reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Kiedy do kosztów > Potrącenie wierzytelności a korekta kosztów

Potrącenie wierzytelności a korekta kosztów

Dokonanie potrącenia wzajemnych wierzytelności między dwiema stronami, wynikających z tytułu obowiązku wpłacenia kaucji oraz z tytułu wynagrodzenia, może być potraktowane jako dokonanie zapłaty między stronami z tytułu zobowiązań. Nie powoduje to powstania obowiązku dokonania korekty kosztów uzyskania przychodów w świetle art. 15b ustawy o CIT.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 16 września 2014 r. (ITPB3/423-264/14/PS).

Sprawa dotyczyła spółki, która zawarła umowę o roboty budowlane. Tytułem zabezpieczenia usunięcia usterek podwykonawca wpłaci spółce kaucję w wysokości 10% wartości brutto zlecenia. W przypadku niewpłacenia kaucji spółka może dokonać potrącenia jej wierzytelności z tego tytułu z wierzytelnością z tytułu wynagrodzenia przewidzianego dla wykonawcy, za zgodą tego ostatniego. Umowy o roboty budowlane stanowią zwykle, iż płatności należne na podstawie tej umowy realizowane będą przelewem bankowym w określonym terminie (zwykle jest to 30 dni) od daty otrzymania przez spółkę faktury z zatwierdzonym protokołem częściowego/końcowego odbioru robót.

W związku z powyższym, spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy prawidłowe jest stanowisko, iż w przedmiotowej sytuacji nie będzie na niej ciążył obowiązek korekty kosztów określony w art. 15b ustawy o CIT.

Zdaniem spółki nie będzie ona  zobligowana do korekty, gdyż potrącenie jest jedną z form wykonania zobowiązań, opisaną w art. 498 § 1 Kodeksu Cywilnego. W opisanej sytuacji są spełnione odpowiednie warunki tj. wierzytelności dotyczą pieniędzy oraz obie są wymagalne. Zgodnie z postanowieniami art. 15b ustawy o CIT, podatnik jest zobligowany do korekty kosztów uzyskania przychodów wyłącznie w przypadku nieuregulowania zobowiązań w ustawowo określonych terminach. Potracenie zaś jest jedną z form uiszczenia zobowiązania.  

Kalkulatory

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy uznał to stanowisko za prawidłowe.

Michał Jędrasiak, konsultant w Zespole Zarządzania Wiedzą Działu Prawno-Podatkowego PwC

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Doradztwa Podatkowego Marcin Pietrusiński

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama