reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Archiwum PITy 2008 > Złóż PIT-12 do 9 stycznia a rozliczy cię pracodawca - PIT 2008

Złóż PIT-12 do 9 stycznia a rozliczy cię pracodawca - PIT 2008

Przepisy podatkowe pozwalają w niektórych sytuacjach na to by rocznego PITa wypełnił i złożył za podatnika płatnik miesięcznych zaliczek. Chcesz by rocznego PITa wypełnił za Ciebie pracodawca? Złóż pracodawcy PIT-12 najpóźniej 9 stycznia.

Płatnik ma obowiązek rozliczyć podatnika z dochodów danego roku, jeżeli ten złoży płatnikowi oświadczenie na druku PIT-12 przed 10 stycznia następnego roku (czyli najpóźniej 9 stycznia).

Dotyczy to wyłącznie płatników, określonych w art. 31 (pracodawcy), art. 33 (rolnicze spółdzielnie produkcyjne) lub art. 35 ust. 1 pkt 1, 2, 4 i 7 ustawy o PIT

Do skutecznego złożenia oświadczenia PIT-12 są uprawnieni:

- pracownicy,

- członkowie rolniczej spółdzielni produkcyjnej albo innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną,

- osoby tymczasowo aresztowane lub skazane,

- osobą otrzymujące emerytury lub renty z zagranicy za pośrednictwem polskiego płatnika,

- osoby otrzymujące otrzymujące świadczenia integracyjne,

- osoby otrzymujące stypendia.

W oświadczeniu PIT-12 podatnik deklaruje, że:

- poza dochodami uzyskanymi od płatnika nie uzyskał innych dochodów, z wyjątkiem dochodów określonych w art. 30-30c oraz art. 30e ustawy o PIT

- nie korzysta z odliczeń, oprócz niżej wymienionych w pkt 2-4 i ulgi na dzieci,

- nie korzysta z możliwości opodatkowania dochodów na zasadach określonych w art. 6 ust. 2 lub 4 ustawy o PIT

- nie ma obowiązku doliczenia kwot uprzednio odliczonych, z zastrzeżeniem art. 37 ust. 1a pkt 5 ustawy o PIT


Aby płatnik uwzględnił w rozliczeniu PIT-40 ulgę z tytułu wychowywania dzieci (prorodzinną), podatnik musi złożyć odrębne od PIT- 12 oświadczenie (również do 9 stycznia).
Oświadczenie to nie ma żadnej urzędowej formy. Trzeba po prostu pisemnie poinformować płatnika, że posiada się prawo do ulgi prorodzinnej określonej w art. 27f ustawy o PIT w odniesieniu do np. 2 dzieci i wnosi o uwzględnienie tego odliczenia w PIT-40.

Rozliczając podatnika za dany rok podatkowy na druku PIT-40, płatnik ma obowiązek:

1) uwzględnić koszty, o których mowa w art. 22 ust. 11 ustawy o PIT (na wniosek podatnika – PIT-12

2) odliczyć od dochodu pobrane w ciągu roku składki na ubezpieczenia społeczne, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b) lub pkt 2a ustawy o PIT

3) na wniosek podatnika (złożony w treści PIT-12) odliczyć od dochodu zwrócone płatnikowi świadczenia, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 5 ustawy o PIT - jeżeli nie zostały one potrącone od dochodu przy poborze zaliczek,

4) odlicza od podatku kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o której mowa w art. 27b ustawy o PIT, pobranej w roku podatkowym ze środków podatnika,

5) dolicza do podatku obliczonego zgodnie z art. 27 ustawy o PIT otrzymany za jego pośrednictwem zwrot uprzednio zapłaconej i odliczonej składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którym mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 210, poz. 2135).

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

PIT 2008
PIT 2008

Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Nogacki

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama