REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy ubezpieczony przez spółkę członek zarządu osiąga z tego tytułu dochód?

Katarzyna Broniszewska
Czy ubezpieczony przez spółkę członek zarządu osiąga z tego tytułu dochód?
Czy ubezpieczony przez spółkę członek zarządu osiąga z tego tytułu dochód?

REKLAMA

REKLAMA

Członkowie zarządu spółki z o.o. ponoszą odpowiedzialność cywilną za szkody wyrządzone w wyniku sprawowania przez nich swojej funkcji. Spółka może ich w tym zakresie ubezpieczyć. Nie musi imiennie wskazywać członków zarządu, ubezpieczenie może dotyczyć także poprzednich, obecnych i przyszłych osób wykonujących tą funkcję. Powstaje pytanie, czy wydatek poniesiony przez spółkę na takie ubezpieczenie (składki) będzie stanowić opodatkowany dochód członków zarządu?

Umowa ubezpieczenia uregulowana jest w kodeksie cywilnym (art. 805- 834). Zakład ubezpieczeń swoje świadczenie wykonuje, jeśli zajdzie zdarzenie przewidziane w umowie, wypadek ubezpieczeniowy (np. w wyniku niedopatrzenia członka zarządu wystąpi szkoda), zaś ubezpieczający ma zawsze obowiązek zapłaty składki.

REKLAMA

Autopromocja

W związku z tym, ubezpieczyciel będzie ponosił odpowiedzialność, jeśli zostanie zapłacona składka.

Ubezpieczenie członków zarządu przez spółkę jest dla nich korzystne i opłacalne, ponieważ nie muszą ubezpieczać się indywidualnie, na własny rachunek. Otrzymują od spółki nieodpłatne świadczenie, które - zgodnie z powyższymi wyliczeniami - jest przychodem.

Nie oznacza to jednak, że przychód ten będzie opodatkowany.

Czy fiskus musi udowodnić fakt zasiadania w zarządzie spółki?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie grzywny za przewinienia skarbowe grożą w 2011 roku?

Dzieje się tak dlatego, że opodatkowany może być przychód, który:

1) może być wskazany w konkretnej wysokości (wykluczone jest jego uśrednienie); przychód podatkowy musi mieć wymiar pieniężny, gdy nie da się określić wartości świadczenia dla pracownika, nie istnieje możliwość przypisania mu przychodu; opodatkowanie samej możliwości skorzystania ze świadczenia byłoby sprzeczne z art. 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.).

2) można go przypisać konkretnemu podatnikowi - nie jest to możliwe, gdy ubezpieczeniem objęty jest szeroki krąg osób określony przez odwołanie się do zajmowanych stanowisk (byli, obecni, przyszli członkowie zarządu), tym bardziej, że w trakcie okresu ubezpieczenia możliwe są zmiany w składzie organów; w takim wypadku, spółka w umowie ubezpieczenia nie będzie w stanie wskazać liczby osób objętych ubezpieczeniem i długości okresu, przez jaki korzystać będą z ochrony ubezpieczeniowej ani też stwierdzenia, czy pracownik rzeczywiście otrzymał świadczenie i jaka jest jego wartość.  Nie ma także możliwości podzielenia składki płaconej przez spółkę, przypadającej na każdego z osobna, konkretnego ubezpieczonego.

3) odpowiada ściśle wartości uzyskanego przez podatnika nieodpłatnego świadczenia,

wartości świadczeń spółki można przyporządkować do świadczeń uzyskiwanych przez konkretnego pracownika.

Z art. 11 i 12 ustawy o PIT wynika, że świadczenia przekazywane pracownikowi nieodpłatnie stanowią dla niego przychód, o ile zostały rzeczywiście, realnie otrzymane.

Jeżeli nie można określić wysokości świadczenia na rzecz pracownika, to świadczenie takie nie może być doliczone do jego dochodu. Brak określenia wysokości przychodu z nieodpłatnych świadczeń powoduje, że przychód nie będzie uwzględniony w podstawie opodatkowania i w konsekwencji opodatkowany.

O przychodzie pracownika można by mówić, gdyby skorzystał on z postawionego mu do dyspozycji świadczenia.

Takie rozwiązanie zostało przyjęte w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 21 kwietnia 2011 roku, III SA/Wa 1870/10.

Należy jednak podkreślić, że zagadnienie opodatkowania nieodpłatnych świadczeń budzi wątpliwości i rozbieżności w orzecznictwie. Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale podjętej w maju 2010 r. w składzie 7 sędziów, stwierdził m.in., że sama możliwość skorzystania z usług medycznych jest przychodem pracownika, co oznacza przyjęcie przeciwnego stanowiska od przedstawionej wyżej tezy WSA w Warszawie..

Obecnie kwestia ta jest przekazana pełnemu składowi Izby Finansowej NSA, który lada miesiąc powinien podjąć stosowną uchwałę.

Podstawa prawna:

- art. 11 ust. 1, art. 12 ust. 1, art. 13 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.);

- art. 805 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny (Dz. U. z dnia 18 maja 1964 r.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

REKLAMA

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

Są już propozycje nowych definicji budynku i budowli, na potrzeby podatkowe. Jest temat garaży wielostanowiskowych

Mamy już propozycje nowych definicji budynku i budowli oraz rozwiązanie kwestii opodatkowania garaży wielostanowiskowych. Zmiany zawiera projekt nowelizacji ustawy o podatku rolnym i innych ustaw, który został właśnie opublikowany na stronach rządowych.

Przedsiębiorca wydaje pieniądze na edukację i szkolenia. Kiedy może te wydatki zaliczyć do kosztów podatkowych firmy?

Czy przedsiębiorca może zaliczyć różnoraki wydatki edukacyjne i szkoleniowe do kosztów uzyskania przychodów? Przedsiębiorca może bowiem podjąć naukę w celu rozpoczęcia wykonywania określonej działalności gospodarczej lub zdobycia przewagi konkurencyjnej w ramach już wykonywanej. Nierzadko również dochodzi do otwierania nowej gałęzi prowadzonej działalności. Idąc tym samym tropem można spotkać się ze szkoleniami dla pracowników oraz współpracowników, które mogą okazać się korzystniejszym rozwiązaniem niż poszukiwanie nowych specjalistów. Co na ten temat sądzą organy podatkowe?

REKLAMA

Chińskie platformy marketplace podbijają europejski rynek i logistykę e-commerce. Jakie skutki Europie i Polsce?

Na platformach e-commerce typu marketplace dokonywanych jest ok. 35% globalnych zakupów online, a według wyliczeń ChannelX w 2027 r. będzie to już 60% ogółu e-handlu. W Chinach 80% całkowitej e-sprzedaży to transakcje w serwisach działających właśnie w tym modelu. Azjatyckie platformy szturmem zdobyły Europę napędzając przy tym sektor logistyczny, także w Polsce.

Korekta składki zdrowotnej – ostateczny termin mija 1 lipca [komunikat ZUS]

ZUS informuje, że za każdy miesiąc prowadzenia działalności w 2023 r. płatnicy składek mieli obowiązek złożyć do ZUS dokumenty rozliczeniowe z ustaloną składką na ubezpieczenie zdrowotne. Korektę dokumentów, w których wskazali podstawy wymiaru i należne składki mogli przekazać do ZUS do dnia złożenia wniosku o zwrot nadpłaty. Jeśli nie złożyli takiego wniosku, to korekty mogą dostarczyć najpóźniej do 1 lipca.

REKLAMA