| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Najczęstsze problemy > Jakie zmiany w zasadach korygowania deklaracji podatkowych nastąpiły od 30 lipca 2010 r.

Jakie zmiany w zasadach korygowania deklaracji podatkowych nastąpiły od 30 lipca 2010 r.

Uprawnienie do skorygowania deklaracji, określone w art. 81 Ordynacji podatkowej, ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania kontrolnego w zakresie objętym tym postępowaniem. Na podstawie art. 14c ust. 2 ustawy o kontroli skarbowej kontrolowany może skorygować w zakresie objętym postępowaniem kontrolnym uprzednio złożoną deklarację podatkową. Na możliwość skorygowania deklaracji wskaże organ kontroli skarbowej wyznaczając stronie 7-dniowy termin na taką korektę.

Od 30 lipca 2010 r. kontrolowany ma nowy obowiązek - nie później niż w terminie 3 dni, zawiadomić organ kontroli skarbowej o złożeniu do właściwego organu podatkowego korygującej deklaracji zgodnie z art. 14 c ust. 2 ustawy o kontroli skarbowej oraz o złożeniu deklaracji korygującej deklarację złożoną zgodnie z art. 14c ust. 2 tej ustawy.

Następnie organ podatkowy informuje niezwłocznie właściwy organ kontroli skarbowej o złożeniu korygującej deklaracji zgodnie z art. 14c ust. 2 ustawy o kontroli skarbowej oraz o złożeniu deklaracji korygującej deklarację złożoną zgodnie z art.14c ust. 2 tej ustawy.

Porównaj: Czy UKS może sprawdzić kto jest właścicielem rachunku bankowego

W tych skomplikowanych na pozór przepisach chodzi o zapobieganie zjawisku polegającego na tym, że podatnik koryguje zgodnie z sugestią UKS wskazane deklaracje, a po zniknięciu kontrolerów z firmy ponownie koryguje deklaracje tak, jakby kontroli nie było.

Polecamy serwis Koszty

Organ kontroli skarbowej kończy postępowanie kontrolne nie decyzją a wynikiem kontroli, gdy kontrolowany złożył zgodnie z art. 14c ust. 2 ustawy o kontroli skarbowej korygującą deklarację obejmującą w całości stwierdzone nieprawidłowości. Jeżeli kontrolowany złoży korygującą deklarację w zakresie nieprawidłowości stwierdzonych w postępowaniu kontrolnym zakończonym wynikiem kontroli organ kontroli skarbowej, który wydał wynik kontroli, podejmuje, w formie postanowienia, na które nie przysługuje zażalenie, zakończone postępowanie kontrolne. Czynności przeprowadzone w postępowaniu kontrolnym, które jest podejmowane, pozostają w mocy. Podjęcie postępowania ma być stosowane w przypadku wycofania się przez podatnika z przeprowadzonych kontroli.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

pracujwunii.pl

Ekspert w dziedzinie poszukiwania pracy i zatrudnienia za granicą

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK