Co może być imiennym biletem okresowym

REKLAMA
REKLAMA
Nie wszystkie jednak koszty dojazdów można uznać za te „wyższe” koszty uzyskania przychodów. Zgodnie z powyższym przepisem, dotyczy to wyłącznie wydatków na dojazd do zakładu lub zakładów pracy środkami transportu autobusowego, kolejowego, promowego lub komunikacji miejskiej.
REKLAMA
Dodatkowo, mogą to być jedynie wydatki poniesione faktycznie i udokumentowane wyłącznie imiennymi biletami okresowymi.
Oznacza to, że zarówno nie możemy jako kosztów dojazdu do pracy wskazywać kosztów jazdy własnym lub cudzym samochodem (lub rowerem), jak też muszą to być koszty faktyczne i udokumentowane. Nie wystarczy posiadać jeden bilet miesięczny i twierdzić, że tyle samo płaciliśmy przez pozostałe 11 miesięcy.
Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT
Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach
Dość interesującą kwestią jest to, co może być tym „imiennym biletem okresowym”, gdyż ustawodawca nie pokusił się o ścisłe zdefiniowanie tego pojęcia. Tym samym uznać należy, iż za imienne bilety okresowe należy uważać nie tylko typowe bilety miesięczne wystawiane przez przedsiębiorstwa komunikacyjne (PKP, PKS, MZK i inne), ale również i inne dokumenty wypełniające taką funkcję, które są wystawiane imiennie na daną osobę.
Za takim rozumieniem powyższego pojęcia opowiadają się również organy podatkowe, czego wyraz odnajdujemy w interpretacji indywidualnej nr ILPB1/415-47/10-2/TW z dnia 1 kwietnia 2010 r., którą w imieniu Ministra Finansów wydał Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu.
Zgodnie z tą interpretacją, którą należy ocenić bardzo pozytywnie, za imienne bilety okresowe uznać można m.in. karty przewozowe wystawione imiennie na konkretnych pracowników, w przypadku gdy dojazd do pracy organizowany jest przez pracodawcę w formie transportu autobusowego.
Warunkiem uznania kosztów takiego dojazdu za te wyższe koszty uzyskania przychodu jest to, aby opłacane były one w całości przez pracownika, tj. jeżeli część kosztów ponosi pracodawca w formie dopłaty, to wartość tych dopłat musi być wliczona do przychodu pracownika i opodatkowana.
Powyższe stanowisko oznacza, że „imiennym biletem okresowym” może być nie tylko typowy bilet miesięczny, ale i każdy inny, dowolny dokument wystawiony imiennie na pracownika, który potwierdza ponoszenie przez niego kosztów dojazdu do pracy środkami transportu autobusowego, kolejowego, promowego lub komunikacją miejską.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA