reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Opłacanie miejsca parkingowego stanowi przychód pracownika podlegający opodatkowaniu

Opłacanie miejsca parkingowego stanowi przychód pracownika podlegający opodatkowaniu

Zwrot wydatków przez pracodawcę poniesionych przez pracownika na opłatę za parkowanie zwiększa jego przychody, gdyż jest to działanie w interesie pracownika, a nie pracodawcy.

Po raz kolejny organy skarbowe powołują się na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z lipca 2014 roku przy udzielaniu wykładni prawa podatkowego. Tym razem jednak z negatywnym skutkiem dla pracowników.

Czy to aby na pewno opodatkowane?

Do izby skarbowej zwrócili się przedstawiciele firmy. Pytanie dotyczyło tego, jak z punktu widzenia podatkowego potraktować środki, jakie firma wydaje na opłacenie miejsc parkingowych dla swoich pracowników (a dokładnie środki, które stanowią zwrot wydatków na opłatę za parkowanie)?

Korekta przychodów i kosztów podatkowych w 2016 r.

Przedstawiciele firmy we wniosku o interpretację zasugerowali, że środki wydawane na opłacenie miejsca parkingowego przez pracowników stanowią dla nich przychód, a więc należy go opodatkować daniną od dochodów osób fizycznych. Zwrócili jednak uwagę, że wyroki sądów w tej kwestii są często rozbieżne, toteż dzięki interpretacji podatkowej chcieli wyjaśnić wątpliwości.

Świadczenie w interesie pracownika

Izba Skarbowa w Katowicach takich wątpliwości nie miała. W interpretacji podatkowej z 20 października 2015 r. (sygnatura IBPB-2-1/4511-350/15/MK) potwierdziła stanowisko podatnika, co oznacza, że kwoty wydawane na opłacenie miejsc parkingowych pracowników będzie musiał on doliczyć do ich przychodów.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Przedstawiciele izby skarbowej w interpretacji – poza standardowym przypomnieniem niektórych artykułów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – przywołali wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r., który wyznaczył trzy warunki konieczne, aby świadczenie przekazywane pracownikowi przez pracodawcę było zwolnione z podatku. Wśród nich był warunek, aby świadczenie było spełniane w interesie pracodawcy, a nie pracownika, a także inny – że musi się ono wiązać z wymierną i przypisaną danej osobie korzyścią.

W przypadku opłacania przez pracodawcę miejsc parkingowych dla pracowników mamy do czynienia ze świadczeniem będącym w interesie tych ostatnich – uznali autorzy interpretacji. Pracownicy także uzyskują także korzyści majątkowe w postaci oszczędności, wynikających z opłacenia przez pracodawcę kosztu parkowania. Poza tym, ponieważ środki były wypłacane w postaci zwrotu, łatwo też wskazać, kto konkretnie przychód otrzymał, co także stanowi jeden z warunków postawionych przez Trybunał.

Posiłki dla pracowników finansowane przez pracodawcę bez podatku

Wykładnia negatywna dla pracowników

Bez wątpienia wyrok TK z lipca 2014 r. doprowadził do daleko idących zmian w traktowaniu przez fiskusa świadczeń pracodawcy na rzecz pracownika. Widać to po rewizji wcześniejszych interpretacji podatkowych oraz po tym, w jakim kierunku idą nowe wykładnie. Zazwyczaj są one korzystne dla zatrudnionych. Opisana wyżej wykładnia jest jedną z niewielu, w których fiskus uznaje dane świadczenie na rzecz pracowników za podlegające opodatkowaniu.

Marek Siudaj, Tax Care

Zostań naszym ekspertem!

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Odzyskaj.info

Odszkodowania i wypadki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama