REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak amortyzować samochód w leasingu finansowym

KK
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W jaki sposób należy amortyzować samochód, który jest w leasingu finansowym? Umowa została zawarta na 36 miesięcy. Jest to samochód specjalny. W jaki sposób rozliczyć go dla celów podatku dochodowego?

Dominika Kunicka

REKLAMA

Autopromocja

konsultant w dziale doradztwa podatkowego Pricewaterhouse-Coopers w biurze wrocławskim

Aby spełniać warunki ustawy o PIT, umożliwiające zakwalifikowanie umowy jako podatkowej umowy leasingu finansowego, umowa musi być zawarta na czas oznaczony i suma opłat ustalonych w umowie, pomniejszona o należny VAT, musi być równa co najmniej wartości początkowej środka trwałego będącego przedmiotem leasingu finansowego. Ponadto w umowie musi się znaleźć zapis, iż odpisów amortyzacyjnych w podstawowym okresie umowy dokonuje korzystający.

Kosztem uzyskania przychodów leasingobiorcy są koszty amortyzacji przedmiotu leasingu oraz część odsetkowa raty leasingowej, natomiast część kapitałowa raty nie stanowi kosztów uzyskania przychodów.

Wysokość odpisów amortyzacyjnych należy ustalić posługując się ogólnymi zasadami ustawy o PIT. Po pierwsze, ustala się wartość początkową środka trwałego. Wartością początkową środków trwałych jest cena nabycia, powiększona o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania oraz pomniejszona o VAT, jeżeli na podstawie przepisów ustawy o VAT podlega on odliczeniu. W praktyce najczęściej będzie to wartość początkowa netto wskazana w umowie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W sytuacji gdy samochód jest oddany przez leasingodawcę ponownie w leasing, zgodnie z niektórymi interpretacjami organów skarbowych, wartością początkową jest cena historyczna, za jaką leasingodawca nabył przedmiot leasingu od dostawcy. Wtedy wartość opłat z tytułu umowy może okazać się mniejsza od wartości początkowej, co uniemożliwi uznanie takiej umowy za umowę leasingu. W konsekwencji podatnik (leasingobiorca) nie będzie miał prawa zaliczać odpisów amortyzacyjnych do kosztów uzyskania przychodów. Istotne jest więc upewnienie się, iż dana umowa spełnia warunki uznania jej za podatkową umowę leasingu.

Następnie należy określić stawkę amortyzacyjną przedmiotu leasingu. Z pytania rozumiem, że samochód jest zaklasyfikowany jako samochód specjalny, o symbolu 743 KŚT. Może on być amortyzowany metodą liniową za pomocą stawki wynikającej z Wykazu rocznych stawek amortyzacyjnych, tj. 14 proc. Może być również amortyzowany metodą degresywną, wtedy w pierwszym roku używania środka trwałego podwyższa się jego stawkę amortyzacyjną o współczynnik nie wyższy niż 2,0 (w szczególnych przypadkach nie wyższy niż 3,0).

REKLAMA

Samochód będący przedmiotem lea-singu był używany przez okres czterech lat. Potencjalnie może więc pani skorzystać z indywidualnej stawki amortyzacyjnej przeznaczonej dla samochodów używanych, pierwszy raz wprowadzonych do ewidencji u danego podatnika. W świetle ustawy o PIT indywidualną stawkę amortyzacyjną ustala się na podstawie okresu amortyzacji określonego w ustawie. W przypadku samochodu używanego okres amortyzacji nie może być krótszy niż 30 miesięcy.

Okres amortyzacji przedmiotu leasingu wynika z przepisów ustawy o PIT. Natomiast okres harmonogramu spłat wynika z zawartej umowy leasingowej. Długość tych okresów jest od siebie niezależna. Jednak w opisanym stanie faktycznym możliwe jest ustalenie okresu amortyzacji równego okresowi spłat wynikającemu z harmonogramu spłat, tj. 36 miesięcy.

Zgodnie z przepisami ustawy o PIT, najpóźniej w miesiącu przyjęcia środka trwałego do ewidencji podatnik powinien dokonać zapisów w ewidencji środków trwałych, wskazując m.in. symbol KŚT, wartość początkową środka trwałego oraz stawkę amortyzacyjną.

(KK)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury konsumenckie, złożone załączniki, faktury poza KSeF. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA