| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Wzory informacji IFT-3/IFT-3R i IFT/A

Wzory informacji IFT-3/IFT-3R i IFT/A

Ustawodawca wprowadził nowe wzory informacji dotyczących wypłaty odsetek lub zabezpieczenia wypłaty odsetek faktycznemu albo pośredniemu odbiorcy, czyli wzory IFT-3/IFT-3R i IFT/A. Wydłużeniu uległ także termin do przesłania tych informacji.

Nowe wzory

Zmiany przewiduje rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie określenia wzoru informacji dotyczącej wypłaty odsetek lub zabezpieczenia wypłaty odsetek faktycznemu albo pośredniemu odbiorcy (Dz. U. z 2017 r. poz. 181).

Rozporządzenie to weszło w życie 31 stycznia 2017 r., określa następujące nowe wersje wzorów:

- IFT-3/IFT-3R, czyli informacji dotyczącej wypłaty odsetek lub zabezpieczenia wypłaty odsetek faktycznemu albo pośredniemu odbiorcy;

- IFT/A, czyli informacji o numerach rachunków i wysokości odsetek wypłaconych lub postawionych do dyspozycji faktycznemu albo pośredniemu odbiorcy.

Polecamy: Podatki 2017 - PIT, CIT, ryczałt 2017 (książka)

Wzór IFT-3/IFT-3R

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

Wzór IFT/A

infoRgrafika

infoRgrafika

Przedłużony termin składania

Kolejne rozporządzenie w tym zakresie weszło w życie 30 stycznia 2017 r. Chodzi o rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z 27 stycznia 2017 r. w sprawie przedłużenia terminu do przesłania informacji dotyczącej wypłaty odsetek lub zabezpieczenia wypłaty odsetek faktycznemu odbiorcy albo pośredniemu odbiorcy (Dz. U. z 2017 r., poz. 182).

Przedłuża ono termin do przesłania informacji dotyczącej wypłaty odsetek lub zabezpieczenia wypłaty odsetek faktycznemu odbiorcy albo pośredniemu odbiorcy, o której mowa w art. 44d ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, przez podmioty, o których mowa w art. 44d ust. 1, 3 i 4 tej ustawy, do ostatniego dnia czwartego miesiąca po zakończeniu ich roku podatkowego.

Przedłuży termin ma zastosowanie do informacji dotyczącej wypłaty odsetek lub zabezpieczenia wypłaty odsetek faktycznemu odbiorcy albo pośredniemu odbiorcy, której termin przesłania upływa w 2017 r.

Tym samym termin na złożenie informacji, w stosunku do obowiązującego wcześniej, został wydłużony o trzy miesiące. Zmiana ma związek z projektem nowelizacji ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi krajami.

Zobacz: Rządowy projekt ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami

Z powodu wejścia w życie przepisów zawartych w tym projekcie może bowiem wystąpić konieczność dwukrotnego złożenia przez poszczególne podmioty identycznych informacji – zgodnie ze wzorem IFT-3/IFT-3R oraz nowym standardem przewidzianym w projekcie. Zmiany w rozporządzeniu i przedłużenie terminu na złożenie informacji ma zlikwidować takie ryzyko. Przedłużenie terminu będzie miało zastosowanie do informacji o wypłacie odsetek lub zabezpieczeniu wypłaty odsetek dokonanych w 2016 lub 2017 r.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Bogdan

Założycielka agencji pracy Jobhouse, ekspertka z zakresu HR i rynku pracy. W marcu 2017 roku otrzymała nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym przez kobiecy portal Sukces Pisany Szminką.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »