny niezgodne z zasadami etyki (np. w wyniku nękania) lub niedozwolone w ramach windykacji. Właśnie dlatego ustawodawca zamierza wprowadzić nowe wymogi dla firm windykacyjnych. Wdrożenie tych zasad może wymusić znaczne przeobrażenia na podmiotach, które zajmują się odzyskiwaniem zaległych należności.
  Dane osobowe kandydatów do pracy a RODO - przechowywanie danych po rekrutacji
  Przedsiębiorca ma prawo przetwarzać dane kandydatów do pracy po zakończonej rekrutacji z uwagi na ewentualne roszczenia z tytułu dyskryminacji. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 4 sierpnia 2022 r. W ten sposób WSA zakwestionował niekorzystną dla firm wykładnię Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Wyrok jest nieprawomocny ale omawiana sprawa może doprowadzić do zmiany stanowiska dotyczącego przechowywania danych osobowych kandydatów.
  W lipcu spadła liczba ofert pracy
  W lipcu spadła liczba ofert pracy - wynika z przekazanego PAP Barometru Ofert Pracy. Według analizy wysoka inflacja i restrykcyjna polityka monetarna ograniczą aktywność inwestycyjną, co spowoduje wyhamowanie tempa powstawania nowych etatów.
  PIT-2, PIT-2A, PIT-3 - nowe wzory formularzy podatkowych od 2023 roku
  Ministerstwo Finansów przygotowało nowe wzory oświadczeń/wniosków PIT-2 (wersja 9), PIT-2A (wersja 8), PIT-3 (wersja 9), składanych przez podatników płatnikom dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, które będą miały zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od 1 stycznia 2023 r. Konsultacje podatkowe tych wzorów rozpoczęły się 10 sierpnia 2022 r. i potrwają do 19 sierpnia 2022 r. Po zakończeniu tych konsultacji podatkowych, wzory formularzy, zostaną udostępnione do stosowania (opublikowane) w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie Ministerstwa Finansów, zgodnie z art. 45b ustawy o PIT. Formularze te nie będą ogłoszone w drodze rozporządzenia Ministra Finansów publikowanego w Dzienniku Ustaw.
  Zmiany w prawie restrukturyzacyjnym od 2024 roku
  W 2024 roku – wraz z implementacją przez Polskę unijnej dyrektywy drugiej szansy – wejdą w życie kolejne zmiany w prawie restrukturyzacyjnym. – Nie będzie to rewolucja w naszym systemie, ale podkreślenie polityki drugiej szansy dla firm w trudnej sytuacji ekonomicznej – ocenia radca prawny Bartosz Sierakowski. W procesie restrukturyzacji pojawi się konieczność przeprowadzenia tzw. testu zaspokojenia, czyli prognozy możliwych wariantów zaspokojenia wierzycieli. To oznacza nowe obowiązki dla doradców restrukturyzacyjnych i prawdopodobnie wzrost kosztów całej procedury.
  Praca obywateli Ukrainy w Polsce a opodatkowanie PIT. Co trzeba wiedzieć po pół roku pobytu w Polsce
  Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę miliony (dosłownie) obywateli Ukrainy mniej lub bardziej tymczasowo przeniosło się do Polski, aby szukać schronienia przed wojną. W rezultacie albo rozpoczęli pracę zdalną w Polsce dla swojego pracodawcy z siedzibą na Ukrainie albo po prostu podjęli pracę w Polsce. Wykonują oni swoją pracę z polskiego adresu zamieszkania i to wkrótce zrodzi problem dotyczący opodatkowania dochodów z tej pracy omówiony poniżej.
  Slim VAT 3 - znaczące zmiany w VAT
  Slim VAT 3 trafił do konsultacji publicznych. Jest to kolejny pakiet uproszczeń w rozliczeniach VAT dla przedsiębiorców. Na czym będą polegać proponowane zmiany?
  Remanent likwidacyjny dla celów VAT - jak ustalić wartość towarów
  Podatnik będzie sporządzał spis z natury dla celów VAT przy likwidacji działalności gospodarczej. Na fakturach ze składnikami majątku obecne są również koszty przesyłki. Czy poniesiony koszt przesyłki/transportu należy doliczyć do wartości składnika majątku i rozliczyć od tej kwoty VAT?
  Wypłata czternastej emerytury - jaki termin?
  Pierwsze wypłaty czternastej emerytury rozpoczną się już 25 sierpnia; Nie jest konieczne składanie żadnego wniosku w tym zakresie - poinformowało w czwartek na stronach rządowych Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
  Dodatki do ogrzewania i taryfy z rekompensatą - opublikowano założenia ustawy
  W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano 11 sierpnia 2022 r. założenia projektu ustawy "o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw". Ustawa ta ma wprowadzić m.in. jednorazowe dodatki finansowe dla ogrzewających swoje domy paliwem innym niż węgiel. Ustawa ta ma także ograniczyć podwyżki cen ciepła poprzez wprowadzenie taryf z rekompensatą.