REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wyliczyć dochód i rozliczyć sprzedaż lokalu użytkowego

Justyna Tarantowicz
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jak wyliczyć dochód i podatek dochodowy ze sprzedaży w 2008 r. lokalu użytkowego wprowadzonego do ewidencji środków trwałych w 1999 r.? Wartość początkowa lokalu wynosi 56 321,90 zł. Cena sprzedaży w marcu 2008 r. - 2 980 000 zł. Jak ująć to rozliczenie w pkpir?

rada

Autopromocja

Dochodem ze sprzedaży lokalu użytkowego jest różnica pomiędzy przychodem uzyskanym ze sprzedaży lokalu a jego wartością wykazaną w ewidencji środków trwałych, powiększona o wartość dokonanych odpisów amortyzacyjnych. Dochód ten należy doliczyć do dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej i opodatkować zgodnie z wybraną formą opodatkowania.

uzasadnienie

Jeżeli lokal wykorzystywany był w prowadzonej działalności, to przychód z jego sprzedaży należy zaliczyć do przychodów z tej działalności. W przypadku przedstawionym w pytaniu lokal wprowadzony był do ewidencji środków trwałych, zatem z pewnością był wykorzystywany w prowadzonej działalności.

Wniosek taki wynika z art. 14 ust. 2 updof. Na jego podstawie przychodem z działalności gospodarczej są m.in. przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku będących środkami trwałymi, ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (z pewnymi wyjątkami, które w tym przypadku nie mają zastosowania - art. 14 ust. 2c updof).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Koszty uzyskania przychodów dotyczące opisanej sytuacji updof określa w art. 23 ust. 1 pkt 1 i art. 24 ust. 2. Kosztem uzyskania przychodu ze zbycia składników będących środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi jest różnica między ich wartością początkową wykazaną w ewidencji a sumą dokonanych odpisów amortyzacyjnych (wszystkich, także tych, które nie mogły być uznane za koszty uzyskania przychodu). Kosztem jest więc niezamortyzowana część wartości początkowej.

Dochodem w przypadku środków trwałych będzie różnica między przychodem uzyskanym ze sprzedaży a ich wartością wykazaną w ewidencji środków trwałych, powiększona o wartość dokonanych odpisów amortyzacyjnych.

Czytelnik nie zawarł informacji o wartości dokonanych odpisów amortyzacyjnych, można zatem jedynie przeprowadzić symulację wyliczenia dochodu. W tym przypadku wyliczenie dochodu z tytułu sprzedaży lokalu wygląda następująco:

Wartość początkowa: 56 321,90 zł

Wartość sprzedaży: 2 980 000,00 zł

Dochód ze sprzedaży lokalu użytkowego = wartość sprzedaży - wartość początkowa + dokonane odpisy amortyzacyjne

Dochód = 2 980 000,00 zł - 56 321,90 zł + dokonane odpisy amortyzacyjne (również te, które nie były k.u.p.)

Tak obliczony dochód należy opodatkować łącznie z innymi dochodami uzyskiwanymi z działalności gospodarczej, zgodnie z wybraną formą opodatkowania, tj. według skali podatkowej lub według stawki 19% przy wyborze liniowej formy opodatkowania.

 

Powyższe stanowisko potwierdzają organy skarbowe. W postanowieniu wydanym przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich z 14 czerwca 2006 r., nr PD/415-6/06, czytamy:

(...) przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wykorzystywanego w działalności gospodarczej są opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych. Sposób ustalenia dochodu lub straty z odpłatnego zbycia takiego środka określa cytowany wyżej art. 24 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W myśl tego przepisu dochodem lub stratą z odpłatnego zbycia składników majątku będących środkami trwałymi, wykorzystywanych na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, jest różnica między przychodem z odpłatnego zbycia a wartością początkową wykazaną w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych dokonanych od tych środków. Niezamortyzowana wartość początkowa będzie stanowiła zatem koszt uzyskania przychodu z jego odpłatnego zbycia.

Dochód ze sprzedaży majątku firmy łączy się z pozostałymi dochodami z działalności gospodarczej. Następnie do obliczonego dochodu stosuje się stawkę podatkową według skali podatkowej bądź 19% w przypadku podatku liniowego. Ze złożonego przez Pana wniosku nie wynika, kiedy nastąpi sprzedaż środka trwałego.

PRZYKŁAD

Pan Kowalski prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu. Prowadzi księgę przychodów i rozchodów. Wybrał sposób opodatkowania dochodów na zasadach określonych w art. 30c updof, czyli 19% - metodę liniową. W ewidencji środków trwałych wprowadził w grudniu 1999 r. używany lokal użytkowy o wartości początkowej 40 500 zł. Pan Kowalski sprzedał ten lokal 30 kwietnia 2008 r. za kwotę 980 000 zł netto.

Suma dokonanych odpisów amortyzacyjnych na 30 kwietnia 2008 r. wynosi 33 750 zł.

Ewidencja zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów będzie wyglądała następująco:

1) Faktura sprzedaży lokalu użytkowego: 980 000 zł

2) Zaliczenie w koszty nieumorzonej części sprzedanego środka trwałego: 40 500 zł - 33 750 zł = 6750 zł

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Zatem dochód uzyskany na tej sprzedaży wyniesie:

973 250 zł (980 000 zł - 6750 zł lub 980 000 zł - 40 500 zł + 33 750 zł).

Ponieważ pan Kowalski wybrał metodę liniową opodatkowania dochodów, podatek z tej sprzedaży wyniesie 973 250 zł x 19% = 184 917,50 zł.

Podatek ten będzie ujęty w zaliczce na podatek dochodowy od osób fizycznych płaconej do 20 maja 2008 r.

• art. 14 ust. 2 pkt 1, art. 23 ust. 1 pkt 1, art. 24 ust. 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 225, poz. 1673

Justyna Tarantowicz

księgowa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA