REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasady odliczania darowizn w podatku dochodowym - jednoosobowe działalności gospodarcze

Clever Investment
Księgowość Bliska Tobie
Zasady odliczania darowizn w podatku dochodowym - jednoosobowe działalności gospodarcze
Zasady odliczania darowizn w podatku dochodowym - jednoosobowe działalności gospodarcze
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Każdy z nas czasem przekazuje różnego rodzaju darowizny na organizacje pożytku publicznego. Pomoc osobom, którym z jakiś powodów wiedzie się w życiu gorzej jest bardzo potrzebna w dzisiejszych czasach. Nie tylko bowiem wpływa ona na poprawę warunków życia osoby obdarowanej, ale również nas samych uczy wrażliwości i otwartości na potrzeby innych. Z procesem pomagania wiąże się pojęcie wspomnianej już wcześniej darowizny. Czy wiemy jednak czym ona jest dokładnie i na jakich zasadach oraz jakim podmiotom możemy ją przekazać oraz na jakich zasadach możemy odliczyć ją w podatku dochodowym (PIT)? Wszystkie szczegóły postaramy wyjaśnić się w tym artykule.

Czym jest darowizna – wyjaśnienie pojęcia

Darowizna to rodzaj nieodpłatnej umowy, którą zawierają między sobą dwie strony: darczyńca oraz obdarowany. Darczyńca może przekazać na rzecz beneficjenta zarówno środki pieniężne, jak i rzeczy materialne.

Autopromocja

Zasady odliczania darowizny od podatku - dokumenty

 Podatnik, który w 2021 zdecydował się przekazać  darowiznę na cele publiczne i społeczne, może skorzystać z ulgi podatkowej przy okazji sporządzania rozliczenia rocznego. Odliczenia dokonuje się od dochodu podatnika, który zdecydował się na dokonanie darowizny na rzecz określonej organizacji realizującej cele pożytku publicznego, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, lub na rzecz organizacji realizujących równoważne cele, określonych w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie UE lub EOG, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych.

Wspomniane odliczenia uwzględnia się w  załączniku PIT/O do rozliczenia rocznego. Bardzo ważne jest to, by wspomnieć, że podstawą  do wspomnianych odliczeń w wypadku kwot pieniężnych  może być dowód wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego. W takiej sytuacji  nie są potrzebne żadne  dodatkowe oświadczenia. Natomiast jeżeli darowizną nie są pieniądze, a rzeczy materialne dowodem jest dokument, z którego wynika wartość darowizny ( akt notarialny, umowa, faktura ). Wówczas należy też dodać oświadczenie obdarowanego o przyjęciu darowizny.

Kto może skorzystać z odliczenia darowizny?

Od podstawy opodatkowania można odliczyć darowizny w kwocie nie wyższej niż 6% uzyskanego dochodu. Odliczenia może dokonać każdy przedsiębiorca za wyjątkiem tych, którzy  rozliczają się na zasadach podatku liniowego (PIT-36L) oraz karty podatkowej (PIT-16A). W przypadku ryczałtowców(PIT-28) odliczeń  darowizny  można dokonać od przychodu. Istnieje jednak pewna grupa osób, które nie skorzystają z  tego rodzaju ulg. Należą do  nich też  podatnicy, którzy dokonali darowizn wytworzonych lub nabytych produktów spożywczych (o ile zaliczyli je do kosztów uzyskania przychodów) Korekta kosztów bowiem w tym zakresie będzie uprawniać do ulgi. Odliczenie jest też dopuszczalne w przypadku, gdy takich darowizn dokonali, ale nie rozliczyli ich w kosztach.

Cele, które uprawniają do odliczenia darowizny w podatku dochodowym

Nie każda przekazana darowizna gwarantuje nam  możliwość odliczenia jej od podatku. Istnieje bowiem szereg ściśle określonych celów, których wsparcie pozwala dopiero na skorzystanie z ulg. Należą do nich:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • pomoc społeczna, w tym pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywania szans tych rodzin i osób;
 • wspieranie rodziny i systemu pieczy zastępczej;
 • działalność charytatywna;
 • podtrzymywanie  i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej;
 • działalność  na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego;
 • ochrona i promocja zdrowia (a od 2016 r. - ochrona i promocja zdrowia, w tym działalność lecznicza,  w rozumieniu ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2015 r. poz. 618, 788 i 905);
 • działalność na rzecz osób niepełnosprawnych;
 • promocja zatrudnienia i aktywizacja zawodowa osób pozostających bez pracy i zagrożonych  jej utratą;
 • działalność na rzecz równych praw kobiet;
 • działalności na rzecz osób w wieku emerytalnym;
 • działalność wspomagająca  rozwój gospodarczy, w tym rozwój przedsiębiorczości;
 • działalność  wspomagająca rozwój techniki, wynalazczości i innowacyjności oraz rozpowszechnianie i wdrażanie nowych rozwiązań technicznych w praktyce gospodarczej;
 • działalność wspomagająca  rozwój wspólnot i społeczności lokalnych, edukacji,  szkolnictwa wyższego oraz wychowania;
 •  działalność wspomagająca wypoczynek dzieci i młodzieży; kulturę, sztukę ochronę  dóbr kultury i dziedzictwa narodowego;
 • działalność na rzecz wspierania i upowszechniania kultury fizycznej i sportu;
 • działalność na rzecz ekologii i ochrony zwierząt oraz  dziedzictwa przyrodniczego, w tym także turystyki i krajoznawstwa;
 • działalność na rzecz porządku i bezpieczeństwa publicznego, obronności państwa i działania Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej;
 • upowszechnianie i ochrona wolności i praw człowieka oraz swobód obywatelskich, a także działań wspomagających rozwój demokracji;
 • ratownictwo i ochrony ludności;
 • pomoc ofiarom katastrof, klęsk żywiołowych, konfliktów zbrojnych i wojen w kraju i za granicą;
 • upowszechnianie  i ochrona praw konsumentów;
 • działalność na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i współpracy między społeczeństwami;
 • promocja i organizacja wolontariatu;
 • pomoc Polonii i Polakom za granicą;
 • działalność  na rzecz kombatantów i osób represjonowanych;
 • promocja Rzeczypospolitej Polskiej za granicą;
 • działalność  na rzecz rodziny, macierzyństwa, rodzicielstwa, upowszechniania i ochrony praw dziecka;
 • przeciwdziałanie  uzależnieniom i patologiom społecznym;
 • działalność na rzecz organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3, w zakresie określonym w pkt 1-32.
 • działalność na rzecz integracji cudzoziemców,
 • udzielanie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.

 Justyna Kiełbasa, Księgowość, Clever Investment

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kontrole kadr i ewidencji kierowców w firmie transportowej. Na co zwracają uwagę ITD, PIP, ZUS i inni kontolerzy?

  Prawidłowe rozliczenie kierowców z dobrze prowadzonymi kadrami zapewniają nie tylko optymalizację kosztów, ale przede wszystkim bezpieczeństwo firmy transportowej. Tutaj nie ma równania z jedną niewiadomą. A kontrole ITD i PIP potwierdzają, że pomiędzy kadrami i rozliczeniami kierowców musi istnieć sprzężenie zwrotne.

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług – z wyjątkiem transportu.

  Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku. "Pracujemy nad projektem Rady Fiskalnej. Premier Donald Tusk mówił o tym w expose" - poinformował minister finansów Andrzej Domański

  Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku, a projekt jej funkcjonowania zostanie przedstawiony w bieżącym roku - poinformował minister finansów Andrzej Domański. Nowa instytucja rządowa ma składać się z neutralnych członków, którzy będą opiniowali wydatki budżetu państwa.

  Na czym polega prowadzenie dokumentacji pracowniczej? Jak przechowywać akta osobowe pracowników?

  Na czym polega prowadzenie dokumentacji pracowniczej? Jak przechowywać akta osobowe pracowników? Co obejmuje dokumentacja w sprawach związanych ze stosunkiem pracy?

  Największy jednorazowy przelew z UE. Wpłynęło 27 mld zł płatności z KPO

  Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że płatność z pierwszego wniosku, złożonego w grudniu ub.r., dotyczącego środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), w wysokości 27 mld zł trafiła dziś do Polski.

  Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenia Filmowców Polskich odniósł się do kwestii "tantiem od internetu"

  Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenia Filmowców Polskich odniósł się do artykułu "Tantiemy od internetu - nadchodzi nowy parapodatek! Przedsiębiorcy są zaniepokojeni", wskazując m.in., że "nazywanie tantiem z internetu dla twórców filmowych nowym parapodatkiem jest zabiegiem absolutnie nieuprawnionym".

  Podatek od nieruchomości od mieszkania na wynajem. Jaka stawka? 33,10 zł czy 1,15 zł za 1 m2?

  Właściciele mieszkań przeznaczonych na wynajem nie mają pewności, ile powinien wynosić podatek od nieruchomości od takiego mieszkania. To bardzo ważna kwestia, bo mówimy o dwóch stawkach, które mogą mieć zastosowanie. W większości gmin, pierwsza taka stawka wynosi obecnie 33,10 zł za 1 metr kwadratowy, a druga - 1,15 zł za 1 metr kwadratowy. Różnica jest zatem ogromna. Dlaczego podatek od nieruchomości w kontekście wynajmu mieszkań jest problematyczny?

  KSeF od 2025 roku? Będzie można wystawić normalną fakturę i dopiero potem wysłać do KSeF. prof. Modzelewski: podstawowy błąd naprawiony, reszta absurdów pozostała

  Autorzy projektu nowelizacji przepisów, które miały z dniem 1 lipca br. narzucić podatnikom VAT obowiązek wystawiania tzw. faktur ustrukturyzowanych w KSeF, nieco przejrzeli na oczy i dostrzegli podstawowy błąd swojej koncepcji – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. 

  "DGP": Urzędy skarbowe nie nałożyły dotąd na żadne przedsiębiorstwo kary za nieprzesłanie adresu strony internetowej ze strategią podatkową

  Urzędy skarbowe nie nałożyły dotąd na żadne przedsiębiorstwo kary za nieprzesłanie adresu strony internetowej ze strategią podatkową - poinformował "DGP" resort finansów, pisze w poniedziałkowym wydaniu gazeta, która pyta, czy wszyscy tak dobrze wypełniają ten obowiązek, czy nikt tego nie sprawdza.

  ZUS wstrzymał zasiłki chorobowe na kwotę ponad 29 mln złotych. Polacy wciąż oszukują

  Polacy wciąż oszukują. W ubiegłym roku ZUS wstrzymał zasiłki chorobowe na kwotę ponad 29 mln złotych. ZUS coraz częściej kontroluje zwolnienia lekarskie.

  REKLAMA