reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Internet - odliczenie od podatku

Internet - odliczenie od podatku

Wynajmuję mieszkanie i staram się namówić właścicielkę, aby zainstalowała Internet, który opłacałbym osobiście. Chciałbym skorzystać z ulgi w rozliczeniu rocznym zgodnie z u.p.d.o.f. i odliczyć wydatki poniesione z tego tytułu. Czy fakt opłacania przeze mnie faktur wystawianych na właścicielkę jest podstawą do odliczenia? Co jeśli właścicielka się nie zgodzi i sam zakupię np. kartę gsm? - Przemysław W. z Gostynia

ODPOWIEDŹ

W omawianym przypadku podstawą do skorzystania z ulgi podatkowej będzie, co do zasady, udokumentowanie wydatków przy pomocy faktury wystawionej na nazwisko podatnika.

WYJAŚNIENIE

W konsekwencji oznacza to, że najemca, który nie jest jednocześnie adresatem faktury VAT nie będzie do ulgi uprawniony, nawet jeśli faktycznie ponosi koszty związane z korzystaniem z sieci oraz to on ją rzeczywiście użytkuje. Nie pomoże też tu sam tytuł do lokalu (umowa najmu).

Zaznaczmy, że z ulgi na Internet może skorzystać także małżonek podatnika oraz inni domownicy (dzieci, dziadkowie, itd) - pod warunkiem że każdy z nich udokumentuje wydatek wystawioną na siebie fakturą VAT (osoby mogą nawet figurować na jednej fakturze). I tak, w przypadku, gdy kilka osób będzie widniało na tej samej fakturze, każda z nich będzie miała podstawę do odliczenia od podatku dochodowego pełnej kwoty (każda osoba odliczy z zachowaniem limitu ustawowego, tyle, ile faktycznie wydała). Taką interpretację potwierdziło także Ministerstwo Finansów w opinii z 25 lutego 2005 r. (PB5/MC-033-29-368/05). W 2007 r. kwota odliczeń nie może przekroczyć 760 zł.

Co do dowodów wpłaty, to co prawda u.p.d.o.f. nie nakazuje wprost ich posiadania, a stwierdza tylko, że odliczenie stosuje się, jeżeli wysokość wydatków została udokumentowana fakturą, jednakże pamiętać należy, że fakt poniesienia wydatku podatnik powinien udokumentować w jakikolwiek sposób.

Odliczenie przysługuje pod warunkiem, że wydatki nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodu (tzn. że faktycznie nie stanowiły kosztów uzyskania przychodu z działalności gospodarczej, zlecenia, umowy o dzieło, praw autorskich).

Od podstawy obliczenia podatku odlicza się kwoty wydatków ponoszonych przez podatnika z tytułu użytkowania sieci Internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika. Zatem bezsprzecznie odliczeniu podlegają abonamenty uiszczone za stałe łącza. Nie można odliczyć wydatków na założenie, rozbudowę i modernizację, serwis i obsługę techniczną sieci (tak też US w Będzinie w opinii z 14 lutego 2005 r., nr US IIPDF/415- 3 /2005).

Dostęp do Internetu przez telefonie komórkowe (GPRS) może w kwestiach podatkowych budzić wątpliwości, z powodu potencjalnych trudności dowodowych. Jednakże, jeśli na fakturze podany jest adres zamieszkania podatnika, nie powinno być w praktyce problemów. Przypomnijmy, że kiedy po raz pierwszy wprowadzono ulgę internetową, wstępnie urzędy skarbowe negowały zasadność jej stosowania w odniesieniu GPRS.

Coraz częściej podatnicy, chcąc skorzystać z Internetu, wykorzystują usługi świadczone przez operatorów sieci komórkowych, np. karty gsm. Mogą oni także korzystać z odliczeń w ramach ulgi internetowej, o ile abonament miesięczny za usługę dostępu do Internetu będzie wyszczególniony w fakturach VAT wystawianych przez operatorów sieci komórkowych (tak US w Zawierciu w postanowieniu w sprawie interpretacji prawa podatkowego z 8 grudnia 2005 r., nr PDFN II/415/34/JGN/05). Podobnie wyszczególnienie będzie potrzebne w przypadku korzystania z Internetu przy wykorzystaniu telewizji kablowej.

Sylwia Gortyńska

Podstawa prawna:

- art. 26 ust. 1 pkt 6a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176, z późn. zm.).

reklama

Czytaj także

Autor:

Zdjęcia


Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama