reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > Opodatkowanie stron umowy leasingu podatkiem dochodowym

Opodatkowanie stron umowy leasingu podatkiem dochodowym

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych zawiera rozszerzoną, w porównaniu do kodeksu cywilnego, definicję leasingu. W zależności od postanowień umowy może ona powodować różne skutki podatkowe tak dla leasingodawcy, jak i leasingobiorcy. Zatem jaką umowę należy uznać za umowę leasingu i jakie skutki podatkowe dotyczyć będą jej stron?

W przedmiocie opodatkowania stron umowy leasingu podatkiem dochodowym zastosowanie mają art. 17a-17l ustawy o CIT. Przepisy te uzależniają rozliczenia podatkowe od postanowień danej umowy. Zgodnie z definicjami zawartymi w ustawach o podatku dochodowym za umowę leasingu uznaje się umowę nazwaną w kodeksie cywilnym, a także każdą inną umowę, na mocy której jedna ze stron, zwana „finansującym” (leasingodawca), oddaje do odpłatnego używania albo używania i pobierania pożytków na warunkach określonych w ustawie drugiej stronie, zwanej „korzystającym”(leasingobiorca), podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, a także grunty oraz prawo użytkowania wieczystego gruntów.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter!

 Przepisy podatkowe w odniesieniu do umowy leasingu przewidują ściśle określone skutki podatkowe, mianowicie:

1. Opłaty z tytułu umowy leasingu w całej wysokości stanowią przychód leasingodawcy i odpowiednio koszt uzyskania przychodów leasingobiorcy, jeśli:

  • umowa została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji lub co najmniej 5 lat w przypadku nieruchomości;
  • suma ustalonych opłat (wraz z ceną sprzedaży), pomniejszona o należny VAT, odpowiada co najmniej wartości początkowej przedmiotu umowy, a w przypadku zawarcia przez finansującego następnej umowy leasingu środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej będących uprzednio przedmiotem takiej umowy leasingu;
  • umowa leasingu, w przypadku gdy korzystającym jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, została zawarta na czas oznaczony.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Wcześniejsze rozwiązanie umowy leasingu - skutki podatkowe

2. Opłaty z tytułu umowy leasingu, w części stanowiącej spłatę wartości przedmiotu umowy, nie stanowią przychodu leasingodawcy i odpowiednio kosztu uzyskania przychodów u leasingobiorcy, jeśli:

  • umowa została zawarta na czas oznaczony;
  • suma ustalonych opłat (wraz z ceną sprzedaży), pomniejszona o należny VAT, odpowiada co najmniej wartości początkowej przedmiotu umowy, a w przypadku zawarcia przez finansującego następnej umowy leasingu środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej będących uprzednio przedmiotem takiej umowy odpowiada co najmniej jego wartości rynkowej z dnia zawarcia następnej umowy leasingu;
  • umowa przewiduje, że w podstawowym okresie umowy leasingu odpisów amortyzacyjnych będzie dokonywał korzystający, albo jeśli finansujący rezygnuje z dokonywania odpisów amortyzacyjnych , w przypadku gdy korzystającym jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej.

Polecamy: Deregulacja zawodów księgowych w 2014 r.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Alan Pajek

wiceprezes Ediko - firmy specjalizującej się w dostarczaniu rozwiązań oraz usług pozwalających usprawnić procesy związane z powstawaniem oraz zarządzaniem dokumentami i informacją w firmie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama