| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Czy wycieczki zafundowane przez pracodawcę są przychodem pracownika?

Czy wycieczki zafundowane przez pracodawcę są przychodem pracownika?

Podatnicy miewają wątpliwości, czy dofinansowanie lub sfinansowanie wycieczek, wczasów przez pracodawcę pracownikowi (dotyczy to także emerytów lub rencistów) jest świadczeniem zwolnionym z opodatkowania PIT?

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307, ze zm.), wolna od podatku dochodowego jest wartość otrzymywanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, rzeczowych świadczeń oraz otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych, łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł.

Przy czym rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi.

Polecamy: Kiedy prezenty firmy dla pracowników są zwolnione z PIT?

Polecamy: Koszty pracownicze

Z kolei pkt 38 w art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż wolne od podatku dochodowego są świadczenia otrzymywane przez emerytów i rencistów w związku z łączącym ich poprzednio z zakładami pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy lub spółdzielczym stosunkiem pracy, w tym od związków zawodowych - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2 280 zł.

W przypadku pracownika wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych są określone w regulaminie świadczeń socjalnych i sfinansowane (dofinansowane) z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych świadczenia pracodawcy związane z finansowaniem działalności socjalnej w tym również dotyczące wypoczynku (także wycieczki) - o łącznej wartości nieprzekraczającej 380 zł w roku podatkowym.

Zatem pracodawca dokonujący wypłaty świadczenia związanego z zakupem wycieczki nie pobierze podatku w ramach rocznego limitu 380 zł.

Podobnie w przypadku otrzymania przez emeryta lub rencistę świadczeń w postaci wycieczki zgodnie art. 21 ust. 1 pkt 38 ustawy o PIT przychód ten będzie korzystał ze zwolnienia z opodatkowania do kwoty 2.280 zł.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »