| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > Rozliczenie czynszu za leasing samochodu - skutki podatkowe

Rozliczenie czynszu za leasing samochodu - skutki podatkowe

Ponoszone przez podatnika koszty czynszu z tytułu dzierżawy samochodu osobowego nie mieszczą się w limicie tzw. kilometrówki i powinny być kwalifikowane na zasadach ogólnych określonych w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Polecamy produkt: Samochód w firmie 2015 - multipakiet

W sprawie rozpoznanej przez Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 14 stycznia 2015 r., sygn. akt II FSK 3026/12 organy podatkowe zarzuciły spółce zawyżenie kosztów uzyskania przychodów na skutek bezzasadnego zaliczenia do nich wydatków związanych z użytkowaniem samochodu osobowego. W ocenie organów podatkowych umowa dzierżawy zawarta przez spółkę nie spełniała warunków umowy leasingu w rozumieniu art. 17a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: updop).

Stanowisko organów podatkowych poparł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi. W uzasadnieniu wyroku sąd podkreślił, że podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatki związane z używaniem cudzego samochodu, lecz uprawnienie to jest ograniczone (do iloczynu przejechanych kilometrów i stawki wynikającej z odrębnych przepisów) oraz uzależnione od prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Podatnik w omawianej sprawie nie przedstawił ewidencji przebiegu pojazdu. Skoro umowa, na podstawie której spółka użytkowała cudzy samochód, była umową dzierżawy to nie miała ona prawa obniżyć podstawy opodatkowania o uiszczony przez siebie czynsz dzierżawny oraz udokumentowane fakturami koszty eksploatacji samochodu.

Wartość początkowa samochodu w leasingu finansowym a odliczenie VAT

Warunkiem uznania umowy na mocy której odpłatnie przekazywany jest składnik majątku do używania innej osobie jest aby oddający rzecz był jej właścicielem.

Spółka złożyła skargę kasacyjną do NSA.

Polecamy produkt: 100 pytań o samochód w firmie + CD

Stanowisko NSA

NSA uchylił wyrok sądu pierwszej instancji. W uzasadnieniu wyroku sąd powołał się na art. 16 ust. 1 pkt 51 updop, zgodnie z którym nie uważa się za koszt uzyskania przychodów wydatków, z zastrzeżeniem pkt 30, z tytułu kosztów używania, dla potrzeb działalności gospodarczej, samochodów osobowych niestanowiących  składników majątku podatnika – w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu dla celów podatnika oraz stawki za jeden kilometr przebiegu określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra; podatnik jest obowiązany prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu. Zatem podatnik wszelkie wydatki związane z tą umową, w tym dotyczące używania samochodu, po spełnieniu warunków w tym przepisie wskazanych, może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wyłącznie do wysokości iloczynu przebytych kilometrów i stawki wynikającej z odrębnych przepisów.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Leszek Markiewicz

Agent nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »