| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Obciążenie pracownika za zawinione niedobory

Obciążenie pracownika za zawinione niedobory

W wyniku niedbałości naszego pracownika powstał niedobór w towarach handlowych. Obciążyliśmy nim winnego pracownika. Czy otrzymane odszkodowanie stanowi przychód firmy? Prowadzę indywidualną działalność gospodarczą jako osoba fizyczna.


W praktyce często zdarza się, że niedobór powstał na skutek niedbałości pracownika odpowiedzialnego za powierzone mu mienie. Wówczas najczęściej dochodzi do obciążenia równowartością niedoboru osoby odpowiedzialnej. Obciążenie pracowników za niedobory powinno wystąpić na podstawie noty obciążeniowej, gdyż czynność ta nie podlega VAT. Przy ustalaniu kwoty, jaką należy obciążyć pracownika, trzeba wziąć pod uwagę wartość netto towarów, w stosunku do których stwierdzono ubytki.

W przypadku gdy pracownik materialnie odpowiedzialny nie zaakceptuje decyzji o uznaniu niedoboru za powstały z jego winy, niedobór ten staje się roszczeniem. W takiej sytuacji sprawa powinna zostać skierowana na drogę postępowania sądowego. Otrzymane odszkodowania od osób odpowiedzialnych materialnie stanowi przychód podlegający opodatkowaniu.

Rafał Styczyński

doradca podatkowy

Podstawa prawna:

art. 14 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.).

Czytaj także

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Zdjęcia


INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »