reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Tylko jeden limit 380 zł bez względu na liczbę pracodawców

Tylko jeden limit 380 zł bez względu na liczbę pracodawców

Osoby, które są zatrudnione u więcej niż jednego pracodawcy otrzymują częstokroć od każdego z nich świadczenia finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Ci pracownicy uważają czasami, iż zwolnione z PIT są takie świadczenia otrzymane od danego pracodawcy w wysokości 380 zł i limit ten określany jest odrębnie dla każdego z nich.

W takim rozumowaniu utwierdza te osoby fakt, że pracodawcy, którzy wiedzą o jednoczesnym zatrudnieniu takiej osoby przez innego pracodawcę, nie proszą pracownika o wykazanie wysokości świadczeń otrzymanych w tym drugim (trzecim i kolejnym) zakładzie pracy.

Niestety, myślenie takie jest jednak nieprawidłowe i może wywołać przykrą niespodziankę w postaci „domiaru” naliczonego przez urząd skarbowy.

Jak wynika ze stanowiska Ministra Finansów, wyrażonego przez Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej nr IBPBII/1/415-605/10/ŚS z dnia 9 lipca 2010 r., limit 380 zł, po przekroczeniu którego należy opodatkować otrzymane świadczenia jest związany z osobą podatnika i jest kompletnie niezależny od ilości pracodawców, którzy w danym roku przyznali tej osobie świadczenia.

Brak zapytań ze strony pracodawcy na temat wielkości przyznanych świadczeń przez innego pracodawcę wynika z faktu, że podmiot wypłacający takie świadczenia, musi wyłącznie zliczać wypłacone przez siebie pieniążki i opodatkować tylko nadwyżkę ponad 380 zł od wypłaconych środków z własnych funduszy.

Polecamy: Karta podatkowa - poradnik użytkownika

Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie

Co zatem ma zrobić taki pracownik, aby nie „podpaść” urzędowi skarbowemu ?

Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, pracownik taki ma obowiązek kontrolować wysokość otrzymanych w roku podatkowym świadczeń i ich nadwyżkę ponad 380 zł opodatkować w zeznaniu podatkowym.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Wnuczek

Jestem aplikantem adwokackim Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. W swojej pracy wspierałem klientów w obszarze prawa podatkowego i postępowań.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama