REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zyski z zagranicznych funduszy inwestycyjnych podatnik rozlicza sam

Przemysław Molik
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Uczestnictwo w zagranicznych funduszach inwestycyjnych stwarza większe niż w polskich możliwości inwestycyjne, ale nakłada też większe obowiązki podatkowe.


Fundusze oferowane przez takie instytucje, jak Franklin Templeton, Fortis, Merrill Lynch, Robeco czy WIOF, pod względem prawnopodatkowym podzielić można według rodzajów tytułów uczestnictwa. I tak na przykład jednostki akumulacyjne (acc) zysk dopisują do wartości jednostki, a dystrybucyjne (dis) wypłacają dywidendę. Takie rozróżnienie wpływa bezpośrednio na powstanie zobowiązania podatkowego.

Autopromocja

- Zyski z zagranicznych funduszy inwestycyjnych to dochody kapitałowe, od których należy odprowadzić 19 proc. podatku - mówi Marek Gadacz, doradca podatkowy PricewaterhouseCoopers. Różnica polega na tym, że polskie towarzystwa będące płatnikiem robią to za nas. Natomiast instytucje zarządzające funduszami zagranicznymi już nie. Dlatego z takiej inwestycji z urzędem skarbowym trzeba rozliczyć się indywidualnie.

Rozliczenie podatku

Wyliczenie podatku ze względu na denominację jednostki funduszu w obcej walucie, samodzielne obliczenie przychodu czy kosztu wielu inwestorom może sprawiać problemy.

- Poziom skomplikowania materii podatkowej może rzeczywiście odstraszać klientów, ale na razie obserwujemy wzrost zakupów zagranicznych jednostek - mówi Emil Szweda, analityk Open Finance.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Docierają do nas sygnały od inwestorów, że niektórzy doradcy finansowi przekazują informacje, iż rzekomo dokonują rozliczeń podatkowych za swoich klientów, czym wprowadzają ich w błąd - przyznaje Katarzyna Siwek z Expandera.

Z reguły firmy doradztwa finansowego pośredniczące w dystrybucji zagranicznych funduszy informują, aby zyski i straty z takich funduszy ujmować w zeznaniu PIT-38.

- Dla pewności rekomenduję jeszcze moim klientom, aby wystąpili do organu podatkowego o interpretacje - mówi Dawid Intrys, doradca finansowy Xelion.

W przypadku dochodu z zagranicznych funduszy inwestycyjnych podatnik podaje w deklaracji jedynie kwotę podatku do zapłaty. Mamy tu do czynienia bowiem ze zryczałtowanym podatkiem dochodowym, który nie został pobrany przez płatnika.

- Podatek może zostać ujęty w PIT-36 - w zależności od sytuacji podatnika, w poz. 187 lub 188 albo w PIT-38 w poz. 37 - wyjaśnia doradca podatkowy Marek Gadacz.

Konwersja jednostek

Na mocy ustawy o funduszach inwestycyjnych konwersja jednostek w ramach parasola jest zwolniona od podatku. Czy tak jest również w przypadku parasola Franklin Templeton?

- W stosunku do funduszy zagranicznych polskie przepisy o konstrukcji parasola nie są do końca jednoznaczne. Przyjąć można jednak, że intencją ustawodawcy nie było dzielenie funduszy na polskie i zagraniczne - wyjaśnia Marek Gadacz.

Zwolnienie dla dywidend

Wynika z tego, że podatku nie płaci się tylko od funduszy opartych na jednostkach dystrybucyjnych. Zyski wypracowane przez np. Fortis L, który jest zarejestrowany w Luksemburgu, wypłacane są inwestorom raz lub kilka razy w roku w formie dywidendy.

Autopromocja

- Dywidendy wypłacane przez spółki luksemburskie są zwolnione z opodatkowania. A na mocy umowy między Polską a Luksemburgiem o unikaniu podwójnego opodatkowania inwestorzy mający miejsce zamieszkania na terytorium RP są również zwolnieni z podatku w Polsce - tłumaczy Marek Gadacz.

Wyliczenie podatku

• Samodzielne rozliczenie na podstawie wypisu rejestru

• Kwota podatku = [kwota wypłacona - (kwota wpłacona + opłaty i prowizje)] x 19 proc.

• Przeliczenie kwot na zł, według kursu z dnia danej operacji

• Zeznanie roczne, formularz PIT-36 (poz. 187, 188); PIT-38 (poz. 37)

PRZEMYSŁAW MOLIK

przemyslaw.molik@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

  Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  REKLAMA