Czy jest podatek od niemieckiej emerytury
REKLAMA
REKLAMA
Tak
REKLAMA
W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych przyjęto zasadę opodatkowania ogółu krajowych i zagranicznych świadczeń otrzymywanych przez polskich rezydentów podatkowych.
Ten status mają wszystkie te osoby, które posiadają na terytorium naszego kraju centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub przebywają na tym terytorium dłużej niż 183 dni w roku podatkowym. Jeżeli zatem podatnik posiada podatkowy status rezydenta polskiego, wówczas jego emerytura wypłacana z niemieckiego funduszu będzie opodatkowana w Polsce. Objęcie emerytur wypłacanych za granicą krajowym podatkiem dochodowym może prowadzić do ich podwójnego opodatkowania. Niezbędne jest zatem odniesienie się do umowy polsko-niemieckiej o unikaniu podwójnego opodatkowania. Zgodnie z jej art. 18 emerytury i podobne świadczenia otrzymywane przez osobę, mającą miejsce zamieszkania w jednym z państw, z drugiego państwa podlegają opodatkowaniu tylko w pierwszym z nich. Jednakże gdy emerytury wypłacane są z obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych jednego państwa, podlegają opodatkowaniu tylko w drugim państwie. Podatnik nie sprecyzował, czy emeryturę będzie otrzymywał z niepublicznego funduszu emerytalnego, czy też z instytucji państwowej (odpowiednika krajowego ZUS-u). W pierwszym przypadku emerytura będzie opodatkowana tylko w Polsce, natomiast w drugim - tylko w Niemczech. W ten sposób umowa wyłącza podwójne opodatkowanie otrzymywanego świadczenia.
Jeżeli emerytura wypłacana w Niemczech, a opodatkowana w Polsce, przekazywana byłaby za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - Biura Rent Zagranicznych w Warszawie, wówczas zgodnie z art. 35 ust. 1 ustawy o PIT podmiot ten będzie pobierał zaliczki na podatek dochodowy. Natomiast emerytura przekazywana bezpośrednio podatnikowi będzie nakładała na niego obowiązek osobistego jej rozliczenia w deklaracji rocznej. W tym drugim przypadku niezbędna będzie również zapłata podatku za okres całego roku podatkowego.
dr Krzysztof Biernacki
Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
PODSTAWA PRAWNA
• Art. 3 ust. 1a, art. 35 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
• Art. 18 umowy między Rzeczypospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodów i od majątku podpisana w Berlinie 14 maja 2003 r. (Dz.U. z 2005 r. nr 12, poz. 90).
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat