Zyski z zagranicznych funduszy inwestycyjnych podatnik rozlicza sam
REKLAMA
REKLAMA
Fundusze oferowane przez takie instytucje, jak Franklin Templeton, Fortis, Merrill Lynch, Robeco czy WIOF, pod względem prawnopodatkowym podzielić można według rodzajów tytułów uczestnictwa. I tak na przykład jednostki akumulacyjne (acc) zysk dopisują do wartości jednostki, a dystrybucyjne (dis) wypłacają dywidendę. Takie rozróżnienie wpływa bezpośrednio na powstanie zobowiązania podatkowego.
REKLAMA
- Zyski z zagranicznych funduszy inwestycyjnych to dochody kapitałowe, od których należy odprowadzić 19 proc. podatku - mówi Marek Gadacz, doradca podatkowy PricewaterhouseCoopers. Różnica polega na tym, że polskie towarzystwa będące płatnikiem robią to za nas. Natomiast instytucje zarządzające funduszami zagranicznymi już nie. Dlatego z takiej inwestycji z urzędem skarbowym trzeba rozliczyć się indywidualnie.
Rozliczenie podatku
Wyliczenie podatku ze względu na denominację jednostki funduszu w obcej walucie, samodzielne obliczenie przychodu czy kosztu wielu inwestorom może sprawiać problemy.
- Poziom skomplikowania materii podatkowej może rzeczywiście odstraszać klientów, ale na razie obserwujemy wzrost zakupów zagranicznych jednostek - mówi Emil Szweda, analityk Open Finance.
- Docierają do nas sygnały od inwestorów, że niektórzy doradcy finansowi przekazują informacje, iż rzekomo dokonują rozliczeń podatkowych za swoich klientów, czym wprowadzają ich w błąd - przyznaje Katarzyna Siwek z Expandera.
Z reguły firmy doradztwa finansowego pośredniczące w dystrybucji zagranicznych funduszy informują, aby zyski i straty z takich funduszy ujmować w zeznaniu PIT-38.
- Dla pewności rekomenduję jeszcze moim klientom, aby wystąpili do organu podatkowego o interpretacje - mówi Dawid Intrys, doradca finansowy Xelion.
W przypadku dochodu z zagranicznych funduszy inwestycyjnych podatnik podaje w deklaracji jedynie kwotę podatku do zapłaty. Mamy tu do czynienia bowiem ze zryczałtowanym podatkiem dochodowym, który nie został pobrany przez płatnika.
- Podatek może zostać ujęty w PIT-36 - w zależności od sytuacji podatnika, w poz. 187 lub 188 albo w PIT-38 w poz. 37 - wyjaśnia doradca podatkowy Marek Gadacz.
Konwersja jednostek
Na mocy ustawy o funduszach inwestycyjnych konwersja jednostek w ramach parasola jest zwolniona od podatku. Czy tak jest również w przypadku parasola Franklin Templeton?
- W stosunku do funduszy zagranicznych polskie przepisy o konstrukcji parasola nie są do końca jednoznaczne. Przyjąć można jednak, że intencją ustawodawcy nie było dzielenie funduszy na polskie i zagraniczne - wyjaśnia Marek Gadacz.
Zwolnienie dla dywidend
Wynika z tego, że podatku nie płaci się tylko od funduszy opartych na jednostkach dystrybucyjnych. Zyski wypracowane przez np. Fortis L, który jest zarejestrowany w Luksemburgu, wypłacane są inwestorom raz lub kilka razy w roku w formie dywidendy.
- Dywidendy wypłacane przez spółki luksemburskie są zwolnione z opodatkowania. A na mocy umowy między Polską a Luksemburgiem o unikaniu podwójnego opodatkowania inwestorzy mający miejsce zamieszkania na terytorium RP są również zwolnieni z podatku w Polsce - tłumaczy Marek Gadacz.
Wyliczenie podatku
• Samodzielne rozliczenie na podstawie wypisu rejestru
• Kwota podatku = [kwota wypłacona - (kwota wpłacona + opłaty i prowizje)] x 19 proc.
• Przeliczenie kwot na zł, według kursu z dnia danej operacji
• Zeznanie roczne, formularz PIT-36 (poz. 187, 188); PIT-38 (poz. 37)
PRZEMYSŁAW MOLIK
przemyslaw.molik@infor.pl
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA