REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wartość początkowa samochodu w leasingu finansowym a odliczenie VAT

Wartość początkowa samochodu w leasingu finansowym a odliczenie VAT
Wartość początkowa samochodu w leasingu finansowym a odliczenie VAT
Media

REKLAMA

REKLAMA

W związku z nowelizacją przepisów dotyczących VAT, która weszła w życie z dniem 1 kwietnia 2014 r., pojawiły się wątpliwości odnośnie rozliczenia leasingu finansowego samochodu osobowego. W przypadku leasingu finansowego do wartości początkowej dodany był naliczony podatek VAT zmniejszony o 60% kwoty VAT, nie więcej niż 6000 zł, którą można było odliczyć. Od 1 kwietnia 2014 r. z faktur za raty leasingowe można - co do zasady - odliczać 50% kwoty naliczonego podatku VAT.

Kwestia ta stała się przedmiotem interpelacji poselskiej nr 28864 z 26 września 2014 r. w której dwóch posłów zadało następujące pytania:

REKLAMA

Autopromocja

1. Czy w związku z nowelizacją należy skorygować wartość początkową samochodu oraz amortyzację ?

2. W jaki sposób, w związku z powyższym, zaksięgować skutki „uwolnienia” części podatku VAT?

Samochód w firmie 2015 – multipakiet

Odpowiedzi udzieliła 24 października 2014 r. Dorota Podedworna-Tarnowska - podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obce  środki trwałe, w tym pojazdy samochodowe, które jednostka jako  korzystający przyjęła do odpłatnego używania lub również pobierania pożytków  na czas oznaczony, jeżeli został spełniony jeden z warunków zakwalifikowania do  leasingu finansowego, określonych w art. 3 ust. 4 ustawy z dnia 29 września  1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2013 r. poz. 330, z późn. zm.), są zaliczane do  jej aktywów trwałych.

Taka kwalifikacja determinuje konieczność określenia  wartości początkowej oraz dokonywania odpisów amortyzacyjnych stosownie do  art. 28 ust. 1 pkt 1 oraz art. 32 ustawy o rachunkowości, przy tym wartością początkową środka trwałego (pojazdu samochodowego) przy leasingu finansowym  jest cena nabycia, m.in. bez podlegającego odliczeniu podatku od towarów i usług  (por. art. 28 ust. 2 ustawy o rachunkowości).  Równolegle wydanie samochodu osobowego na podstawie umowy leasingu  finansowego w  świetle przepisów ustawy z dnia  11 marca 2004 r. o podatku od  towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.) co do zasady  traktowane jest jak dostawa towaru.

Zgodnie bowiem z art. 7 ust. 1 pkt 2 tejże  ustawy przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania  towarami jak właściciel, w tym również wydanie towarów na podstawie umowy  dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy  o podobnym charakterze zawartej na  czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli  umowa przewiduje,  że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione.  

Aktywne druki i formularze

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

REKLAMA

Przez umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub inne umowy o podobnym  charakterze, o których mowa powyżej, rozumie się umowy, w wyniku których, zgodnie z przepisami o podatku dochodowym, odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający (art. 7 ust. 9 ww. ustawy o VAT).  Nowelizacja ustawy o VAT wprowadziła z dniem 1 kwietnia 2014 r. zmiany w  zakresie możliwości odliczenia podatku VAT od wydatków związanych z samochodami osobowymi.

Niemniej jednak traktowanie wydania samochodu osobowego na podstawie umowy leasingu finansowego jako dostawy towaru powoduje, że korzystający otrzymuje fakturę na całą wartość dostawy. Odliczenie podatku VAT w takim przypadku dokonywane jest jednorazowo (z góry). A zatem  w sytuacji, gdy nie występują przesłanki dokonywania korekty VAT i odliczenia  podatku naliczonego w innej niż dotychczas wysokości, wówczas nie zmienia się wartość początkowa  środka trwałego (leasingowanego finansowo samochodu  osobowego) do celów ustalania wysokości odpisów amortyzacyjnych.

Polecamy: Komplet : IFK + MK + Infororganizer

Kalkulatory

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Sejm RP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od nieruchomości 2025: budynki po zmianie przepisów

Konsultowany obecnie przez Ministerstwo Finansów projekt zmian w podatku od nieruchomości budzi wątpliwości podatników i ekspertów. Dotyczą one m.in. definicji budynków i budowli. Oceniając potencjalne skutki projektowanych zmian, tak przedsiębiorcy jak i osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej -  powinni zastanowić się nad swoim majątkiem. Bo w świetle nowych przepisów mogą pojawić się problemy z tym, czy dany obiekt budowlany jest budynkiem, czy budowlą.

Np. 6,2% rocznie przez 3 lata - stały i pewny zysk z oszczędności. Obligacje skarbowe 2024 - oferta i oprocentowanie w sierpniu

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 21czerwca 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w sierpniu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w lipcu br. Od 26 lipca br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany z korzystnym dyskontem

Firmy mają problem: brakuje pracowników z kwalifikacjami. Jak sobie z tym radzić?

Najnowsze dane wskazują jasno: małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce borykają się niedoborem rąk do pracy. Według Eurobarometru, aż 82 proc. firm ma problem ze znalezieniem pracowników, zwłaszcza tych wykwalifikowanych. ,,Zamiast tracić czas na nieskuteczne rekrutacje, firmy powinny zlecać zadania na zewnątrz np. w centrach BPO’’ – mówi Maciej Paraszczak, prezes Meritoros SA.  

Farmy wiatrowe a podatek od nieruchomości. Nadchodzą zmiany

Co jest przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości farm wiatrowych? Budowle lub ich części jako przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości generują dla farm wiatrowych największe obciążenie podatkowe i między innymi dlatego są przedmiotem licznych sporów z fiskusem. Skutkiem tych sporów jest zmiana definicji budowli dla celów podatku od nieruchomości od 1 stycznia 2025 r.

REKLAMA

Od 2025 r. akcyza na e-liquidy ma wzrosnąć o 75%. Rozwinie się szara strefa i garażowa produkcja poza kontrolą?

Na rynku e-liquidów mamy największą szarą strefę, z którą fiskus niezbyt dobrze sobie radzi. Gwałtowna podwyżka akcyzy nie pomoże w rozwiązaniu tego problemu, tylko go spotęguje – komentuje plany Ministerstwa Finansów Piotr Leonarski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich. Krajowi producenci płynów do e-papierosów zaapelowali już do ministra finansów o rewizję planowanych podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe. W przypadku e-liquidów ma być ona największa i w 2025 roku wyniesie 75 proc. Branża podkreśla, że to przyczyni się do jeszcze większego rozrostu szarej strefy, a ponadto będzie zachętą dla konsumentów, żeby zamiast korzystać z alternatyw, wrócili do palenia tradycyjnych papierosów.

Podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia. Już 44 kraje wprowadziły taki podatek

Dotychczas 44 kraje wprowadziły podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia, czyli wysokoprzetworzonej, z dużą zawartością soli, cukru i tłuszczów nasyconych, w tym tłuszczów typu trans. Polska jest jednym z krajów, które zdecydowały się na wprowadzenie podatku cukrowego, którym objęte zostały słodzone napoje. Zdaniem ekspertów to dobry początek, ale jednocześnie za mało.

Składka zdrowotna 2025: Projekt kompromisowy, zamiast projektu MF

Jeżeli w najbliższym czasie nie będzie ostatecznego projektu Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Zdrowia dotyczącego składki zdrowotnej, to PSL ma przygotowany kompromisowy projekt. W Sejmie mógłby liczyć na głosy ponad 400 posłów. Takiego zdania jest wicepremier, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wynajem mieszkania a VAT. Czy czynsz ze spółdzielni wlicza się do podstawy opodatkowania?

Wiele osób wynajmuje swoje mieszkania, także spółdzielcze. Powstaje w tym przypadku pytanie, czy czynsze ze spółdzielni należy wliczać do podstawy opodatkowania VAT z tytułu najmu nieruchomości. 

REKLAMA

Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

REKLAMA