REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dochód z pracy sezonowej w Niemczech - rozliczenie PIT

Anna Welsyng
Anna Welsyng
Radca prawny i doradca podatkowy. Prowadzi swoją kancelarię w Warszawie, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze podatkowo-księgowej firm i innych podatników. Autorka kilkuset publikacji o tematyce podatkowej.
Jak rozliczyć dochód z pracy sezonowej w Niemczech
Jak rozliczyć dochód z pracy sezonowej w Niemczech

REKLAMA

REKLAMA

Pracowałem w okresie wakacji w Niemczech (praca sezonowa). Łącznie zarobiłem 700 euro. Jak rozliczyć ten dochód w zeznaniu rocznym za 2008 rok składanym na PIT-36?

Dochody z pracy najemnej w Niemczech są w Polsce zwolnione z opodatkowania. Brane są pod uwagę jedynie dla celów wyliczenia stopy procentowej podatku w sytuacji osiągnięcia również dochodów podlegających opodatkowaniu w Polsce. W zeznaniu rocznym należy uwzględnić dochód, tj. przychód po odliczeniu diet oraz kosztów uzyskania przychodu.

Jeśli przysługujące odliczenie z tytułu diet jest wyższe, dochód ten nie powinien być ujmowany w zeznaniu rocznym. Jest on bowiem wówczas w całości zwolniony z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 20 updof, a takich dochodów nie wykazuje się w zeznaniu rocznym.

Autopromocja


UZASADNIENIE

Od wielu lat Polacy wyjeżdżają w okresie wakacyjnym do pracy za granicę. Są chętnie zatrudniani jako robotnicy sezonowi. Dochody uzyskiwane z tego tytułu są kwalifikowane jako dochody z pracy najemnej. Aby ocenić, czy dochody te podlegają opodatkowaniu w Polsce, należy się kierować postanowieniami dwustronnej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej przez Polskę z krajem, w którym była wykonywana praca sezonowa.

Oceny zasad opodatkowania dochodów osiąganych ze źródeł przychodów położonych za granicą trzeba dokonywać z uwzględnieniem odpowiednich postanowień dwustronnej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania łączącej Polskę z danym krajem.

Z pytania wynika, że wyjechał Pan do Niemiec w okresie wakacji i podjął tam pracę jako robotnik sezonowy. Zatem w Pana przypadku będą miały zastosowanie odpowiednie postanowienia polsko-niemieckiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Zasady opodatkowania dochodów z pracy najemnej reguluje art. 15 tej umowy.

Zgodnie z jego treścią uposażenia, płace i podobne wynagrodzenia, które osoba mająca miejsce zamieszkania w umawiającym się państwie otrzymuje z pracy najemnej, podlegają opodatkowaniu tylko w tym państwie, chyba że praca najemna wykonywana jest w drugim umawiającym się państwie. Jeżeli praca jest tam wykonywana, to otrzymywane za nią wynagrodzenie może być opodatkowane w tym drugim państwie.

Oznacza to, że Pana dochody uzyskiwane z pracy sezonowej wykonywanej w Niemczech podlegają tam opodatkowaniu według wewnętrznych przepisów tego kraju (wyjątki skutkujące opodatkowaniem wynagrodzenia za pracę wyłącznie w Polsce nie mają w tym przypadku zastosowania). Jednocześnie jako osoba objęta nieograniczonym obowiązkiem podatkowym z tytułu posiadania miejsca zamieszkania w Polsce jest Pan zobowiązany do wykazania tu do opodatkowania wszystkich osiąganych dochodów, w tym również osiąganych za granicą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podwójnemu opodatkowaniu tych dochodów zapobiega art. 24 ust. 2 lit. a) polsko-niemieckiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Na mocy jego postanowień, jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Rzeczypospolitej Polskiej osiąga dochód lub posiada majątek, który zgodnie z postanowieniami niniejszej umowy może być opodatkowany w Republice Federalnej Niemiec, wówczas Rzeczpospolita Polska zwolni z uwzględnieniem postanowień litery b) taki dochód lub majątek od opodatkowania. Rzeczpospolita Polska może przy obliczaniu kwoty podatku od pozostałego dochodu lub majątku tej osoby zastosować stawkę podatkową, która byłaby zastosowana, gdyby dochód lub majątek zwolniony z opodatkowania nie podlegał takiemu zwolnieniu.


Zatem uzyskany przez Pana dochód z pracy sezonowej w Niemczech jest zwolniony w Polsce z opodatkowania. Należy go jednak wziąć pod uwagę do wyliczenia stopy procentowej podatku, jeśli również w Polsce zostały osiągnięte dochody podlegające opodatkowaniu. Jeśli takich dochodów nie będzie, to nie ma konieczności składania w Polsce zeznania rocznego.


W sytuacji opisanej w pytaniu, nawet gdyby wystąpił obowiązek ustalania stopy procentowej, niekoniecznie trzeba będzie to robić. Podana przez Pana kwota wynagrodzenia nie jest bowiem wysoka.
Aby ustalić, czy w tym przypadku wystąpi dochód brany pod uwagę przy ustalaniu stopy procentowej, powinien Pan przede wszystkim pomniejszyć przychód o przysługujące Panu odliczenie z tytułu diet oraz - po przeliczeniu na złote według zasad określonych w art. 11 ust. 3 i 4 updof - o zryczałtowane „pracownicze” koszty uzyskania przychodu w przysługującej Panu wysokości (na takich samych zasadach jak w przypadku dochodów z pracy wykonywanej w Polsce).

Jeśli odliczenie z tytułu diet będzie wyższe niż wskazana w pytaniu kwota, dochód ten w całości będzie zwolniony na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 20 updof. Nie będzie tym samym wcale podlegał ujęciu w zeznaniu rocznym, bo nie wykazuje się w nim dochodów objętych zwolnieniem na podstawie m.in. art. 21 updof. W takiej sytuacji rozliczenia dochodów krajowych dokona Pan według skali (bez wyliczania stopy procentowej), a zatem tak, jakby dochodów z Niemiec w ogóle nie było.

Pan Jan Kowalski wyjechał w okresie wakacji do Niemiec. Podjął pracę jako robotnik sezonowy. W tym charakterze był zatrudniony w okresie od 1 lipca 2007 r. do 30 września 2007 r. Jego wynagrodzenie za pracę wyniosło łącznie 900 euro.

Przed wyjazdem pan Kowalski zarobił 10 000 zł z tytułu zawartej umowy o dzieło i był to jego jedyny dochód osiągnięty w Polsce. Rozliczenie za 2007 r. będzie zatem wyglądało następująco:
1) przychód w wysokości 900 euro należy pomniejszyć o kwotę przysługującego odliczenia z tytułu diet: 92 dni × (42 euro × 30%) = 900 euro - 1159,20 euro = -259,20 euro;
2) ponieważ dochód z pracy w Niemczech jest niższy niż kwota przysługującego odliczenia z tytułu diet, to w całości jest objęty zwolnieniem na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 20 updof. Oznacza to, że pan Kowalski nie będzie miał obowiązku ustalania stopy procentowej, gdyż dochodów zwolnionych na podstawie art. 21 nie wykazuje się w zeznaniu rocznym;
3) w konsekwencji dochody z zawartej w Polsce umowy o dzieło rozliczy tak, jakby dochód w Niemczech w ogóle nie został osiągnięty.

• art. 15 ust. 1, art. 24 ust. 2 lit. a) umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, podpisanej w Berlinie 14 maja 2003 r. - Dz.U. z 2005 r. Nr 12, poz. 90

• art. 3 ust. 1 - 2b, art. 11 ust. 3 i 4, art. 21 ust 1 pkt 20, art. 27 ust. 8, art. 45 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.


Anna Welsyng

radca prawny, doradca podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Księgowy nie uwzględnił w rozliczeniach prawie 190 faktur na samochody, czyli dlaczego warto mieć wysokie OC

    Jakie ubezpieczenia OC najczęściej wybierają księgowi i księgowe? Co w ramach polisy przejmuje ubezpieczyciel? Jakie pomyłki bywają najbardziej kosztowne? 

    Fundacja rodzinna nie dla spółki cywilnej

    Fundacja rodzinna może przystępować jedynie do spółek prawa handlowego, które są podatnikami CIT. Natomiast spółka cywilna jest podatnikiem PIT, a nie CIT, a więc nie spełnia wskazanego kryterium. W konsekwencji nie może zostać uznana jako podmiot o podobnym charakterze do spółek prawa handlowego.

    Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR. Jakie argumenty można podnieść przed sądem?

    Niezadowoleni kredytobiorcy coraz częściej kwestionują umowy oparte o wskaźnik referencyjny WIBOR. Okazuje się, że argumentów w oparciu o które można kwestionować WIBOR w umowach kredytowych jest całkiem sporo.  

    Zmiany w zamówieniach publicznych - wprowadzenie certyfikacji wykonawców od 2025 roku. Na początku certyfikacja obejmie wyłącznie zamówienia na roboty budowlane

    Certyfikacja wykonawców w systemie zamówień publicznych, która wejdzie w życie od 2025 roku, ma zapewniać wykonawcom możliwość uzyskania certyfikatu potwierdzającego, że wobec danego wykonawcy nie zachodzą objęte zakresem certyfikacji podstawy wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia, lub że posiada on zdolności i zasoby (np. określone doświadczenie, wykwalifikowaną kadrę) na poziomie wskazanym w certyfikacie, które będzie wykorzystywał do potwierdzania spełniania warunków udziału w postępowaniu.

    Dochody podatkowe budżetu państwa wyniosły 131,4 mld zł. MF podało dane za I kwartał 2024 roku

    Dochody podatkowe budżetu państwa w I kwartale 2024 roku wyniosły 131,4 mld zł i były wyższe w stosunku do wykonania z ubiegłego roku o około 22,2 mld zł (tj. 20,3%) - informuje Ministerstwo Finansów.

    Rodzice tracą prawo do ulgi na dziecko po podwyżkach. Ich pensje przebijają limit dochodów z … 2013 r.

    PIT za 2023 rok: Rodzice po podwyżkach zarabiają za dużo. I wypadają z ulgi na dziecko.  

    Jaka inflacja w Polsce w 2024 roku? W marcu najniższa, w grudniu najwyższa. Średnio ok. 3,5 proc. Stopy procentowe spadną najwcześniej w listopadzie [prognozy ekonomistów]

    Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2024 r. wzrosły rdr o 2,0 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,2 proc. - podał 15 kwietnia Główny Urząd Statystyczny. Niestety w kolejnych miesiącach nastąpi szybszy wzrost cen żywności i paliw - prognozują ekonomiści. Na koniec roku inflacja ma osiągąć ok. 4,5-4,8 proc. rdr. A średnio w 2024 roku ok. 3,5% rdr.

    Kontrole kadr i ewidencji kierowców w firmie transportowej. Na co zwracają uwagę ITD, PIP, ZUS i inni kontolerzy?

    Prawidłowe rozliczenie kierowców z dobrze prowadzonymi kadrami zapewniają nie tylko optymalizację kosztów, ale przede wszystkim bezpieczeństwo firmy transportowej. Tutaj nie ma równania z jedną niewiadomą. A kontrole ITD i PIP potwierdzają, że pomiędzy kadrami i rozliczeniami kierowców musi istnieć sprzężenie zwrotne.

    W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług

    W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług – z wyjątkiem transportu.

    Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku. "Pracujemy nad projektem Rady Fiskalnej. Premier Donald Tusk mówił o tym w expose" - poinformował minister finansów Andrzej Domański

    Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku, a projekt jej funkcjonowania zostanie przedstawiony w bieżącym roku - poinformował minister finansów Andrzej Domański. Nowa instytucja rządowa ma składać się z neutralnych członków, którzy będą opiniowali wydatki budżetu państwa.

    REKLAMA