reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Czy opłata wstępna oraz raty leasingowe stanowią koszt uzyskania przychodów?

Czy opłata wstępna oraz raty leasingowe stanowią koszt uzyskania przychodów?

Czy podatnik ma prawo do zaliczenia jednorazowo w ciężar kosztów uzyskania przychodów opłatę wstępną i manipulacyjną, poniesioną w związku z zawartą w kwietniu i lipcu umowami leasingu operacyjnego samochodów osobowych?

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach wydał 7 lipca 2014 r. interpretację indywidualną, dotyczącą podatku PIT w zakresie możliwości i momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej opłat leasingowych, związanych z zawarciem umowy leasingu operacyjnego. Organ podatkowy potwierdził, iż opłaty leasingowe, tj. opłata wstępna i miesięczne raty leasingowe, są kosztami pośrednimi, których poniesienie jest niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę wynika, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowuje on dochody z tej działalności na tzw. zasadach ogólnych, natomiast zdarzenia gospodarcze związane z prowadzoną działalnością ujmuje w podatkowej księdze przychodów i rozchodów tzw. metodą memoriałową. Wnioskodawca zawarł umowę leasingu operacyjnego niekonsumenckiego z leasingodawcą, którego przedmiotem był samochód osobowy przeznaczony do prowadzenia działalności. Podatnik zadał organowi pytanie, czy prawidłowe jest zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów opłat leasingowych ponoszonych w okresie trwania umowy (opłatę wstępną i miesięczne raty leasingu) w dacie poniesienia wydatku (wystawienia faktury), jeżeli podatkowa księga przychodów i rozchodów prowadzona jest metodą memoriałową? Organ podatkowy uznał takie rozliczenie za prawidłowe.

Wcześniejsze rozwiązanie umowy leasingu - skutki podatkowe

Organ wskazał w uzasadnieniu, że zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów (z wyłączeniem kosztów wymienionych w art. 23 niniejszej ustawy). Natomiast, odnośnie zaliczania opłat leasingowych do kosztów, art. 23b ust. 1 tej ustawy stanowi, iż opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów leasingobiorcy jeżeli:

1. umowa leasingu, w przypadku gdy korzystającym nie jest osoba wymieniona w pkt 2, została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli przedmiotem umowy leasingu są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 5 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości;

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy opłata wstępna oraz raty leasingowe stanowią koszt uzyskania przychodów? / Fot. Fotolia
Czy opłata wstępna oraz raty leasingowe stanowią koszt uzyskania przychodów? / Fot. Fotolia

Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Sztobryn

Rzecznik patentowy, doktor nauk prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama