reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > OC dla członków zarządu nie musi być przychodem w PIT

OC dla członków zarządu nie musi być przychodem w PIT

Objęcie ubezpieczeniem grupy osób, niemożliwej do zidentyfikowania, stanowi okoliczność uniemożliwiającą przypisanie przychodu z tego tytułu konkretnej osobie. Wydatki poniesione przez spółkę na opłacenie składek na polisę OC nie będą zatem stanowić przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT dla osób ubezpieczonych, a spółka nie będzie zobowiązana do pobierania zaliczek.

Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji z 7 listopada 2013 r. (nr IPTPB1/415-520/13-4/MAP).

Sprawa dotyczyła spółki z o.o., która w charakterze ubezpieczającego zawarła umowę ubezpieczenia OC, obejmującą roszczenia, skierowane przeciwko członkowi kierownictwa lub samej spółce. Składka ubezpieczeniowa została uiszczona przez spółkę, która była jednocześnie podmiotem uprawnionym do uzyskania ewentualnego świadczenia z tytułu ubezpieczenia.

Na tle powyższego, spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy jako płatnik jest zobowiązana do doliczania do przychodów osób objętych ochroną ubezpieczeniową wartości przypadającej na nich części składek ubezpieczeniowych?  

Spółka płaci składkę na OC – członkowie zarządu mają przychód

Przedstawiając własne stanowisko, spółka argumentowała, że kwoty składek nie stanowią dla ubezpieczonych przychodu i nie podlegają opodatkowaniu PIT. Polisy są bezimienne, a krąg osób ubezpieczonych jest ze swej natury zmienny (związany z pełnioną funkcją), w związku czym nie można przypisać konkretnego przychodu do określonej osoby.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy: Zmiany 2014 - Podatki, Księgowość, Kadry, Firma, Prawo

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi uznał to stanowisko za prawidłowe. W uzasadnieniu stwierdził, że choć objęcie ubezpieczeniem (sfinansowanym przez pracodawcę) co do zasady jest przychodem dla pracownika, to w przedmiotowej sprawie tak się nie stanie ze względu na otwarty katalog osób objętych ubezpieczeniem.

O ile bowiem skład osobowy członków władz będzie możliwy do ustalenia w dniu zapłaty składki, to objęcie ubezpieczeniem także potencjalnej grupy osób fizycznych, niemożliwej do zidentyfikowania na ten dzień, stanowi okoliczność uniemożliwiającą przypisania przychodu z tego tytułu konkretnej osobie.

Ubezpieczenie OC zarządu spółki – czy jest przychodem w PIT?

Nie da się bowiem ustalić na dzień zapłaty składki danych osób, które będą pełnić ww. funkcje w przyszłości. Nie będzie można mówić o powstaniu przychodu dla konkretnej osoby, więc spółka nie będzie zobowiązana do obliczenia i poboru podatku.

Michał Jędrasiak, konsultant w Zespole Zarządzania Wiedzą działu prawno-podatkowego PwC

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Piekarska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama