REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenie częściowo finansowane z ZFŚS także podlega zwolnieniu z PIT

Agnieszka Sakowska
Ekspert podatkowy
Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
świadczenia przyznane pracownikom uczestniczącym w wydarzeniach kulturalnych lub uczęszczającym na zajęcia sportowe,
świadczenia przyznane pracownikom uczestniczącym w wydarzeniach kulturalnych lub uczęszczającym na zajęcia sportowe,

REKLAMA

Pracodawca zamierza zmienić obowiązujące do tej pory zasady finansowania świadczeń przyznawanych z ZFŚS w ten sposób, iż pracownikom uczestniczącym w wydarzeniach kulturalnych lub uczęszczającym na zajęcia sportowe, po okazaniu biletu/ karnetu sportowego przysługuje roczny zwrot do wysokości 50 zł, 100 zł albo 150 zł - w zależności od poziomu dochodów pracownika. Czy taki częściowy zwrot również podlega zwolnieniu od opodatkowania?

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT) za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności:

 - wynagrodzenia zasadnicze,

- wynagrodzenia za godziny nadliczbowe,

- różnego rodzaju dodatki,

Autopromocja

ZFŚS 2023. Komentarz

Kup książkę:

ZFŚS 2023. Komentarz

- nagrody,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- ekwiwalenty za niewykorzystany urlop,

- wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona,

Autopromocja

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna

Kup książkę:

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna - Poradnik Gazety Prawnej

- świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika,

- wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Jak obliczyć ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop?

W myśl tej regulacji prawnej przychodem pracownika ze stosunku pracy będzie wartość świadczeń finansowanych ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. W odniesieniu do tego rodzaju świadczeń może znaleźć zastosowanie zwolnienie z opodatkowania uregulowane w art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PIT.

Zgodnie z tym przepisem zwalnia się od podatku dochodowego wartość otrzymanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, rzeczowych świadczeń oraz otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych, łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł.

Przy czym przepis wyraźnie stanowi, że rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi.

Kiedy prezenty firmy dla pracowników są zwolnione z PIT

Jak wynika z przytoczonego przepisu, zwolniona od podatku jest wartość rzeczowych jak i pieniężnych świadczeń otrzymywanych przez pracownika, jeżeli spełnione zostaną łącznie następujące przesłanki:

- świadczenie ma związek z finansowaniem działalności socjalnej,

- świadczenie ma charakter świadczenia rzeczowego bądź pieniężnego,

- świadczenie jest w całości sfinansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych,

- wysokość tych świadczeń nie przekracza w roku podatkowym kwoty 380 zł.

O tym czy dane świadczenie może być finansowane ze środków pochodzących z ZFŚS, a tym samym o tym czy będzie objęte przedmiotowym zwolnieniem, decydują przepisy ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (dalej: ustawa o ZFŚS).

Zgodnie z art. 2 pkt 1 ustawy o ZFŚS, działalność socjalna to usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego, udzielanie pomocy materialnej – rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową.

Z powyższego wynika zatem, iż zasadniczo, zwrot wydatków na spektakle kulturalne (kino, teatr) oraz zajęcia sportowe dla pracowników, może być finansowany ze środków funduszu.

Przyjmując, że planowany zwrot wydatków do łącznej kwoty 50/100/150 zł rocznie jest zgodny z przepisami ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych należy wskazać, iż przy tak ustalonym limicie zwrotu wydatków może dojść do sytuacji, kiedy to tylko część opłaty za bilet lub karnet zostanie pokryta ze środków ZFŚS, zaś pozostała cześć zostanie sfinansowana przez pracownika.

Czy prezenty świąteczne wręczane pracownikom są ich przychodem?

W przepisie art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PIT ustawodawca wskazał, że świadczenia podlegają zwolnieniu, jeżeli w całości są finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy świadczeń zawodowych. W orzecznictwie i piśmiennictwie podatkowym przyjmuje się jednak, że sformułowanie „sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych” nie wyłącza możliwości zastosowania zwolnienia od podatku dochodowego w wypadku, gdy świadczenia są współfinansowane przez pracownika.

Jako przykład można tutaj podać interpretację Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 24.08.2011r., sygn. IPTPB2/415-18i4/11-4/ASZ, gdzie czytamy: (…) sformułowanie „sfinansowane w całości z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych” oznacza, że pracodawca bądź związki zawodowe są ze swej strony zobligowane do finansowania lub współfinansowania świadczeń na rzecz pracownika wyłącznie z wymienionych w tym przepisie funduszy. Przepis ten zatem określa źródło finansowania świadczeń rzeczowych, uznając że dla zastosowania zwolnienia od podatku koniecznym jest, aby pracodawca nie sfinansował tych świadczeń z innych źródeł niż zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Ustawodawca nie precyzuje natomiast kwestii wielkości udziału w finansowaniu działalności socjalnej, tj. możliwe jest zarówno pokrycie przez zakład pracy 100% wartości świadczeń, bądź częściowe jego sfinansowanie z wymienionych w przepisie źródeł. (analogicznie: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w piśmie z dnia 05.02.2009 r., sygn. ITPB2/415-1074/08/BK).

Reasumując, na gruncie przepisów ustawy o PIT, przeciwwskazania dla stosowania przedmiotowego zwolnienia nie stanowi okoliczność, iż zwrot jest objęty limitem, i w związku z tym może to doprowadzić do sytuacji, w której to po części koszty zakupu biletów/karnetów obciążą pracownika (zwrot częściowy).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    MF: Objaśnienia podatkowe dla cen transferowych, w zakresie stosowania metody ceny koszt plus

    Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe w zakresie cen transferowych nr 6 dotyczących metody koszt plus.

    Limity podatkowe 2024. Rachunkowość, mały podatnik, ryczałt

    W 2024 roku nastąpią istotne zmiany w zakresie limitów podatkowych, które dotyczą małych podatników VAT, PIT i CIT. Średni kurs euro, ogłoszony przez Narodowy Bank Polski na pierwszy roboczy dzień października 2023 roku, stanowi podstawę do obliczenia ważnych limitów podatkowych. Niższy kurs euro wpływa na niższe limity określające małego podatnika, a także na kwotę amortyzacji jednorazowej i limit stosowania ryczałtu ewidencjonowanego w 2024 roku. Ponadto, kurs euro wpływa na wskaźniki przyjęte dla celów rachunkowości.

    Tabela kursów średnich NBP nr 190/A/NBP/2023 z 2 października 2023 r. Kurs euro 4,6091 zł

    Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 2 października 2023 roku. NBP nr 190/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6091 zł.

    Podatek od kota. Kiedy i dlaczego musisz zapłacić?

    W Polsce, choć nie istnieje podatek od posiadania kota (w przeciwieństwie do podatku od posiadania psa), to jednak przy zakupie droższego kota musimy liczyć się z koniecznością zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych, znanego jako PCC. Ta kwestia budzi wiele emocji i pytań wśród miłośników czworonogów. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć ten temat, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.

    Lokaty bankowe 2023. 6% nominalnego zysku – 3% realnej straty

    Posiadacze rocznych lokat bankowych, kończących się w 2023 roku dostają nominalne zyski ale realnie (uwzględniając inflację i podatek) ponieśli stratę z takiej formy oszczędzania.

    Rentowności obligacji wybranych państw (tabela). Aktualne dane, z początku października

    Zestawienie rentowności obligacji wybranych państw. Wartości podane zostały w formie tabeli. Które z obligacji dają najwięcej zarobić?

    Szef KAS zmienia interpretację! VAT zapłacony przy aporcie nie jest przychodem podatkowym

    Szef KAS z urzędu zmienił nieprawidłową interpretację. Wnoszący aport nie zapłaci podatku dochodowego od kwoty  podatku VAT zapłaconego przez spółkę, do której wniesiono aport.

    Tabela kursów średnich NBP nr 189/A/NBP/2023 - z 29 września 2023

    Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 29 września 2023 roku. NBP nr 189/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6356 zł.

    MF: w e-US można złożyć wniosek o zwrot kosztów zakupu kasy fiskalnej

    W e-Urzędzie Skarbowym można już złożyć wniosek o zwrot kosztów za zakup kasy fiskalnej – podało MF w komunikacie.

    Umorzenie zaległości podatkowej. Co warto wiedzieć?

    Zaległości podatkowe to problem, z którym boryka się wielu podatników. Czasami z powodu nieprzewidzianych okoliczności nie jesteśmy w stanie uregulować zobowiązań w terminie. Dla takich sytuacji istnieje procedura umorzenia zaległości podatkowych. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie, jak działa ten proces, kto może z niego skorzystać i jakie kroki należy podjąć.

    REKLAMA