Skutki podatkowe podjęcia działalności gospodarczej po śmierci małżonka
REKLAMA
REKLAMA
Należy więc stwierdzić, że małżonek zmarłego podatnika chcąc kontynuować i prowadzić dalej działalność w tym samym zakresie (dalej prowadzić firmę) musi dokonać odrębnego (własnego) zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej. Konsekwencją tego (związaną z rozpoczęciem działalności gospodarczej) będzie możliwość złożenia wniosku lub oświadczenia w zakresie podatku dochodowego, co do formy opodatkowania rozpoczynanej działalności.
REKLAMA
Zgodnie z art. 24a ust. 1 ustawy o PIT osoby fizyczne wykonujące działalność gospodarczą, są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, albo księgi rachunkowe, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, w tym za okres sprawozdawczy, a także uwzględnić w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacje niezbędne do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 22a-22o.
Obowiązek prowadzenia ksiąg nie dotyczy osób, które opłacają podatek w formach zryczałtowanych, wykonują wyłącznie usługi przewozu osób i towarów taborem konnym, wykonują zawód adwokata wyłącznie w zespole adwokackim, dokonują sprzedaży środków trwałych po likwidacji działalności.
Ponadto zgodnie z § 27 ust. 1 rozporządzenia z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów podatnicy obowiązani są do sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów zwanego dalej „spisem z natury”, na dzień 1 stycznia, na koniec każdego roku podatkowego, na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego.
Polecamy: Podatki 2010
Tak więc po śmierci współmałżonka, małżonek chcąc kontynuować jego działalność musi podjąć własną działalność, założyć księgę przychodów i rozchodów i dokonać spisu z natury.
Polecamy: Jak wybrać formę opodatkowania firmy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat