Czy studia opłacone przez pracodawcę są przychodem pracownika opodatkowanym PIT?

REKLAMA
REKLAMA
Odpowiedź KIP:
Przepisy art. 1031–1036 Kodeksu pracy różnicują zakres świadczeń przysługujących pracownikom w zależności od tego, czy pracownik podnosi kwalifikacje zawodowe z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą, czy zdobywa lub uzupełnia wiedzę i umiejętności z własnej inicjatywy.
REKLAMA
Polecamy: serwis Podatki osobiste
Polecamy: serwis Urząd skarbowy
Pracownikowi, który podnosi kwalifikacje zawodowe z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą, przysługuje urlop szkoleniowy i zwolnienie z całości lub z części dnia pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, które nie korzysta ze zwolnienia.
Ponadto pracodawca może mu przyznać dodatkowe świadczenia, w szczególności pokryć opłaty za kształcenie, przejazd, podręczniki i zakwaterowanie (art. 1033 Kodeksu pracy), które w takich okolicznościach korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT.
Z kolei pracownikowi, który zdobywa lub uzupełnia wiedzę i umiejętności z własnej inicjatywy, może być przyznane jedynie zwolnienie z całości lub części dnia pracy bez zachowania prawa do wynagrodzenia i urlop bezpłatny w wymiarze ustalonym w porozumieniu zawieranym między pracodawcą i pracownikiem (art. 1036 Kodeksu pracy).
Kiedy wydatki pracodawcy na podnoszenie kwalifikacji pracowników są zwolnione z PIT
Natomiast ewentualne dodatkowe świadczenia pracodawcy, polegające np. na opłaceniu kosztów kształcenia pracownikowi, który zdobywa lub uzupełnia wiedzę i umiejętności z własnej inicjatywy, nie są objęte zwolnieniem od podatku, określonym w art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT, a w rezultacie stanowią przychód tej osoby ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
Zatem jeśli pracownicy podnoszą kwalifikacje zawodowe z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą, to przyznane im przez pracodawcę dodatkowe świadczenia w postaci sfinansowania opłaty za kształcenie (czesne) korzystać będą ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT.
Kwestie dotyczące zagadnień podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracownika uregulowane w Kodeksie pracy zostały szczegółowo omówione w informacji Nowe zasady podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracowników zamieszczonej na stronach Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA