REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga na nowe technologie, prawa nabyte

Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska

REKLAMA

Osoby, które nabyły prawa do ulg mieszkaniowych, mogą jeszcze kontynuować dokonywanie odliczeń. Natomiast innowacyjne firmy mogą obniżyć dochód o wydatki na nowe technologie.

Możliwość kontynuowania odliczeń w ramach tzw. praw nabytych dotyczy dwóch ulg o charakterze mieszkaniowym: odliczanej od dochodu odsetkowej oraz odliczanej od podatku ulgi związanej z systematycznym oszczędzaniem w kasie mieszkaniowej.

Autopromocja

Ulgi mieszkaniowe

W przypadku ulgi odsetkowej prawo do kontynuowania odliczeń nabyli podatnicy, którym w latach 2002-2006 został udzielony kredyt (pożyczka) na określone cele mieszkaniowe. Przypomnijmy, że ulga odsetkowa polega na odliczeniu od dochodu faktycznie poniesionych wydatków na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki). Odliczenie obejmuje wyłącznie odsetki, a nie wydatki na spłatę kapitału i można skorzystać z niego po raz pierwszy za rok podatkowy, w którym inwestycja została zakończona. Odsetki można odliczać od podstawy opodatkowania nie dłużej niż do 31 grudnia 2027 r.

Zasady korzystania z ulgi pozostały bez zmian. Dotyczy ona wyłącznie domów lub mieszkań nowych, czyli zakupionych na rynku pierwotnym, pod warunkiem że kredyt pochodził z banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (tzw. SKOK).

Prawo do kontynuowania odliczeń mają również podatnicy, którzy przed 1 stycznia 2002 r. zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności na zasadach, o których mowa w przepisach o niektórych formach wspierania budownictwa mieszkaniowego. Prawo do odliczenia dotyczy wyłącznie oszczędzania na jednym i tym samym rachunku oszczędnościowo-kredytowym w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, podobnie jak w przypadku ulgi odsetkowej, pieniądze muszą być wydatkowane na określony cel mieszkaniowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kwota odliczenia od podatku z tytułu kasy mieszkaniowej za rok podatkowy wynosi 30 proc. poniesionych wydatków, nie więcej niż 11 340 zł.

Z odliczenia

na nowe technologie nie mogą skorzystać podatnicy prowadzący działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej

Innowacyjna firma

Odliczeń od podstawy opodatkowania mogą również dokonywać przedsiębiorcy inwestujący w nowe technologie. Zgodnie z art. 26c ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) od postawy opodatkowania można odliczyć wydatki poniesione przez podatnika na nabycie nowych technologii w drodze umowy o ich przeniesienie oraz korzystanie z tych praw.

Prawo do odliczenia przysługuje podatnikowi prowadzącemu pozarolniczą działalność gospodarczą, przy czym kwota odliczenia nie może przekroczyć w roku podatkowym dochodu uzyskanego z prowadzonej działalności.

Podstawą ustalenia wielkości odliczenia jest kwota poniesionych wydatków na nabycie nowej technologii uwzględnionych w wartości początkowej, w części, w jakiej została zapłacona podmiotowi uprawnionemu w roku podatkowym, w którym nową technologię wprowadzono do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych lub w roku następującym po tym roku. Kwotę wydatków uwzględnia się, o ile nie została ona równa podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

W przypadku uiszczenia przez podatnika zadatków w roku poprzedzającym wprowadzenie nowej technologii do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, uznaje się je za poniesione w roku wprowadzenia do ewidencji.

Odliczeń można dokonać w roku podatkowym, w którym poniesiono wydatki. Jeżeli podatnik osiąga za rok podatkowy stratę lub wielkość dochodu jest niższa niż kwota przysługujących odliczeń, nie traci on prawa do ulgi. W takim wypadku odliczenia odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części dokonuje w zeznaniach podatkowych za kolejno następujące po sobie trzy lata podatkowe licząc od końca roku, w którym nową technologię wprowadzono do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Ulga na nabycie nowych technologii jest limitowana. Podatnik może odliczyć maksymalnie 50 proc. poniesionych wydatków.

Ważne!

W przypadku ulg mieszkaniowych wysokość odliczeń dotyczy łącznie obojga małżonków. Wyjątkiem w przypadku kasy mieszkaniowej są jedynie małżonkowie, w stosunku do których orzeczono separację

LIMIT ULGI ODSETKOWEJ

Minister finansów co roku do 31 grudnia ogłasza w drodze obwieszczenia wysokość kwoty limitu w celu określenia tej części kredytu, od której podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia odsetek. Tak jak w ubiegłym roku, kwota ta wynosi 189 tys. zł.

CO TO SĄ NOWE TECHNOLOGIE

Za nowe technologie uważa się wiedzę technologiczną w postaci wartości niematerialnych i prawnych, w szczególności wyniki badań i prac rozwojowych, która umożliwia wytwarzanie nowych lub udoskonalonych wyrobów lub usług i która nie jest stosowana na świecie przez okres dłuższy niż ostatnich pięć lat, co potwierdza opinia niezależnej od podatnika jednostki naukowej w rozumieniu ustawy z 8 października 2004 r. o zasadach finansowania nauki.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA