Potrącenie wierzytelności a korekta kosztów
REKLAMA
REKLAMA
Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 16 września 2014 r. (ITPB3/423-264/14/PS).
REKLAMA
Sprawa dotyczyła spółki, która zawarła umowę o roboty budowlane. Tytułem zabezpieczenia usunięcia usterek podwykonawca wpłaci spółce kaucję w wysokości 10% wartości brutto zlecenia. W przypadku niewpłacenia kaucji spółka może dokonać potrącenia jej wierzytelności z tego tytułu z wierzytelnością z tytułu wynagrodzenia przewidzianego dla wykonawcy, za zgodą tego ostatniego. Umowy o roboty budowlane stanowią zwykle, iż płatności należne na podstawie tej umowy realizowane będą przelewem bankowym w określonym terminie (zwykle jest to 30 dni) od daty otrzymania przez spółkę faktury z zatwierdzonym protokołem częściowego/końcowego odbioru robót.
W związku z powyższym, spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy prawidłowe jest stanowisko, iż w przedmiotowej sytuacji nie będzie na niej ciążył obowiązek korekty kosztów określony w art. 15b ustawy o CIT.
Zdaniem spółki nie będzie ona zobligowana do korekty, gdyż potrącenie jest jedną z form wykonania zobowiązań, opisaną w art. 498 § 1 Kodeksu Cywilnego. W opisanej sytuacji są spełnione odpowiednie warunki tj. wierzytelności dotyczą pieniędzy oraz obie są wymagalne. Zgodnie z postanowieniami art. 15b ustawy o CIT, podatnik jest zobligowany do korekty kosztów uzyskania przychodów wyłącznie w przypadku nieuregulowania zobowiązań w ustawowo określonych terminach. Potracenie zaś jest jedną z form uiszczenia zobowiązania.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy uznał to stanowisko za prawidłowe.
Michał Jędrasiak, konsultant w Zespole Zarządzania Wiedzą Działu Prawno-Podatkowego PwC
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat