Czy pensja córki może być kosztem
REKLAMA
REKLAMA
Nie
Wydatków poniesionych na wynagrodzenie małżonka i małoletniego dziecka przedsiębiorca nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej.
W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych oraz ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego - w przypadku zatrudnienia przez przedsiębiorcę małoletniego dziecka będą miały zastosowanie przepisy szczególne.
W myśl art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej - także małżonków i małoletnich dzieci wspólników. Należy zwrócić uwagę, że użyte w powołanym przepisie pojęcie wartość własnej pracy oznacza wartość wszelkiego rodzaju pracy wykonywanej przez osoby wskazane w tym przepisie na rzecz prowadzonej działalności gospodarczej, niezależnie od tego, czy praca ta jest świadczona na podstawie zawartej umowy czy też bezumownie. Przy czym w przypadku wykonywania pracy na podstawie umowy nie ma znaczenia, czy jest to umowa o pracę, czy umowa cywilnoprawna (np. zlecenia lub o dzieło).
Tak więc wydatków poniesionych na wynagrodzenie małżonka i małoletniego dziecka przedsiębiorca nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej.
Piotr Augustyniak
doradca podatkowy, Hogan & Hartson
PODSTAWA PRAWNA
- Art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA