| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Ubezpieczenie OC zarządu spółki – czy jest przychodem w PIT?

Ubezpieczenie OC zarządu spółki – czy jest przychodem w PIT?

Wydatki poniesione przez spółkę na wykupienie polisy OC dla niewskazanych imiennie członków jej organów nie będą stanowić dla ubezpieczonych przychodu z tytułu wykonywanej funkcji w rozumieniu przepisów ustawy o PIT. W rezultacie, na spółce nie będą ciążyły obowiązki płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych.

Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 27 lutego 2013 r. (nr ITPB2/415-1090/12/RS).

Sprawa dotyczyła spółki, która zdecydowała się zawrzeć umowę ubezpieczeniową, w której ubezpieczała od odpowiedzialności cywilnej niewskazanych imiennie członków swoich organów. Umowa ta została następnie potwierdzona polisą.

Na tle powyższego, spółka wystąpiła z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej, w której zapytała czy koszt związany z wykupieniem przedmiotowej polisy OC stanowi dla członków jej organów przychód z tytułu wykonywanej funkcji w rozumieniu art. 12 i art. 13 pkt 7 ustawy o PIT. Jeżeli odpowiedź na pierwsze pytanie będzie twierdząca, spółka chciała także dowiedzieć się w jaki sposób należy naliczyć przychód podlegający opodatkowaniu.

Jak zaksięgować w kpir koszty ubezpieczenia majątku

Czy ubezpieczony przez spółkę członek zarządu osiąga z tego tytułu dochód?

Zdaniem wnioskodawcy, z uwagi na fakt iż w polisie nie wskazano imiennie osób, na rzecz których zawarto umowę ubezpieczenia OC, niemożliwe jest naliczenie przychodu ze stosunku pracy lub przychodu z działalności wykonywanej osobiście.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy uznał stanowisko spółki za prawidłowe. W wydanej interpretacji organ podkreślił, że krąg osób objętych ubezpieczeniem OC jest nieograniczony, co powoduje że na dzień zawarcia umowy ubezpieczenia oraz zapłacenia składki nie jest możliwe zidentyfikowanie osób nim objętych.

W związku z powyższym, wydatki poniesione przez spółkę na wykupienie polisy OC dla członków jej organów, nie będą stanowić dla osób ubezpieczonych przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem PIT.

Joanna Luty, konsultantem w Zespole Zarządzania Wiedzą działu prawno-podatkowego PwC

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Onwelo

Onwelo to nowoczesna polska spółka technologiczna, która specjalizuje się w budowaniu innowacyjnych rozwiązań IT dla firm z branży finansowej, ubezpieczeniowej, telekomunikacyjnej, farmaceutycznej oraz FMCG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »