reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Co może być imiennym biletem okresowym

Co może być imiennym biletem okresowym

Jeżeli faktyczne koszty dojazdów do pracy są wyższe od ustawowo ustalonych „standardowych” kosztów uzyskania przychodów, to w rozliczeniu rocznym można wpisać te wyższe koszty, co spowoduje zmniejszenie wysokości należnego podatku (art. 22 ust. 11 ustawy o PIT).

Nie wszystkie jednak koszty dojazdów można uznać za te „wyższe” koszty uzyskania przychodów. Zgodnie z powyższym przepisem, dotyczy to wyłącznie wydatków na dojazd do zakładu lub zakładów pracy środkami transportu autobusowego, kolejowego, promowego lub komunikacji miejskiej.

Dodatkowo, mogą to być jedynie wydatki poniesione faktycznie i udokumentowane wyłącznie imiennymi biletami okresowymi.

Oznacza to, że zarówno nie możemy jako kosztów dojazdu do pracy wskazywać kosztów jazdy własnym lub cudzym samochodem (lub rowerem), jak też muszą to być koszty faktyczne i udokumentowane. Nie wystarczy posiadać jeden bilet miesięczny i twierdzić, że tyle samo płaciliśmy przez pozostałe 11 miesięcy.

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach

Dość interesującą kwestią jest to, co może być tym „imiennym biletem okresowym”, gdyż ustawodawca nie pokusił się o ścisłe zdefiniowanie tego pojęcia. Tym samym uznać należy, iż za imienne bilety okresowe należy uważać nie tylko typowe bilety miesięczne wystawiane przez przedsiębiorstwa komunikacyjne (PKP, PKS, MZK i inne), ale również i inne dokumenty wypełniające taką funkcję, które są wystawiane imiennie na daną osobę.

Za takim rozumieniem powyższego pojęcia opowiadają się również organy podatkowe, czego wyraz odnajdujemy w interpretacji indywidualnej nr ILPB1/415-47/10-2/TW z dnia 1 kwietnia 2010 r., którą w imieniu Ministra Finansów wydał Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu.

Zgodnie z tą interpretacją, którą należy ocenić bardzo pozytywnie, za imienne bilety okresowe uznać można m.in. karty przewozowe wystawione imiennie na konkretnych pracowników, w przypadku gdy dojazd do pracy organizowany jest przez pracodawcę w formie transportu autobusowego

Warunkiem uznania kosztów takiego dojazdu za te wyższe koszty uzyskania przychodu jest to, aby opłacane były one w całości przez pracownika, tj. jeżeli część kosztów ponosi pracodawca w formie dopłaty, to wartość tych dopłat musi być wliczona do przychodu pracownika i opodatkowana.

Powyższe stanowisko oznacza, że „imiennym biletem okresowym” może być nie tylko typowy bilet miesięczny, ale i każdy inny, dowolny dokument wystawiony imiennie na pracownika, który potwierdza ponoszenie przez niego kosztów dojazdu do pracy środkami transportu autobusowego, kolejowego, promowego lub komunikacją miejską.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

FC NIKMARK

Agencja Marketingowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama